Błędy WordPress – czym są i jak sobie z nimi radzić?

WordPress czyli system zarządzania treścią stworzony z myślą o projektowaniu stron internetowych oraz blogów, jest chyba jednym z najbardziej znanych tego typu programów, który nie dość, że bezpłatny, jest również bardzo intuicyjny.

 

Pomimo wielu zalet takich jak wspomniana intuicyjność, łatwość w obsłudze czy brak konieczności posiadania przez użytkownika, wiedzy z zakresu HTML. Ma WordPress kilka niewątpliwych wad. Błędy WordPress nie są szczególnie liczne ale kilka z nich, z pewnością zasługuje na bliższe przyjrzenie.

Podstawowe funkcje WordPress

Zanim przeanalizujemy czym są błędy WordPress, powinniśmy przyjrzeć się jego podstawowym funkcjom. WordPress jest systemem w pełni darmowym, jednak aby utworzona przez nas strona w ogóle funkcjonowała należy wcześniej zainwestować w odpowiednią domenę oraz serwer. Czyli mówiąc innymi słowy, w adres oraz miejsce, w którym strona będzie przechowywana.

Koszt takiej operacji nie przekracza zazwyczaj dwustu bądź trzystu złotych miesięcznie. Także jak widać, nie jest to duża inwestycja.

Jedną z podstawowych funkcji programu jest możliwość jego rozszerzania poprzez różnego rodzaju wtyczki. Dzięki temu w łatwy sposób, można uzupełnić domenę o takie elementy jak: formularz kontaktowy, adres czy też bardziej rozbudowane funkcje, niezbędne do rozpoczęcia działalności e-commerce.

Motywy to kolejna funkcja programu, która odpowiada za szatę graficzną bloga lub strony. WordPress oferuje użytkownikowi dostęp do dużej ilości motywów bezpłatnych jak również płatnych. Z tym, że korzystanie z funkcji płatnych często nie idzie w parze z wydajnością naszej strony. Stanowi to tym samym, pierwszą wadę oraz rodzaj błędu, z którym stykają się użytkownicy tego systemu.

Błędy WordPress. Przykłady problemów i  ich rozwiązania

Słaba optymalizacja i wydajność to błąd, z którym boryka się wielu użytkowników WordPress. Problem można jednak łatwo rozwiązać korzystając ze sprawdzonych wtyczek oraz unikając tzw. „przeładowania” strony, zbędnymi rozszerzaniami. Należy także uważać na motyw, który nieprzemyślany może znacznie spowolnić działanie domeny.

Błąd „500 Internal Server Error”, którego przyczyną jest zazwyczaj niedostateczna ilość przydzielonej pamięci, można rozwiązać poprzez wyłącznie wtyczek lub przeinstalowanie motywu, który nadmiernie obciąża stronę. Jeżeli to nie pomoże, należy rozważyć kontakt z dostawcą serwera.

„Biały ekran śmierci”, częsty i dosyć uciążliwy problem, głównie ze względu na brak jakiegokolwiek komunikatu o błędzie ma dwie przyczyny. W tym przypadku, są to podobnie jak przy problemie z optymalizacją, motyw bądź wtyczka lub też za mały limit pamięci.

W celu zwiększenia limitu pamięci należy wprowadzić odpowiedni wiersz w znaczniki PHP. Wiersz przedstawia się następująco- define (’WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);.

Po tej prostej operacji, system powinien wrócić do poprawnego funkcjonowania. Na koniec warto jescze wspomnieć o błędzie pojawiającym się pod postacią wymownego hasła ” Przekroczono limit czasu połączenia”. Spowodowany przeciążeniem serwera. Prostym sposobem na usunięcie błędu jest powrót do domyślnego motywu strony. Jeżeli to nie pomoże pozostaje „klasyczne” już wyłącznie wtyczek i podbicie limitu pamięci.

Podsumowanie

Narzędzie WordPress jest popularnym i prostym w obsłudze systemem umożliwiającym tworzenie stron internetowych. W skład podstawowych funkcji programu wchodzą motywy, czyli możliwość wyboru i instalacji szaty graficznej oraz wtyczki, które to pozwalają na rozszerzenie strony o dodatkowe możliwości.
System zarządzania treścią WordPress, jak każdy program nie jest wolny od wad. Pierwszym problemem jest zazwyczaj słaba optymalizacja.
Błędy WordPress mają jednak to do siebie, że część z nich, można bardzo łatwo usunąć, ograniczając się wyłącznie do dezaktywacji wtyczek lub zmiany motywu naszej strony. Ewentualnie poprzez zwiększenia limitu pamięci.

Zobacz także jak naprawić błąd łączenia z bazą danych WordPress.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności