Zuzanna Górska: Wady i zalety nie istnieją


Wady i zalety nie istnieją. Są jedynie cechy, które w konkretnych sytuacjach nam sprzyjają lub nie.  Samoświadomość jest kluczowa dla odniesienia sukcesu. Dlaczego? Ponieważ znając siebie, będziesz wybierać sytuacje, w których Twoje cechy zamienią się w talenty i staniesz się bardziej efektywna. O tym czym jest GCP Method® oraz jak rozwijać kompetencje miękkie rozmawiamy z dr Zuzanną Górską, psychologiem, grafologiem, coachem.

 

 

LBQ: Często słyszymy o kompetencjach miękkich. Powiedz, czym one są?

dr Zuzanna Górska: Kompetencje miękkie to szeroko rozumiane umiejętności społeczne, postawy i sposób bycia. To wszystkie te cechy, które pomagają nam m.in. budować dobre relacje z innymi, radzić sobie ze stresem, budować efektywny zespół.

Wydają się być całkiem ważne dla naszego życia.

– To prawda. Są ważne zarówno dla rozwijania kariery zawodowej, jak i budowania satysfakcjonującego życia prywatnego. Na pewnym etapie kariery zawodowej, to właśnie wysoko rozwinięte kompetencje miękkie są decydującą przewagą.

Dlaczego tak jest? Osoba z dobrze rozwiniętymi kompetencjami miękkimi to przede wszystkim osoba o dużej samoświadomości – ona zna siebie i wie, jak działa. Wybiera więc sytuacje, które są zgodne z jej predyspozycjami i dzięki temu osiąga lepsze wyniki. Jej biznes lepiej działa, w spółce jest mniej konfliktów, a jeżeli pracuje na etacie, to szybciej awansuje.

Czym konkretnie są kompetencje miękkie?

– Kompetencje miękkie to np. asertywność, umiejętność rozwijania talentów, sposób podejmowania decyzji, motywowanie. Proponuję ich podział na trzy grupy: Styl działania, Styl komunikacji i Styl przywództwa – to właśnie te obszary są kluczowe dla odniesienia sukcesu i życia w sposób efektywny. Styl działania to m.in. sposób reagowania na zmiany, podejście do ryzyka, sposób myślenia i podejmowania decyzji. Na ich podstawie można opisać idealne środowisko dla danej osoby. Styl komunikacji to kompetencje związane z typowym sposobem budowania i podtrzymywania relacji, reagowaniem na konflikt czy współpracą. Styl przywództwa to kompetencje związane z byciem liderem.

Jak sprawdzić jakie kompetencje mam, a jakie powinnam zdobyć?

– Jest kilka sposobów. Moim klientom proponuję GCP Method®, czyli Graphological Competence Profile. Jest to nowoczesna metoda analizy pisma ręcznego, którą opracowałam w ramach pracy doktorskiej. Badania prowadziłam na próbie 883 osób i na dzień dzisiejszy są to największe na świecie badania z zakresu psychologii pisma. W ciągu ostatnich kilku lat metodę przetestowało na sobie prawie 150 osób.

GCP Method® ma dwa atuty. Pierwszym jest trafność. W moich badaniach okazało się, że na podstawie pisma ręcznego cechy osobowości możemy rozpoznać z trafnością przewyższającą 80%. To bardzo dobry wyniki jak na narzędzie psychologiczne. Inaczej mówiąc, z tak dużą trafnością można stwierdzić m.in. jak ktoś zareaguje na zmiany, w jaki sposób działa w grupie, jak zareaguje na krytykę, jakim typem przywódcy będzie.

Drugim atutem tej metody jest brak możliwości manipulowania odpowiedziami. Jako psycholog rozwiązałam wiele testów i jak czytałam wyniki, to z tyłu głowy miałam zawsze pytanie – czy mój wynik jest prawdziwy, a może zaznaczyłam te odpowiedzi, bo chciałabym żeby mi tak wyszło? W końcu łatwo się domyślić, co mierzy dany test. A tu osoba nie wie jak zmienić charakter pisma, aby uzyskać konkretny wynik. Dlatego ta metoda jest wiarygodna.

Jak wyślę do Ciebie próbkę pisma, to co dostanę?

– Dostaniesz 16-stronnicowy raport GCP Method®, w którym trafnie i wiarygodnie opisane zostaną Twoje kompetencje w trzech obszarach: Styl działania, Styl komunikacji i Styl przywództwa. Dodatkowo wyniki omówię z Tobą w czasie sesji coachingowej. Dzięki temu, będziesz wiedziała, jakie cechy posiadasz, w jakich sytuacjach ci one sprzyjają, a w jakich nie. Zdobędziesz samoświadomość, a to jest pierwszy etap w rozwijaniu kompetencji miękkich.

Pierwszy etap? To co jest dalej?

– Rozwijanie kompetencji miękkich jest procesem. Składa się on z pięciu etapów. Pierwszy to poznanie siebie na nowo, czyli przyjrzenie się swoim cechom i predyspozycjom. Na tym etapie z moimi klientami pracujemy nad tym, aby przestali patrzeć na to, co im nie wychodzi, a skoncentrowali się na tym, w czym są dobrzy. Kolejnym krokiem jest zrobienie „audytu” własnego życia.

Audyt brzmi dość poważnie.

– To jest ważny krok. Dla wielu ludzi wręcz przełomowy. Audyt polega na sprawdzeniu, na ile żyję zgodnie z moimi predyspozycjami i cechami. Jest to moment, w którym moi klienci zaczynają rozumieć, skąd bierze się ich stres lub frustracja. Świetne jest to, że gdy ktoś odkrywa prawdziwe źródło negatywnych emocji, to często od razu dostrzega jakie zmiany może wprowadzić, aby być bardziej spełnionym. Dlatego ten etap wiąże się ściśle z kolejnym, czyli wyznaczeniem celu. Sprawdzając, na ile żyjemy zgodnie z naszymi predyspozycjami, jednocześnie identyfikujemy obszary do zmian. Jedna z moich klientek awansowała i zarządza dużym zespołem. Ma dość dobrze rozwinięte kompetencje przywódcze. Jednak porównując jej nowe obowiązki z predyspozycjami, odkryłyśmy, że potrzebuje ona wsparcia w zakresie przekazywania informacji zwrotnej pracownikom. Potrzebowała nie tylko zdobyć wiedzę, ale również rozwinąć swoje kompetencje w tym zakresie. Rozwijanie kompetencji wiąże się nie tylko z ćwiczeniami różnych sytuacji, ale przede wszystkim z dostrzeganiem przekonań, które blokują nas w tych działaniach.

Rozpoznawanie tych przekonań to jest kolejny etap?

– Dokładnie tak. Praca nad przekonaniami, które nas blokują, odbywa się równolegle z wprowadzaniem zmian, czyli ostatnim etapem procesu. Wprowadzając zmiany, należy pamiętać o cyklu uczenia się dorosłych, który przebiega w sekwencji myśl-rób-sprawdzaj. Zmiany trzeba wprowadzać małymi krokami. Po każdym kroku sprawdzać czy efekty są takie, jak założyłyśmy, i ewentualnie korygować kolejny krok.

Brzmi to fascynująco i jednocześnie mam poczucie, że nie jest to wcale łatwe.

– Na początku proces może się wydawać trudny. Ale jak wejdziesz na ścieżkę rozwijania siebie, to po chwili czujesz się, jakbyś rozwijała skrzydła swoich możliwości. Wyobraź sobie, że znajdujesz swoje miejsce i czujesz się spełniona. Nie jest to warte, aby podjąć wysiłek pracy nad sobą?

 

Rozmawiała: Ilona Adamska

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności