lederboard

Prowadzisz firmę? Sprawdź, jak optymalnie dobrać taryfę energetyczną do profilu działalności!

Koszty prowadzenia firmy to często znaczne kwoty pieniędzy. Dużą ich część stanowią rachunki za energię elektryczną. Chociaż wydatków uniknąć się nie da, to można je zoptymalizować. Jak zrobić to w przypadku rozliczeń za prąd?

 

Energia elektryczna dla firmy – co jest ważne?

Wybierając ofertę prądu dla firmy na pierwszy plan w przypadku większości przedsiębiorców wysuwa się kwestia ceny za kilowatogodzinę. To ona, w połączeniu z poziomem zużycia energii, w największym stopniu odpowiada za wysokość rachunków. Warto jednak zwracać uwagę również na inne aspekty i elementy umów energetycznych. Nie tylko te, które zapewnią niższe opłaty, ale też te, które oszczędzą czas i, nomen omen, energię przedsiębiorcy.

Jeśli chodzi o stawki, to nie liczą się wyłącznie te określone w taryfie energetycznej. Oczywiście, są one kluczowe i o tym, jak je zoptymalizować, będzie jeszcze mowa w dalszej części tekstu. Jednak często ogromne znaczenie ma również to, jakie dodatkowe korzyści oferuje sprzedawca prądu. Rabaty, upusty, obniżki opłat handlowych – czasami obowiązujące przez cały czas trwania umowy, a czasami tylko przez określony promocją przedział np. kilku pierwszych miesięcy. Zdarza się również, że regularne opłaty można obniżyć decydując się na wybór elektronicznej faktury – firmy energetyczne namawiają w ten sposób klientów do działań przyjaznych środowisku.

Innym ważnym aspektem umów na prąd dla firmy, jest ich obsługa. Żaden przedsiębiorca nie chce, by kwestie energii zajmowały jemu lub jego pracownikom dużo czasu. Dlatego tak ważne jest, czy sprzedawca prądu oferuje narzędzia ułatwiające i przyspieszające obsługę. Takie jak np. możliwość dokonywania szybkich płatności czy monitorowania rozliczeń za pośrednictwem konta na dedykowanym portalu obsługowym. Nie mniej istotne jest też chociażby to, czy w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z rozliczeniami przedsiębiorca jest w stanie łatwo i w odpowiadającej mu formie skontaktować się ze sprzedawcą energii. To kwestie, o których wielu właścicieli firm nie myśli wybierając ofertę prądu, a jednak z czasem okazuje się, że są one tak samo ważne, jak ceny.

Jak dobrać taryfę prądu do modelu działalności?

Wracając jednak do tematu taryf, należy podkreślić, że w tej kwestii przedsiębiorcy również mają wybór. Na tyle szeroki i dający elastyczność, że dla każdego biznesu znajdzie się coś odpowiedniego. Dopasowanie najbardziej opłacalnej finansowo taryfy opiera się na odniesieniu do modelu korzystania z prądu w firmie. Polega to głównie na określeniu godzin pracy w przedsiębiorstwie, w których energii zużywa się najwięcej. Taka analiza sprawi, że będzie można wybrać jedną z dwustrefowych taryf. Jaka z tego korzyść? W taryfach dwustrefowych przedsiębiorca ma do czynienia z rozliczeniem w ramach dwóch różnych stawek – wyższej w godzinach szczytowych i niższej w pozaszczytowych. Przykładem niech będzie popularna taryfa C12b. W jej ramach mniej płaci się za prąd pobierany nocą oraz w godzinach 13:00-15:00. Oznacza to, że w przypadku kiedy praca w firmie ma miejsce głównie w nocy (np. piekarnia), to najbardziej opłacalny będzie wybór takiej oferty. Będzie on znacznie bardziej korzystny niż standardowej taryfy C11, którą charakteryzuje stała stawka za prąd przez całą dobę.

Jeszcze jedną ciekawą możliwością jest wybór taryfy C12a, w której oprócz podziału na strefy pozaszczytowe (noc i godziny dzienne 11:00-17:00 lub 11:00-20:00) i szczytowe (poranki i wieczory) jest też zależność od pór roku. Oznacza to, że jeśli określone prace w firmie wykonywane są sezonowo, to taryfę można dostosować w ten sposób, aby za zużywany prąd płacić jak najmniej.

Dopasowana taryfa pozwoli zaoszczędzić

Nie dla każdej firmy wybór dwustrefowej taryfy prądu będzie tak samo opłacalny. W niektórych przedsiębiorstwach trudno określić precyzyjnie godziny pracy lub jest ona tak samo intensywna na przestrzeni całej doby. Wtedy najbardziej racjonalnym wyborem będzie standardowa oferta z taryfą C11. Jednak jeśli analiza zużycia energii elektrycznej w firmie pokazuje, że pobór następuje regularnie w określonych godzinach, warto zwrócić uwagę na taryfy dwustrefowe. Stawki w tych ofertach różnią się o ponad 30%, a więc pobierając prąd w strefie pozaszczytowej nocnej można zaoszczędzić znaczne kwoty pieniędzy. To może być prosty sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Warto pamiętać, że czasami już sam typ działalności powoduje, że taryfa C12a czy C12b wydają się jak stworzone dla danej firmy. Jeśli dla zwiększenia oszczędności można dokonać subtelnych zmian w godzinach pracy – dobrze jest to rozważyć. W każdym wypadku należy jednak przede wszystkim przeprowadzić precyzyjne kalkulacje, które pokażą, który typ oferty będzie najkorzystniejszy w przypadku danego biznesu. Nie ma bowiem jednego schematu, który obowiązywałby wszystkich przedsiębiorców.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności