lederboard

Zadziwiająca jazda na kołach… z lodu


Brytyjscy artyści z grupy Hamilton Ice Sculptors po raz kolejny zadziwili świat – zaprezentowali Lexusa NX 300h jeżdżącego na kołach… wyrzeźbionych z lodu.

 

Lodowe koła dla Lexusa NX 300h powstały jako kolejny projekt w kampanii „Creating Amazing” – zaznaczyła w grudniowym komunikacie dla mediów firma Complex PR, zajmująca się w Polsce wizerunkiem i promocją m.in. Lexusa i Toyoty.

„Creating Amazing” to hasło przewodnie artystycznych przedsięwzięć promujących markę Lexus, które nieodmiennie zachwycają odbiorców zaskakującą pomysłowością i doskonałą realizacją, znakomicie odzwierciedla zalety luksusowych samochodów japońskiego koncernu: wyrafinowane rozwiązania, wysublimowany styl i perfekcyjne wykonanie – podkreślono w informacji dla mediów.

lexusrx-ice-1

Jak to możliwe, że udało się wykonać funkcjonalne lodowe koła i wyposażone w nie auto mogło pojechać w drogę?

Lexus zaprosił do współpracy londyńską grupę Hamilton Ice Sculptors, łączącą ponad 35 lat doświadczenia w tworzeniu lodowych rzeźb z wykorzystaniem najnowszych technologii projektowania i wytwarzania precyzyjnych obiektów z tego wymagającego materiału – czytamy w informacji prasowej.
Jak zaznaczono dalej, „wyzwaniem było nie tylko prawidłowe oddanie kształtu, ale i zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości kół, by nie uległy zmiażdżeniu podczas jazdy przez auto ważące 2,2 tony – konieczne okazało się wyposażenie ich w akrylowe wkładki”.

lexusrx-ice-2

Przy tworzeniu lodowych kół wykorzystano zaawansowane metody takie jak skanowanie laserowe, trójwymiarowe projektowanie za pomocą oprogramowania CAD oraz sterowane komputerowo wieloosiowe frezarki – wynika z informacji.

lexusrx-ice-3

„Wykonane w ten sposób koła, wiernie odzwierciedlające wieloramienne felgi ze stopów lekkich i zimowe opony Yokohama, zostały następnie ręcznie wykończone za pomocą tradycyjnych narzędzi. Takie podejście nawiązuje do pracy japońskich rzemieślników takumi, którzy wkładają cały swój kunszt w wykończenie samochodów marki Lexus” – podkreślono w materiale dla mediów.

lexusrx-ice-4

Jak wynika z komunikatu, zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie kompletu kół mistrzom lodowej rzeźby trzy miesiące. Jako materiał posłużył doskonale przejrzysty lód uzyskany z bieżącej wody. Nad każdym z kół czterech rzeźbiarzy pracowało po 36 godzin, używając dłut z japońskiej stali dla osiągnięcia milimetrowej precyzji. Dla osiągnięcia dodatkowego efektu zaprojektowano specjalny system oświetlenia.

lexusrx-ice-6

„Gdy praca dobiegła końca, koła zostały pieczołowicie zamontowane na piastach hybrydowego Lexusa NX 300h, który spędził pięć dni w chłodni o temperaturze -30°C. Uprzedzając pytania – oczywiście silnik ruszył od razu i samochód potoczył się przed siebie na lodowych kołach po londyńskiej ulicy” – brzmi konkluzja informacji prasowej. Niemożliwe? Możliwe!

(gm)

fot. Materiały prasowe

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności