lederboard

Zakaz sprzedaży mentoli wkrótce wejdzie w życie

Ze sklepowych półek powoli znikają papierosy mentolowe i tzw. papierosy z klikiem. Ich asortyment w niektórych sklepach stopniowo się zmniejsza. Dlaczego tak się dzieje i jaka jest alternatywa dla mentoli?

 

 

 

W 2014 roku Parlament Europejski zadecydował o zakazie sprzedaży papierosów mentolowych i z tzw. klikiem. Unijna dyrektywa wchodzi w życie 20 maja 2020 roku.

Wycofanie mentoli

Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w Europie. 1/10 całej produkcji w Unii pochodzi właśnie z naszego kraju. W przypadku produkcji papierosów aromatyzowanych, Polska zajmuje drugie miejsce, zaraz za Niemcami.

Nic dziwnego, że nasz kraj buntował się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i z klikiem. Polska zaskarżyła tzw. dyrektywę tytoniową, przegłosowaną w 2014 roku przez Parlament Europejski, do Trybunału Sprawiedliwości. Petycja została jednak odrzucona. Co mają na celu nowe przepisy?

Wycofanie papierosów mentolowych 2020

Zakaz mentoli wejdzie w życie 20 maja 2020 roku. Celem wprowadzenia zakazu sprzedaży jest przede wszystkim zmniejszenie liczby palaczy. Jak informuje Komisja Europejska, taki przepis jest niezbędny do tego, by zwiększyć ochronę zdrowia obywateli – zarówno samych palaczy, jak i ich otoczenia. Aromat mentolowy, jak argumentuje Komisja, maskuje bowiem przykry smak papierosów. Co więcej, może być przeszkodą w zerwaniu z nałogiem.

Jeden z zapisów dyrektywy mówi właśnie o zakazie sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. Czym jest ten aromat charakterystyczny? W dyrektywie Parlamentu Europejskiego opisany jest jako wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków. Może to być np. zapach lub smak owoców, ziół, przypraw, alkoholu czy mentolu.

To nie pierwszy przepis, który wszedł w życie od momentu przegłosowania tzw. dyrektywy tytoniowej. W wyniku przyjęcia dyrektywy na opakowania papierosów trafiły zdjęcia informujące palaczy o szkodliwym wpływie palenia na ich zdrowie oraz ich najbliższych.

Zakaz mentoli. Co zamiast papierosów mentolowych?

Osób palących papierosy mentolowe i z klikiem jest w Polsce sporo. Szacuje się, że spośród 9 milionów palaczy w naszym kraju bisko połowa z nich sięga właśnie po mentole i papierosy z klikiem. Alternatywą dla tych osób są e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Podgrzewacze tytoniu nie produkują dymu, ponieważ dochodzi tu do podgrzania a nie spalania tytoniu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności