Kredyt na samochód – co powinieneś wiedzieć, zanim go weźmiesz?

Chcesz wziąć kredyt samochodowy? Wybór przypadkowego może narazić Cię na dodatkowe koszty, stratę udogodnień i… niewygodną obsługę. Co powinieneś wiedzieć, zanim sięgniesz po kredyt na auto? Podpowiadamy.

Ogrom dostępnych na rynku ofert kredytów samochodowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z takiego produktu, a obco brzmiące branżowe określenia zupełnie nic Ci nie mówią. W kolejnych akapitach w przejrzysty i zrozumiały sposób wyjaśnimy, co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt na samochód.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na kupno pojazdu mechanicznego. Może to być auto osobowe lub dostawcze, motocykl, motorower czy quad. Maksymalna kwota finansowania zależy od wartości przedmiotu umowy i Twojej zdolności kredytowej. Spłata odbywa się z reguły przez okres kilku lat.

Kredyt kredytowi nierówny

Jeszcze jakiś czas temu większość banków dysponowała jedną uniwersalną ofertą kredytu samochodowego. Dziś kredytodawcy oferują swoim klientom kredyty samochodowe na samochody nowe, używane, dostawcze czy na jednoślady. Jeśli zależy Ci na tym, aby precyzyjnie dostosować parametry oferty do własnych potrzeb (także tych wynikających ze specyfiki pojazdu), wybór szytego na miarę produktu okaże się strzałem w dziesiątkę.

Zanim sięgniesz po kredyt samochodowy

Rodzaj kredytu nie jest jednak jedyną kwestią, którą warto przemyśleć przed zawarciem umowy kredytowej. Aby kredyt samochodowy okazał się realnym wsparciem i nie obciążył nadmiernie portfela, poszukując najlepszej oferty, koniecznie zwróć uwagę na:

  • koszty. Użyteczny kredyt samochodowy nie powinien nadmiernie obciążać Twojego portfela. Analizując parametry dostępnych na rynku kredytów, nie sugeruj się jednak wyłącznie wartością oprocentowania. To, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, najlepiej zobrazuje wskaźnik RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy – oprocentowanie, prowizję czy ewentualne ubezpieczenie. Im niższe, tym tańszy kredyt;
  • formę spłaty. Choć większość kredytodawców oferuje kredyty samochodowe z miesięczną ratą stałą, nie jest to standardem. Jeśli wolisz spłacać kredyt w innym trybie, poszukaj banku oferującego kredyt samochodowy z miesięczną ratą malejącą, ratą balonową lub w formule mieszanej łączącej raty miesięcznej z ostatnią ratą balonową;
  • tempo wydania decyzji kredytowej. Przedłużające się oczekiwanie na decyzję banku często jest źródłem dodatkowego stresu. Aby zminimalizować niepotrzebne napięcie, sięgnij do kieszeni banku, który deklaruje wydanie decyzji w ciągu… 30 minut. Jednym z nich jest Santander Consumer Bank. Sięgając po kredyt na samochód w Santander Consumer Banku, usiądziesz za kierownicą wymarzonego auta w ciągu zaledwie kilku dni od złożenia wniosku kredytowego;
  • wysokość wpłaty własnej. Większość kredytodawców wymaga wniesienia wpłaty własnej w wysokości 10-30% wartości kredytu. Jeśli zależy Ci na tym, by usiąść za kierownicą wymarzonego auta bez inwestowania własnych środków, znajdź bank oferujący kredyt samochodowy bez wpłaty własnej;
  • możliwość sfinansowania pojazdu z dowolnego źródła. Zanim złożysz wniosek o kredyt samochodowy, upewnij się, że bank sfinansuje samochód pochodzący ze źródła, które wybrałeś. Choć większość kredytodawców nie będzie miała problemu z autem pochodzącym od dealera, osób fizycznej czy z komisu, nie wszyscy wyrażą zgodę, aby przedmiotem umowy kredytowej stał się sprowadzany zza granicy pojazd, w dodatku nie najmłodszy.

Kredyt samochodowy to świetny sposób na sfinansowanie upragnionego auta. Zwłaszcza dla osób, które mają problemy z oszczędzeniem potrzebnej na zakup kwoty. Aby kredyt okazał się realnym wsparciem i nie obciążył domowego budżetu, dostosuj jego parametry do własnych potrzeb. Upewnij się także, ile pieniędzy miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę raty. Wyposażony w taką wiedzę precyzyjnie dobierzesz okres spłaty do możliwości finansowych. Tym samym zminimalizujesz ryzyko opóźnień w spłacie i zachowasz spokojny sen.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności