ABC rynku nieruchomości magazynowych

Ogromne powierzchnie, duże inwestycje i niemałe zyski – tak w skrócie można by opisać branżę nieruchomości magazynowych. Jak ukształtował się ten rynek? Gdzie w naszym kraju warto zainwestować? Jakie nowe możliwości rozwoju daje on przedsiębiorcom chcącym sprostać dzisiejszej, pełnej wyzwań rzeczywistości?

 

 

Inwestycja w powierzchnie magazynowe, już od kilku lat jest źródłem sporych dochodów. Ten kluczowy dla logistyki sektor nieustannie się rozrasta i zmienia swój charakter. Nie dziwi zatem fakt, że całkowite zasoby tej branży prezentują się dziś naprawdę imponująco. Największe sukcesy na tym polu przyniósł rok 2019, wyjątkowo udany dla polskiej gospodarki. Oddano wówczas do użytku 2,72 mln m kw zupełnie nowych nieruchomości magazynowych. W porównaniu z rokiem 2018 daje to powierzchnię większą prawie o 1/4!

Ile zatem wynoszą na dzień dzisiejszy całkowite zasoby magazynowe w naszym kraju? Okazuje się, że jest to prawie 20 mln m kw, co nie oznacza jednak, że rynek ten jest już w pełni nasycony. Najwięcej inwestycji (656 mln m kw) pojawiło się w Polsce Centralnej, która wciąż pozostaje najbardziej atrakcyjnym obszarem, m.in. ze względów logistycznych. Następne w kolejności są: Górny (573 mln m kw) w Dolny Śląsk (430 mln m kw). Na mapie Polski pojawiły się również nowe lokalizacje o dużym potencjale. Według industrial.pl, lidera w zakresie wynajmu powierzchni magazynowych, należą do nich przede wszystkim: Poznań, Gliwice, Szczecin, Bydgoszcz czy Gdańsk. Ciekawe oferty znajdziemy również w okolicach Olsztyna, Lublina i Kielc. Omawiając kwestie związane z lokalizacją, nie można też pominąć kluczowych dla wynajmujących powierzchnie magazynowe aspektów finansowych. Z danych zawartych w najnowszych raportach wynika, że pierwsza połowa 2019 roku przyniosła znaczny wzrost stawki bazowej, która wahała się w przedziale 2,9 – 3,8 eu/m kw, co znalazło odzwierciedlenie w kwocie stawek efektywnych; oscylowały one w granicach 2,1 – 3,2 eu/m kw.

Potencjalnych inwestorów na rynku nieruchomości magazynowych z pewnością zainteresuje zatem informacja, które rejony Polski są najbardziej atrakcyjne pod względem wysokości czynszu. Takie lokalizacje znaleźć można przede wszystkim w Łódzkiem i w Wielkopolsce. Jak podaje m.in. strona Intustrial najdroższym rejonem niezmiennie pozostaje Warszawa ze stawką bazową na poziomie 4,9 – 5,5 eu/ m kw.

Krajowy rynek nieruchomości magazynowych powiększa się rokrocznie o ok. 15 %. Jeszcze do niedawna wydawało się, że to stabilny rozwój, którego nic nie jest w stanie zachwiać. Niestety, kryzys gospodarczy wywołany przez epidemię Covid-19 dotknął wszystkie dziedziny naszej gospodarki, również te, które dotychczas rozwijały się prężnie. Kluczem do przetrwania w tych trudnych czasach jest m.in. elastyczne podejście i wypracowanie rozwiązania, które pozwoli wygenerować zyski. W tej kwestii należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jedną branżę, której potencjał szybko rośnie w siłę. Mowa oczywiście o e-commerce. Po latach stopniowego, ale dość systematycznego wzrostu, przeżywa ona dziś prawdziwy rozkwit. Konieczność izolacji społecznej, niemalejące potrzeby konsumpcyjne i troska zachowanie wymogów bezpieczeństwa związanych z zakupami wymusiły rozwój branży e-commerce, zwłaszcza na polu DIY, fashion, beauty czy kids.

Co oczywiste, nieodłącznym aspektem tego zjawiska powinien być też rozrost logistyki, a w ten trend idealnie wpisują się przecież możliwości rozwoju, jakie zapewnia rynek powierzchni magazynowych!

Joanna Bielas

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności