Co trzeci senior spłacił zobowiązania finansowe dzięki rencie dożywotniej


Prawie 83 proc. seniorów ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub bardzo złą – tak wynika z najnowszego badana opinii zrealizowanego przez Fundusz Hipoteczny DOM*. Ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność. Ponad 73 proc. osób starszych przyznaje, że czuje się samotna, a 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc. Najczęściej pomaga im sąsiadka, koleżanka, opiekunka, rzadziej rodzina (tylko 8 proc.). Kim są osoby korzystające z renty dożywotniej? Co spowodowało, że zdecydowały się na to rozwiązanie? Czy są z niego zadowolone?    

 

Polskie społeczeństwo starzeje się najszybciej w Unii Europejskiej. Z danych GUS wynika, że liczba emerytów w pierwszym półroczu 2016 zaczęła zbliżać się do 9 mln. W swoich prognozach GUS, zakłada, że w 2050 r. aż 32,7 proc. społeczeństwa stanowić będą osoby powyżej 60. roku życia. Już teraz seniorom brakuje na podstawowe potrzeby, a ich sytuacja z roku na rok się pogarsza. Potwierdzają to wyniki badania opinii przeprowadzonego w lutym 2017 roku przez Fundusz Hipoteczny DOM.

Seniorzy nie mają łatwo

Niskie emerytury, wydatki przekraczające możliwości finansowe, powszechna samotność – z takimi problemami boryka się większość seniorów w Polsce. Z badania Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że prawie 83 proc. seniorów ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub bardzo złą. Nie bez przyczyny. Największą grupę respondentów stanowią osoby, których miesięczny dochód netto wynosi 1201-1600 zł. Przeważającą część swoich pieniędzy seniorzy przeznaczają na leki i bieżące opłaty. Jakość życia osób starszych pozostawia wiele do życzenia – seniorów nie stać na przyjemności takie jak: teatr, kino, ubrania czy kosmetyki. Najczęstszą rozrywką, jaką wskazują respondenci jest oglądanie telewizji (ok. 62 proc.), czytanie książek, gazet, spacery. Trudna sytuacja finansowa i pogłębiające się wykluczenie z życia społecznego, to niejedyne bolączki emerytów. Ponad 73 proc. osób starszych jest samotna. Jednocześnie, 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc. Seniorzy są wspierani są przez sąsiadów oraz koleżanki i kolegów (35 proc.) oraz opiekunki (10 proc.) a przez rodzinę tylko 8,27 proc. z nich.

Dlaczego emeryci decydują się na rentę dożywotnią?

Aż 61 proc. seniorów zainteresowało się ofertą Funduszu Hipotecznego DOM z powodu złej sytuacji finansowej. Ponad połowa (52 proc.) przyznała, że na decyzję o zawarciu umowy renty dożywotniej miała również sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinie, samotność. Ponad 30 proc. badanych Klientów Funduszu Hipotecznego DOM stanowią wdowy lub wdowcy, ponad 20 proc. osoby rozwiedzione oraz panny i kawalerowie (23 proc.). – Blisko 40 proc. ankietowanych przyznało, że zawarło umowę z naszą firmą, ponieważ chciało spłacić zobowiązania finansowe. Ponad połowa z tych osób miała kredyt w banku (57 proc.), pożyczkę (30 proc.) lub zaległości w czynszu (10 proc.). – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Na co respondenci chcieliby przeznaczyć rentę dożywotnią? Przede wszystkim na opłaty bieżące (50 proc.) oraz leki i leczenie. Czy są zadowoleni z tego rozwiązania? Aż 57 proc. seniorów oceniło współpracę z Funduszem Hipotecznym DOM jako celującą, a ponad 30 proc. jako bardzo dobrą lub dobrą. Ponad połowa poleciłaby tę współpracę swoim znajomym.

 

*Badanie opinii przeprowadzone w lutym 2017 roku wśród Klientów Funduszu Hipotecznego DOM.

Liczba badanych: 134 os.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności