Wystawa malarstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej w Galerii Polskiego Komitetu Olimpijskiego


Od 28 lutego do 16 marca w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego  będzie można podziwiać prace wybitnej malarki Janiny Wierusz-Kowalskiej. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska – dziennikarka i mecenas sztuki współczesnej.

 

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do tytułu XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy’ego. Ten pełen melancholii obraz zwraca uwagę na warunki i okoliczności pracy artysty. „Świat sztuki” kierujący się nierzadko modą i powierzchownością uniemożliwia artyście zdobycie kluczowego dystansu i doświadczania czystej obserwacji. Wybrane przez artystkę miejsce do pracy jest  pozbawione zgiełku oraz zbędnego audytorium. Tylko taka przestrzeń mogła zrodzić minimalistyczne i pierwotne w swej formie obrazy, składające się na cykl „Z dala od zgiełku”. To geometryczne prace zredukowane do elementarnych form postrzegania świata, pozbawione zbędnych upiększeń i egzaltacji.

 

Janina Wierusz-Kowalska, Banana-ribbons, 144x204, 2012

 

Obrazy prezentowane w Galerii (-1) są świadectwem matematycznej budowy świata. Kierują światło na rzeczy, które choć często pomijane, istnieją od zarania. Konsekwentnie nadają im nową formę. W swoich proporcjach malarstwo to oddaje dynamikę i kształt przyrody, przywołując jej harmonię i współzależności. Muszla ślimaka, kształt roślin czy proporcje ciała są doskonałe, a malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej zdaje się nam o tym przypominać. Pogłębiona świadomość oraz intelektualny namysł artystki nad światem przywodzą na myśl renesansowych mistrzów. W pracach tych widoczny pozostaje również wpływ cenionego przez artystkę minimal artu, w tym twórczości Sol LeWitta czy polskich abstrakcjonistów Henryka Stażewskiego i Wojciecha Fangora.

 

Janina Wierusz-Kowalska, Jungle, 100x150, 2013

 

Janina Wierusz-Kowalska jest malarką, projektantką oraz wykładowczynią. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa. Przez wiele lat związana była z dydaktyką i twórczym kształceniem. Założyła autorską Szkołę Sztuki Wizualnej, a następnie Warsztaty Artystyczne – system kursów, stanowiący etap przygotowawczy na wyższe uczelnie artystyczne i na wydziały architektury. Swoje prace prezentowała w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w Buenos Aires, Brukseli, Warszawie i Krakowie. Obecnie zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem, projektowaniem form graficznych i tkaniną unikatową.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Wierusz_Kowalska

http://janinawieruszkowalska.com/

 

Kama Zboralska

Dziennikarka, mecenas sztuki współczesnej. Autorka cyklu książek: „Sztuka inwestowania w sztukę. Przewodnik po galeriach 2004”, „Sztuki inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach 2006” oraz „Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w sztukę” tom 3. Współautorka pierwszych w Polsce rankingów najlepszych polskich artystów współczesnych: „Kompas Sztuki” i „Kompas Młodej Sztuki”. Od trzech kadencji członek Komisji Kultury PKOI, v-ce przewodnicząca Komisji Kultury, przewodnicząca Zespołu ds. wystaw i konkursów. Kurator większości wystaw w Galerii (-1) należącej do PKOI. Prowadzi wykłady i organizuje kursy dla kolekcjonerów sztuki.

 

PLAKAT Janina Wierusz-Kowalska, Z dala od zgiełku

 

Galeria (-1)

Galeria (-1) prowadzona przez Polski Komitet Olimpijski istnieje od 2006 r. Do tej pory odbyło się w niej blisko 135 wystaw (m.in. „Arsenał’ 88 dwadzieścia lat później…”). Otwarciu nowej siedziby PKOl towarzyszyła niezwykle interesująca ekspozycja „Fidusiewicz i przyjaciele”, autorstwa Leszka Fidusiewicza, legendy polskich fotografików. Swoje prace prezentowali tutaj zarówno twórcy już ze znacznym dorobkiem jak: Olga Wolniak, Barbara Levittoux-Świderska, Jacek Staszewski, Piotr Naliwajko, Bronisław Krzysztof, Alina Sibera, Wiktor Gajda, Leszek Żegalski, Jerzy Grochocki oraz młodzi artyści: Michał Chudzicki, Marcin Kowalik, Jagoda Padjas-Siwanowicz, Anna Myc, Marta Kochanek-Zbroja, Justyna Kabala, Marek Ejsmond-Ślusarczyk, Krzysztof Krzysztof. Współorganizatorami wystaw były także czołowe galerie warszawskie, m.in.: Bochenska Gallery, Milano, Galeria Wizytująca, Galeria Karowa, Zapiecek, Mostra-Galeria Leny Strużyńskiej oraz krakowska Art Agenda Nova. Galeria (-1) jako jedna z liczących się warszawskich galerii brała udział w prestiżowym Warszawskim Festiwalu Sztuki 2011 zorganizowanym przez Okręg Warszawski ZPAP, Akademię Sztuk Pięknych i Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych.

 

„Z dala od zgiełku” – wystawa malarstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej
28 lutego – 16 marca 2017 Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego,
Warszawa, Wybrzeże Gdyńskie 4

Wernisaż: 01 marca 2017, godzina 19:00

Strona wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/273918856374237/

Organizatorzy:

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
http://www.olimpijski.pl/pl/centrum-olimpijskie/141,galeria-1.html

Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności