lederboard

Złoty traci po ataku na elektrownię atomową

Rynki finansowe reagują szczególnym wzrostem awersji do ryzyka po ataku rosyjskich żołnierzy na największą elektrownię atomową w Europie. W efekcie złoty ogromnie traci na wartości.

 

Po interwencjach walutowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski w tym tygodniu nie ma już ani śladu. Euro kosztuje dziś rano 4,84 PLN i może zbliżać się do poziomu, ustanowionego podczas wielkiego kryzysu finansowego – 4,93 PLN. Dolar z kolei kosztuje 4,39 PLN, za funta należy zapłacić 5,86 PLN, a to najwyższy poziom od końca 2015 r.

Eskalacja rosyjskiej napaści na Ukrainę może wywierać dużą presją na NBP, który z kolei mógłby dalej podnosić stopy procentowe, aby próbować zatrzymać dalszą deprecjację PLN.

Inwestorzy lgną do dolara

Indeks dolara utrzymywał się w piątek na najwyższym poziomie od 20 miesięcy, powyżej 97,8 pkt, co może powodować spadek kursu EUR/USD do 1,10. Inwestorzy mogli szukać bezpieczeństwa w walucie USA w czasach niepewności geopolitycznej i gospodarczej.

Na notowania USD może też wpłynąć dzisiejszy raport z rynku pracy USA. Szacunki mówią, że w lutym przybyło 400 tys. miejsc pracy, a roczny wzrost wynagrodzeń sięgnął 5,8 proc.

Będzie to ostatni raport o zatrudnieniu przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej, na którym oczekuje się rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych. Jerome Powell, przewodniczący Fed, skłania się ku podwyżce o 25 punktów bazowych w marcu, pozostawiając jednocześnie otwartą furtkę do bardziej agresywnego działania w przyszłości, jeśli inflacja będzie się utrzymywać.

Nadzieja w ropie z Iranu?

Ropa naftowa mogła dziś na chwilę zatrzymać swój cenowy rajd ze względu na możliwe porozumienie między USA i Iranem.  Uwolnienie około 1 mln baryłek ropy dziennie z Iranu mogłoby pomóc w przynajmniej  osłabieniu trendu wzrostowego na rynku ropy, gdy kraje zachodu rozważają odcięcie się od dostaw surowców z Rosji.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności