3 rzeczy o tablicach rejestracyjnych, które musisz wiedzieć

Tablica rejestracyjna jest dla samochodu trochę jak dowód osobisty dla obywatela. Każdy pojazd w Polsce musi posiadać tablice rejestracyjne, jest to podstawa do identyfikacji auta. Każda tablica jest unikatowa – nie zobaczysz drugiej identycznej w Polsce i na całym świecie. To tylko ciekawostka. Są ważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o polskich tablicach – przekonaj się jakie.

 

Czy są różne typy tablic rejestracyjnych?

Tablice rejestracyjne w Polsce (https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/tablice-rejestracyjne/) to nie tylko kawałek blachy z wypisanymi numerami i literami. Każdy element został dokładnie zaprojektowany z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury – kształt blachy i znaczenie każdej cyfry czy litery. To samo ministerstwo ustaliło także podział, według których tablice mają inne oznaczenia w zależności od rodzaju.

Najczęściej widywane na ulicach są tablice zwyczajne. Białe tło, czarne litery, “PL” i gwiazdy Unii Europejskiej na niebieskim tle z lewej strony. W przypadku tablic zwyczajnych, litery umieszczone na początku oznaczają województwo, natomiast cyfry dobierane są losowo. Zwyczajne tablice rejestracyjne zakłada się jeśli auto będzie używane dłużej niż 30 dni.

Jeśli chodzi o długość użytkowania i rejestracji samochodu, kolejnym typem są tablice rejestracyjne tymczasowe. Jak wyglądają? Na białym tle widnieją czerwone cyfry i litery w podobnym formacie, co na zwyczajnych tablicach. Dlaczego są to tablice tymczasowe? Możesz ich używać przez 30 dni. Służą głównie osobom, które chcą wywieźć auto za granicę.

Są także tablice zabytkowe – można je rozpoznać po żółtym tle. Takie tablice mają samochody starsze niż 25 lat, które są wpisane do rejestru dóbr kultury. Mamy też dwa rodzaje tablic specjalnych: dyplomatyczne i służb specjalnych. Dyplomatyczne mają granatowe tło i służą np. ambasadom obcych państw. Służby specjalne mają zamiast gwiazd Unii polską flagę.

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Jak to mówią – nie ma nic za darmo. Podobnie jest z rejestracją samochodu. Tablica rejestracyjna również swoje kosztuje. Z reguły cena poszczególnych tablic jest podana w cenniku udostępnianym przez dany Urząd Miasta.

Przykładowo, w Warszawie tablice zwyczajne dla samochodu osobowego do wydatek rzędu 80 zł. Do tego dochodzi koszt dowodu rejestracyjnego (54 zł), nalepki kontrolnej (18,50) i legalizacyjnej (12,50) oraz opłaty ewidencyjnej. Jeżeli ktoś ma fantazję i chce tablic indywidualnych – takich, gdzie układ liter i cyfr jest spersonalizowany – musi zapłacić 1000 zł zamiast 80 zł.

Co w przypadku utraty lub kradzieży tablic?

Tablice rejestracyjne to chyba najbardziej podatny na uszkodzenie i odpadnięcie element samochodu. Według polskiego prawa, nie można jeździć bez zamontowanych tablic – w przypadku kontroli policji, taka sytuacja grozi mandatem w wysokości 500 zł lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Co trzeba zrobić, jeśli zgubisz tablice rejestracyjne?

Pierwszy krok to wizyta w urzędzie komunikacji i złożenie wniosku o wydanie duplikatu tablicy. Będą do tego potrzebne dokumenty takie jak: dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, dowód opłacenia składki OC i opłaty komunikacyjnej. Duplikat oczywiście również kosztuje, podobnie jak pierwotnie wydane tablice rejestracyjne.

Loteria urodzinowa Generali

Generali z okazji 190. urodzin działalności przygotowało dla klientów wielką loterię urodzinową z nagrodami. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii koniecznie trzeba w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności