Zwierzęta w pracy – chwilowy trend czy początek normy?

Wielogodzinna praca przed komputerem, długie i intensywne spotkania, zmieniające się środowisko i ciągły dźwięk dzwoniącego telefonu. Taki tryb dnia w biurze na pierwszy rzut oka wydaje się być zupełnie nieodpowiedni dla zwierząt. Każdy pupil wymaga całkowitej uwagi swojego opiekuna i potrzebuje kontaktu z naturą, gdzie będzie mógł się fizycznie i umysłowo wyżyć. Jednak dzisiaj coraz więcej przedsiębiorstw umożliwia przyprowadzenie na miejsce pracy swojego czworonożnego przyjaciela. Bliskość pupili sprawia, że pracownicy są bardziej wyluzowani, skorzy do pomocy i lepiej zintegrowani. Możliwość przyprowadzania zwierząt do biura to również szansa dla zapracowanych osób marzących o własnym czworonogu.

 

 

Zachodni trend podbija polskie rynki

Zwierzęta w pracy – zagraniczny trend, który nabrał rozpędu w 2017 r. Do polskich pracodawców coraz częściej docierały sygnały, jak obecność czworonogów przekłada się na samopoczucie pracowników i efektywność pracy. Potwierdzają to różnego rodzaju prace badawcze. Według badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację Blue Cross wynika, że ponad 90% pracodawców, którzy pozwalają przychodzić do pracy ze swoimi pupilami, zauważyło poprawę atmosfery w firmie. Z kolei raport „Pet-Friendly Workplace PAWrometer” pokazuje, że aż 82 % pracowników stwierdziło, że możliwość zabierania do pracy swojego czworonoga spowodowała wzrost lojalności wobec pracodawcy.

Zwierzęta mile widziane

Drodzy czytelnicy, to nie są suche fakty. W naszych biurach Chillispaces.com klienci mają możliwość przyprowadzenia swoich pupili do pracy. Opinie zadowolonych klientów są na to dowodem:
”Możliwość przyjścia do pracy ze swoim pupilem korzystnie wpływa na atmosferę w biurze. Potwierdziła to przeprowadzona przez nas ankieta zadowolenia z usług, w której zadaliśmy pytanie odnośnie pojawiania się zwierząt domowych w biurze. Psy i koty, z którymi przychodzą do pracy klienci są często tematem, który otwiera pasjonujące rozmowy między naszymi najemcami, a w konsekwencji są to początki nowych, interesujących kontaktów pomiędzy firmami.”

– Przerwa w pracy jest istotna, a mając pupila pod ręka można się zrelaksować czy obniżyć poziom stresu między zadaniami – mówi przedstawiciel firmy Nightingale Consulting Sp. z o.o. Sp.K.

Zwierzęta w pracy – korzyści dla firmy i pracownika

Oto 10 powodów, dlaczego powinieneś mieć swoje zwierzę w biurze:

1. Zwierzęta mogą pomóc usprawnić pracę zespołową wśród pracowników

Silne zespoły są duszą odnoszących sukcesy firm, a zwierzęta w miejscu pracy mogą pomóc zbudować silnego ducha zespołu. Według studium psychologii organizacyjnej z Central Michigan University, psy są w stanie wpłynąć na budowanie zaufania i współpracy między członkami zespołu.

2. Pupile mogą pomóc w zmniejszaniu stresu

Czasami zadania, które wykonujemy, są dla nas stresujące. Udowodniono jednak, że zwierzęta w miejscu pracy przyczyniają się do zrelaksowanej atmosfery i redukcji stresu. Według badań, ludzie, którzy zabierają swoje zwierzęta do biura, są znacznie mniej narażeni na stres niż osoby, które tego nie robią.

3. Dzięki zwierzętom pracownicy nawiązują lepsze relacje

Relacje interpersonalne są ważne dla przebiegu udanej współpracy. Zwłaszcza, gdy zespół jest nowy lub jego członkowie nie znają się zbyt dobrze. Zwierzę w biurze może dać nowym kolegom temat do rozmowy i sprawić, że poczują się w swoim otoczeniu bardziej komfortowo.

4. Zwierzęta w pracy utrzymują pracowników w ruchu

Siedzący tryb życia, który wiąże się z typową pracą biurową, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Właściciele psów przemieszczają się średnio dużo częściej niż ludzie, którzy nie posiadają czworonożnych towarzyszy.

5. Wyjście z czworonogiem pobudza kreatywność

Spacer z czworonogiem nie tylko utrzymuje organizm właściciela w dobrej kondycji fizycznej, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Daje pracownikom możliwość opuszczenia biurka, chwilę odpoczynku od komputera i tym samym szansę na zwiększenie ich kreatywności nawet o 60%.

6. Głaskanie zwierząt może obniżyć ciśnienie krwi

Każdy miłośnik zwierząt wie, jak dobrze i przyjemnie jest ich pogłaskać. Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy głaskali psa/kota przez 15-30 minut, mieli spadek ciśnienia krwi o 10%.

7. Uśmiechy na wszystkich twarzach

90% pracowników przebywających w firmach ze zwierzętami zauważa, że dzięki ich obecności poprawia się zarówno nastrój ich kolegów, jak i ogólna atmosfera w firmie. Może to mieć związek ze wzrostem oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za takie emocje jak miłość, zaufanie i spokój. Badania pokazują, że produkcja oksytocyny u mężczyzn i kobiet ma szansę wzrosnąć nawet o 300% w momencie samej obserwacji psa.

8. Zwierzęta w miejscu pracy mogą pomóc pozyskać nowe talenty do biura

Trudno zanegować fakt,, że młodzi ludzie kochają psy. Tak bardzo, że 30% ankietowanych millenialsów przy kupnie swojego pierwszego mieszkania, bardziej bierze pod uwagę stworzenie odpowiednich warunków dla swojego psa, niż żony i dzieci. Pies w biurze może więc być sposobem zarówno na przyciągnięcie nowych, młodych talentów, jak i na utrzymanie tych pracujących już w firmie.

9. Media społecznościowe kochają zwierzęta

Powszechnie wiadomo, że aktywne konto w mediach społecznościowych może mieć duży wpływ na biznes. Ale czy każdy jest świadomy, że 55% wszystkich millenialsów korzystających z mediów społecznościowych, śledzi przynajmniej jedno konto zwierzęce? Przyjmowanie zwierząt w biurze może być świetnym sposobem na poprawę obecności firmy w mediach społecznościowych. Przekłada się to na zwiększenie świadomości na temat marki, a w efekcie również na potencjalne zyski.

10. Wiele dobrych firm ma biura przyjazne zwierzętom

Ludzie i zwierzęta korzystają ze swojej wzajemnej obecności. Przyjazne dla czworonożnych ulubieńców biuro daje także przewagę nad konkurencją w świecie biznesu. Od Amazon’a, Google poprzez Etsy do XING w Niemczech wiele znaczących marek i firm pozwala swoim pracownikom zabierać ze sobą psy oraz inne zwierzęta domowe do pracy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności