Bezpieczne formy oszczędzania w firmie. Co wybrać?

Wypracowana nadwyżka kapitału w firmie wcale nie musi „leżeć bezczynnie” na koncie. Warto wykorzystać ją w celu pomnażania zysków, co jednocześnie pozwoli na stworzenie poduszki bezpieczeństwa. Jako przedsiębiorca, wcale nie musisz od razu inwestować agresywnie. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się różnorodne produkty bankowe. Chociaż nie zapewniają spektakularnych zysków, wyróżniają się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

 

O właściwym zarządzaniu finansami w firmie decyduje nie tylko utrzymanie płynności i unikanie zatorów płatniczych. Znaczenie ma także odkładanie środków i pomnażanie zysków z myślą o późniejszym inwestowaniu. Jeśli twojej firmie udało się wypracować sporą nadwyżkę, warto wykorzystać ją do dalszego pomnażania zysków. Możliwości w tym zakresie jest sporo.

Dlaczego nie konto oszczędnościowe, a lokata?

Chociaż konto oszczędnościowe jest jedną z opcji pomnażania zysków, większość przedsiębiorców decyduje się na lokatę. Trudno jednoznacznie wskazać na powód, ale zwykle przyczyną jest oprocentowanie niewpisujące się w oczekiwania. Ponadto lokata powoduje niejako „zamrożenie” środków, w efekcie czego są one „nietykalne”, co zwiększa szansę na wypracowanie wysokich zysków.

Lokata długoterminowa czy krótkoterminowa?

Wybór między lokatą długoterminową a krótkoterminową to kwestia całkowicie indywidualna. Podjęcie ostatecznej decyzji powinno być poprzedzone krótką analizą potrzeb oraz sytuacji finansowo-ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Lokata długoterminowa może być dobrym wyborem w przypadku, gdy:

  • firma nie będzie potrzebować środków w najbliższym czasie,
  • oprocentowanie takiego produktu bankowego jest znacznie wyższe.

Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa z oferty Toyota Banku ze stałym oprocentowaniem wynoszącym 0,35% w skali roku dla 12-miesięcznego czasu jej trwania. Przy wpłacie rzędu 150 000 zł, całkowity zysk wyniesie ok. 420 zł.

Za lokatą krótkoterminową przemawia przede wszystkim kilkumiesięczny okres „zamrożenia” pieniędzy. Dlatego na takie rozwiązanie powinny zdecydować się te firmy, które w najbliższym czasie będą potrzebować środków do celów inwestycyjnych.

Lokata bankowa dla firm – dlaczego warto?

Lokata bankowa – niezależnie czy jest to lokata długoterminowa, czy krótkoterminowa – może okazać się dobrym rozwiązaniem. Ulokowane tam środki firmowe:

  • są bezpieczne – nie dochodzi do utraty kapitału nawet w momencie pogorszenia sytuacji na rynku finansowym czy ogłoszenia upadłości przez bank,
  • pracują na pewny zysk – odsetki wypłacane są zawsze: w całości – gdy czas trwania umowy zostanie dotrzymany, lub w części – gdy dojdzie do zerwania lokaty przez czasem jej zapadalności (to jednak zależy od warunków ustalanych przez konkretny bank).

Pamiętaj! Przed wyborem konkretnej lokaty należy dokładnie porównać poszczególne oferty. Mogą się one różnić nie tylko oprocentowaniem, ale również minimalną/maksymalną kwotą kapitału, warunkami wypłaty odsetek przy przedwczesnym zerwaniu umowy czy też dostępnością. Im więcej parametrów porównasz, tym z bardziej dopasowanego produktu finansowego skorzystasz.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności