Zielone obligacje? To się opłaca! Światowi analitycy docenili polską spółkę z branży OZE

Znana na całym świecie organizacja opiniująca inicjatywy proekologiczne CICERO Shades of Green doceniła polską spółkę z branży źródeł odnawialnych. Mowa o Respect Energy S.A., której projekty inwestycyjne od teraz cieszą się największym wyróżnieniem w środowisku odpowiedzialnego biznesu – “Dark Green”. Dzięki temu spółka może realizować bezprecedensowe projekty OZE, a także docelowo emitować tzw. Zielone Obligacje.

 

 

 

Różne odcienie zieleni

Wydająca opinie na całym świecie od roku 2008 CICERO Shades of Green stwierdziła, że dotychczasowe osiągnięcia Respect Energy S.A. w zakresie wytwarzania, sprzedaży oraz promocji zielonej energii zasługują na najwyższe wyróżnienie, które sytuuje spółkę w czołówce najbardziej perspektywicznych organizacji swojego segmentu nie tylko w kraju, ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Kategoria “Dark Green” określa, iż dane przedsięwzięcie ma potencjał do długofalowej pracy na rzecz redukcji śladu węglowego, a także transformacji energetycznej z pozytywnym skutkiem dla społeczeństwa.

CICERO w swoim katalogu przewiduje także 2 inne kategorie: “Medium Green” w kontekście projektów, które mają potencjał w długim okresie na redukcję śladu węglowego, ale dotychczasowa infrastruktura nie pozwala na pełną realizację, a także “Light Green” – stosowaną do opisu projektów i rozwiązań będących elementem polityki proekologicznej, jednak bez szans na wdrożenie w dłuższym horyzoncie czasowym.

– Analitycy docenili m.in. nasz projekt gigaelektrowni fotowoltaicznej w pomorskim Zwartowie, a także dalsze plany rozbudowy infrastruktury spod znaku Respect Energy. Cieszymy się, że tak szanowana instytucja dostrzegła polski, prywatny kapitał, a sam tytuł “Dark Green” to wyjątkowa wartość. Dzięki takim wyróżnieniom wiemy, że krajowa branża idzie w dobrym kierunku – ocenia Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Inwestycja w przyszłość

Tytuł “Dark Green” został przedstawiony w dokumencie “Second Opinion”, który jest integralną częścią procesu decyzyjnego w sprawie emisji tzw. Zielonych Obligacji. Na świecie funkcjonujące pod nazwą “Green Bonds” papiery dłużne umożliwiają dostęp do finansowania z rynków kapitałowych, a także realizację projektów związanych z ideą zrównoważonego rozwoju (w tym rozwoju energetyki niekonwencjonalnej), czy też promocji rozwiązań ekologicznych. Aby stać się emitentem Zielonych Obligacji Respect Energy S.A., musiała spełnić szereg wymagających warunków, których często nie są w stanie zrealizować nawet najwięksi gracze na globalnym rynku OZE.

– Starania o przyznanie tak wysokiej noty były integralną częścią polityki całej spółki, ale również naturalnym przedłużeniem misji Respect Energy, a więc walki ze śladem węglowym i dostarczania realnej wartości całemu społeczeństwu. Audyt CICERO pokazał, że krajowy biznes jest w stanie realizować światowe standardy. W imieniu całej społeczności Respect Energy chciałbym zadeklarować, że nie jest to koniec naszej wytężonej pracy na rzecz środowiska naturalnego, a dopiero początek ambitnych planów wdrożeniowych – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

 Jak podają przedstawiciele Respect Energy S.A., audyt CICERO jest ważny 3 lata i właśnie w tym okresie będą realizowane najbardziej strategiczne punkty planu inwestycyjnego spółki. Co ważne pomimo długiej obecności w krajach m.in. Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (ponad 7 lat w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech oraz Francji) obecnie koncern planuje wytężone prace na polskim rynku. Jakie do tej pory osiągnięcia notuje Respect Energy?

Spółka, która zmienia oblicze branży

Respect Energy S.A. współpracuje z grupą blisko 450 dostawców całkowicie zielonej energii i dostarcza produkty OZE do ponad 12 tys. klientów biznesowych. Są to m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również duże koncerny globalne z oddziałami w kraju – w tym – T-Mobile Polska, który będzie odbiorcą zielonej energii od stycznia 2022 roku. Największy jak dotychczas projekt Respect Energy S.A., czyli elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie ma nie tylko wspierać zapasy energetyczne spółki, ale również w perspektywie 30 najbliższych lat zredukować emisję CO2 o 5 mln ton.

Ponadto Respect Energy S.A. współpracuje w ramach joint venture z europejskim liderem branży fotowoltaicznej – Goldbeck Solar, z którym to wspólnie realizuje projekt farmy w Zwartowie.

– Zdajemy sobie sprawę z własnych osiągnięć, ale nie są one zwieńczeniem naszych wysiłków – wręcz przeciwnie. Każdy sukces to bodziec do podnoszenia poprzeczki, co w tak specyficznej branży, jaką jest energetyka to nie lada wyzwanie na każdym etapie. Nasze środowisko jest niesamowicie konkurencyjne, ale to tylko pokazuje, jak bardzo Respect Energy rozwijało się w ciągu ostatnich 7 lat. Wierzę, że nasz audyt od CICERO to początek nowego rozdziału w historii polskiej energetyki – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Przynależność do grona spółek kategorii “Dark Green” bezdyskusyjnie sytuuje Respect Energy S.A. w absolutnej czołówce biznesów proekologicznych, a to dopiero początek starań koncernu w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatu. Jeden z najbardziej odpowiedzialnych biznesów w kraju już wkrótce stanie się emitentem Zielonych Obligacji, a polscy inwestorzy będą mogli z czystym sumieniem stwierdzić, że kupno papierów dłużnych było decyzją “pełną pozytywnej energii”.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności