lederboard

Zmiany w PIT i CIT od 2021 roku

Nowy rok niesie za sobą liczne zmiany w prawie podatkowym. Zresztą, zdążyliśmy się już chyba do tego przyzwyczaić. Największą rewolucję względem ubiegłego roku stanowią liczne zmiany w funkcjonowaniu podatków dochodowych PIT i CIT. Co zmienia się w 2021 roku? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jak być na bieżącą ze zmieniającym się prawem podatkowym? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tym artykule.

 

Rozszerzenie zakresu zawodów uprawnionych do płacenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Od 1 stycznia 2021 roku zwiększeniu ulegnie grupa osób posiadających prawo do opodatkowania w formie płacenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do listy uprawionych dołączą m.in.: prawnicymaklerzyagenci ubezpieczeniowi i księgowi. Oprócz tego limit stosowania ryczałtu został podniesiony do 2 mln euro (wcześniej ta kwota wynosiła 250 tysięcy euro). Dodatkowo stawka podatku dochodowego dla tzw. wolnych zawodów została obniżona z 20% do 17%.

Wprowadzenie estońskiego CIT-u

Do korzystania z estońskiego CIT-u uprawnione są spółki kapitałowe. Został on wprowadzony w celu wspierania rozwoju firm oraz dokonywania wewnętrznych inwestycji. Spółka zapłaci podatek dopiero wtedy, kiedy zacznie przeznaczać pieniądze na własne cele, a nie dalszy rozwój. Skończy się więc coroczne rozliczanie. Jednak warunkiem niezbędnym do skorzystania z tego rozwiązania jest spełnienie szeregu wymogów. Najważniejsze z nich to: nie przekroczenie w zeszłym roku podatkowym przychodów na poziomie 100 mln złotych; zatrudnianie przynajmniej trzech pracowników nie wliczając w to udziałowców; posiadanie udziałów w spółce jedynie przez osoby fizyczne.

Niższy CIT dla małych podatników

Od stycznia 2021 roku firmy, których przychód w poprzednim roku podatkowym wyniósł mniej niż 2 mln euro, zapłacą stawkę CIT na poziomie 9%, zamiast standardowych 19%. To samo tyczy się nowych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W pierwszym roku funkcjonowania biznesu będą płacić CIT na poziomie 9%.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Zmiany w prawie podatkowym uderzą również w naszych rodaków znajdujących się poza granicami kraju. Do tej pory w Polsce funkcjonowała ulga abolicyjna, która pozwalała na unikanie podwójnego opodatkowania. Podatek dochodowy płaciliśmy w kraju, w którym uzyskiwaliśmy przychody. Od stycznia 2021 roku Polacy pracujący za granicą będą mogli odliczyć od podatku dochodowego kwoty ulgi maksymalnie 1360 złotych.

Zmiany w uldze dla młodych

Oprócz zmian w możliwości skorzystania z opodatkowania ryczałtowego oraz zniesienia ulgi abolicyjnej rząd postanowił rozszerzyć zakres dochodów uzyskiwanych przez osoby do 26 roku życia, które są zwolnione z PIT-u (ulga dla młodych). Od teraz osoby zaliczające się do tej grupy nie będą musiały płacić podatku od przychodów uzyskanych z tytułu praktyk absolwenckich oraz stażów uczniowskich.

Dlaczego warto korzystać ze szkoleń dla księgowych?

Przepisy podatkowe w Polsce są bardzo niestabilne i praktycznie w każdym roku obserwujemy ich zmiany. Nawet osoby, które na co dzień zajmują się tą tematyką, mają poważne problemy, aby nadążyć za nowymi pomysłami rządzących. Jeśli poszukujemy swoistego poradnika dla księgowych, dobrym pomysłem jest skorzystanie ze szkoleń dla księgowych. Przynajmniej raz w roku powinniśmy poświęcić kilka godzin, by dokształcić się w tej kwestii. Znalezienie takiego wydarzenia w dobie internetu nie jest trudne. Wystarczy wpisać w przeglądarkę frazę typu: „szkolenia CIT” lub „szkolenia VAT”. Warto dodać również nazwę miasta, w którym ma odbywać się szkolenie. Ujrzymy wtedy całą masę rozmaitych ofert. Część szkoleń jest darmowa, jednak prawdziwie profesjonalna wiedza ma swoją cenę. Wybierzmy tą najciekawszą i posiądźmy informacje niezbędne do tego, aby móc być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami podatkowymi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności