lederboard

Złoto miało drożeć, ropa tanieć – dlaczego dzieje się na odwrót?

Między ceną ropy i ceną złota zdaje się pojawiać silna rozbieżność. Mogą się do niej przyczyniać z jednej strony notowania dolara amerykańskiego i rentowności obligacji, a z drugiej rosnący strach przed wojną.

 

Cena złota zdaje się spadać w poniedziałek czwartą sesję z rzędu poniżej 1790 dolarów za uncję, co może przełożyć się na największy miesięczny spadek ceny od września 2021 r.

Złoto bezpieczne, ale nie gwarantuje odsetek

Uncja złota na światowych rynkach rozliczana jest w dolarze amerykańskim, a ten wydaje się mocniejszy po informacjach Rezerwy Federalnej. Bank centralny USA poinformował w zeszłym tygodniu, że prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w marcu i wkrótce potem rozpocznie redukcję bilansu w celu walki z inflacją. Rynki zdają się wyceniać pięć podwyżek stóp procentowych o ćwierć punktu w tym roku.

Chociaż złoto jest uważane za zabezpieczenie przed inflacją, podwyżki stóp procentowych podniosłyby koszt alternatywny posiadania nierentownego kruszcu, gdyż złoto nie płaci żadnych odsetek. Dolar zaś wzrósł w ubiegłym tygodniu do 18-miesięcznego maksimum, a jego indeks przekroczył poziom 97 pkt, czyniąc złoto droższym dla posiadaczy innych walut. Złoto spadło o 2,3 proc. poniżej 1800 USD.

Ropa z najlepszym miesiącem od lutego 2021

Kontrakty terminowe na ropę WTI wydają się utrzymywać w poniedziałek powyżej 87,5 USD za baryłkę i mogą zmierzać do osiągnięcia w tym miesiącu 17 proc. wzrostu ceny, czyli największej zwyżki od lutego 2021 r.

Na wzrost cen ropy w styczniu mogą wpływać ograniczenia mocy produkcyjnych i ryzyko geopolityczne, które zwiększyły obawy o podaż. Podczas gdy OPEC+ ma pozostać przy planowanym na 2 lutego zwiększeniu produkcji o 400 tys. baryłek dziennie na marzec, grupa nie zdołała osiągnąć celów, ponieważ niektórzy członkowie zmagali się z ograniczeniami mocy produkcyjnych i w rezultacie na rynek mogło trafić mniej ropy, niż wcześniej zakładano.

Cenom ropy zdają się sprzyjać też napięcia geopolityczne w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Szef NATO powiedział w niedzielę, że Europa musi zdywersyfikować swoje dostawy energii, a Wielka Brytania ostrzegła, że jest wysoce prawdopodobne, że Rosja chce zaatakować Ukrainę. Rynek jest również w stanie większej niepewności w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie po atakach na Zjednoczone Emiraty Arabskie ze strony jemeńskiej grupy Houthi. Powyższe czynniki zdają się utrzymywać cenę ropy blisko poziomów obserwowanych ostatnio aż 7 lat temu.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności