Co drugą Polkę nie interesują medialne plotki


Jak wynika z raportu „Polak na bieżąco, czyli jak konsumujemy treści informacyjne” co drugą Polkę nie interesują plotki, natomiast co szóstą ciekawią wiadomości ze świata sportu. Jakich jeszcze informacji szukają w mediach i co różni kobiety od mężczyzn w odniesieniu do przeglądania serwisów internetowych i prasy?

 

Mogłoby się wydawać, że zdecydowana większość mężczyzn przegląda informacje sportowe, a kobiety w wolnej chwili czytają głównie newsy o showbiznesie. Czy jest tak rzeczywiście?

– Raport „Polak na bieżąco, czyli jak konsumujemy treści informacyjne” pokazuje, że zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn najistotniejsze są newsy krajowe, którymi interesuje się 63% odbiorców informacji w Polsce. Natomiast pod względem zainteresowania innymi kategoriami tematycznymi widać różnice pomiędzy płciami. Z naszego badania można wywnioskować, że Polacy rzeczywiście różnią się od Polek w odniesieniu do przeglądania poszczególnych informacji, które przekazują media, ale wyniki badania wcale nie są oczywiste – mówi Michał Wodziński, Redaktor Naczelny upday Polska, firmy która zleciła przeprowadzenie badania.

Czym różnią się płcie w wyborze poszczególnych kategorii tematycznych?

Informacje dotyczące świata showbiznesu, hobby, różnego rodzaju gier i zabaw oraz konkursów kobiety czytają zdecydowanie częściej od mężczyzn (36,3% wskazań). 52,9% Polek interesuje się artykułami dotyczącymi szeroko pojętej rozrywki. Wiadomości na ten temat, zaraz po krajowych newsach, są najistotniejsze dla płci pięknej.

Kobiety również chętniej dowiadują się od mężczyzn o szczegółach dotyczących koncertów, festiwali, imprez, wystaw i innych informacji ze świata kultury (41,4%). Artykuły z tej kategorii są na trzecim miejscu spośród najpopularniejszych tematyk, którymi interesują się Polki. Natomiast mężczyźni najrzadziej przeglądają informacje na ten temat (31,7%).

Trzy razy mniej kobiet, w porównaniu do mężczyzn, interesuje się sportowymi newsami. Wieści ze świata sportu wzbudzają ciekawość co szóstej Polki (15,2%) i prawie co drugiego mężczyzny (44,6%), który zaraz po aktualnościach z kraju, najwyżej ceni właśnie najświeższe wiadomości sportowe.

O czym równie często czytają kobiety i mężczyźni?

Mężczyźni wcale nie są jedynymi i głównymi odbiorcami wiadomości dotyczących ekonomii, gospodarki i finansów. Co trzecia Polka (35,2%) interesuje się zagadnieniami związanymi z bankowością, rynkami finansowymi oraz konsekwencjami wydarzeń ekonomicznych i gospodarczych. Wśród mężczyzn wcale nie są one dużo bardziej popularne, ponieważ 40,6% Polaków stara się być na bieżąco z wiadomościami tej kategorii.

Polacy nieznacznie różnią się od Polek także pod względem częstotliwości przeglądania informacji krajowych (nieco ponad 60%) i zagranicznych (około 40%).

O upday

upday to spersonalizowana platforma informacyjna stworzona z myślą o smartfonach i tabletach z rodziny Samsung Galaxy. Rozwiązanie łączy efekty pracy zespołów redakcyjnych z agregacją wiadomości opartą o specjalny algorytm i system analizujący zachowania użytkowników (machine learning). Aplikacja upday dostępna jest na rynkach polskim, niemieckim, francuskim i brytyjskim. Właścicielem platformy upday jest firma Axel Springer SE.

Więcej na stronie: http://upday.com/pl/

* Badanie zostało zrealizowane na początku marca 2016 roku przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, w ramach którego przeprowadzono 1009 ankiet z dorosłymi osobami. Zrealizowanie badania zleciło upday Polska. upday to spersonalizowana platforma informacyjna agregująca wiadomości z około 1000 różnych źródeł – najpoczytniejszych tytułów prasowych, mediów elektronicznych i blogów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności