lederboard

Zawieszanie biegu terminu przedawnienia wskutek wszczęcia postępowania karnego skarbowego może stanowić nadużycie prawa

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wczoraj wyrok, który ma ogromne znaczenie dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Zawieszanie biegu terminu przedawnienia poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego może stanowić nadużycie prawa. Tym samym NSA podzielił argumentację, którą przed sądem przedstawili eksperci podatkowi z firmy doradczej Deloitte.

 

Wydany wyrok odnosił się do połączonych sprawach I FSK 42/20 i I FSK 128/20. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że działanie organów podatkowych polegające na wszczęciu postępowania karnego skarbowego w sposób instrumentalny, służący wyłącznie zawieszeniu terminu biegu przedawnienia nie może korzystać z ochrony prawnej, a właśnie do takiego działania doszło w rozpatrywanych sprawach.
NSA uznał, że organ podatkowy określił wysokość zaległości podatkowej po upływie terminu przedawnienia, a więc w momencie, gdy nie był już do tego uprawniony.Pełnomocnikami podatnika w tej przełomowej sprawie w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym byli doradca podatkowy Marek Konieczny, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte oraz adwokat Marek Gizicki, Partner, Lider Zespołu Postępowań Spornych w Deloitte.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności