Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy bez podatku, ale ze składką ZUS

Zakwaterowanie pracowników z Ukrainy na koszt pracodawcy jest w interesie przedsiębiorcy i nie wymaga odprowadzenia podatku – orzekły sądy WSA w Łodzi i w Opolu[1]. To decyzja, która podważa interpretację Urzędu Skarbowego[2], jakoby opłata za nocleg stanowiła dla Ukraińców opodatkowany przychód. W moim odczuciu taka decyzja sądów jest słuszna – w interesie pracodawcy i pracownika.

 

Przedsiębiorcy zatrudniający cudzoziemców decydują się na to ze względu na brak rąk do pracy na polskim rynku, a opłacanie noclegów kadrze, która przyjechała do nas zza granicy, coraz częściej jest niezbędne do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Z badań Personnel Service wynika, że już 49% pracodawców zapewnia pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie.

Taki benefit nie wymaga pobrania i odprowadzenia zaliczki PIT, ale włącza się do podstawy składek emerytalnych i rentowych[3]. Ukraińców ubezpieczonych w ZUS jest coraz więcej – z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za III Q br. wynika, że już ponad 425 tys. Ukraińców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne[4]. To wzrost o niemal 118 tys. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 r. Wszystkich cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS jest obecnie 569 tys. – Ukraińcy stanowią już 75% z nich.

Personnel Service to firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce. Współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym głównie automotive, RTV/AGD i przemysłu ciężkiego. Za pośrednictwem Personnel Service zatrudnienie w Polsce znalazło już 50 tys. obywateli Ukrainy. Tym samym Personnel Service znajduje się w pierwszej trójce przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w rekrutacji obywateli zza wschodniej granicy Polski.

[1] http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-sa-op-142-18/podatek_dochodowy_od_osob_fizycznych_w_tym_zryczaltowane_formy_opodatkowania/1f83643.html

[2] http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=541602&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

[3] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981611106/O/D19981106.pdf

[4] http://psz.zus.pl/kategorie/ubezpieczeni/ubezpieczenia-emerytalne-i-rentowe

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności