Źródła i motywy inwestycji na rynku bezpieczeństwa IT

Globalne wydatki na bezpieczeństwo IT rosną nieprzerwanie od lat. Według badań Gartnera tym roku wyniosą 124 mld dolarów, o 10 mld więcej niż w minionym roku. Ta tendencja zwyżkowa udzieli się również rodzimym przedsiębiorstwom.

 

 

Wśród najważniejszych czynników, które mają wpływ na powyższe statystyki Gartner wymienia zagrożenia, potrzeby biznesowe i zmiany branżowe. Obiektem zainteresowania biznesu będą działania prewencyjne, a więc zwiększenie skuteczności w zapobieganiu awariom i zagrożeniom oraz wczesna detekcja i reakcja. Postępujące zmiany prawne wymuszą również wzrost wydatków na konsultacje zewnętrzne oraz dostosowanie wewnętrznych zasad do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych. Tym bardziej, że w świetle ostatniej, blisko milionowej kary za nieprzestrzeganie zapisów RODO, zapowiadana egzekucja zgodności z rozporządzeniem wydaje się nieunikniona.

Edukacja jedną z kluczowych inwestycji

Duży wpływ na wzrost wydatków w obszarze bezpieczeństwa IT będzie miało rosnące zainteresowanie firm cyber-edukacją pracowników. Tylko w minionym roku ich niedbałość lub lekkomyślność odpowiadały za 48% przypadków wycieków danych z firm. Z tego względu 80,6% polskich przedsiębiorstw zamierza przeprowadzać szkolenia swoich zespołów. W tym celu mogą skorzystać z firm szkoleniowych, usług Niebezpiecznik.pl czy Zaufanej Trzeciej Strony lub z bezpłatnej platformy edukacji online z zakresu cyberbezpieczeństwa – e-Bezpiecznej Polski.

– Ludzie są i zawsze będą najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa. Bez odpowiedniego przygotowania w formie edukacji, nieświadomi pracownicy staną się łatwym celem dla atakujących – mówi Juraj Malcho, Chief Technology Officer w ESET. – Tym bardziej, że będą oni władali ulepszonymi socjotechnikami i coraz bardziej zaawansowanymi zestawami narzędzi.

Wzrost wydatków w Polsce

Według badań przeprowadzonych przez Xopero Software w raporcie: “Wydatki na bezpieczeństwo IT” w tym roku 48,1% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć swoje wydatki na ochronę w sieci i zabezpieczenie danych.

– Statystycznie dbałość o bezpieczeństwo IT rośnie wraz z rozmiarem działalności i ilości zatrudnionych. Nic dziwnego – to przecież pracownicy odpowiadają za największy odsetek wycieków danych z organizacji – mówi Bartosz Jurga, Head of Sales w Xopero Software. – Niemniej jednak, cyberbezpieczeństwo to wciąż najbardziej niedoszacowany aspekt wielu przedsiębiorstw. Trudno oczekiwać, aby był on traktowany i doinwestowany na równi chociażby z działem sprzedaży, ale właściciele firm muszą uświadomić sobie, że bez odpowiedniej ochrony narażają firmę na kłopoty w znacznie większym stopniu niż chwilowy przestój w zakupach klientów. Okazuje się bowiem, że 60% firm, które doznały wycieku upada w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Więcej motywów i źródeł inwestycji podaje raport: Wydatki na bezpieczeństwo IT, do pobrania tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności