Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Premiera raportu o hejcie. Nowe spojrzenie na różnice płciowe i ich wpływ na relacje społeczne

Już 15 października 2024 roku w warszawskim Teatrze Scena RELAX odbędzie się wyjątkowa konferencja, która bez wątpienia zmieni sposób postrzegania hejtu i jego wpływu...
Strona głównaRozmaitościCo zrobić ze starymi banknotami?

Co zrobić ze starymi banknotami?

Numizmatyka dla wielu bywa pasją, jednak inni widzą w zbieraniu starych monet łatwy sposób na zarobek. Mimo że numizmaty mogą stanowić cenną pamiątkę i wyróżniać się wysoką wartością kolekcjonerską, szlachetne znaczenie dawnych nominałów doceniane jest nie tylko przez prawdziwych kolekcjonerów, ale także potencjalnych inwestorów. Co można zrobić ze starymi banknotami? Jak określić ich wartość? Podpowiadamy!

Jakie banknoty kolekcjonerskie cieszą się największą popularnością?

W Polsce na rynku numizmatycznym nie brakuje klientów, chętnych do zainwestowania w wartościowe banknoty kolekcjonerskie. Z tego powodu zarówno pod względem skupu, jak i sprzedaży starych banknotów, konieczne jest zorientowanie się w najbardziej pożądanych numizmatach. Za pośrednictwem profesjonalnych sklepów numizmatycznych lub domów aukcyjnych, można nabyć ciekawe i opłacalne egzemplarze. Tego typu miejsca oferują pieniądze wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. Z szeroką ofertą starych banknotów polskich zapoznasz się pod adresem: https://numimarket.pl/kategoria/stare-banknoty-polskie_36/1.

Koszt starych pieniędzy w dużej mierze zależy od roku ich produkcji, z czego dużą popularnością cieszą się przede wszystkim banknoty z czasów PRL-u. Z reguły ich wartość sięga od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych, jeśli są zachowane w dobrym stanie. Nie zmienia to jednak faktu, że banknoty, które mają np. wady fabryczne, wciąż są pożądane przez kolekcjonerów i często wydają się nawet ciekawsze niż zachowane w idealnym stanie numizmaty. Dlatego, nawet jeśli stare monety wykazują jakieś błędy produkcyjne, nie zmienia to faktu, że wciąż mogą cechować się wysoką wartością kolekcjonerską.

Stare banknoty polskie - czy są coś warte?

Jak wycenić i sprzedać stare banknoty?

Profesjonalne usługi z zakresu numizmatyki dotyczą przede wszystkim oceny ich autentyczności i rzetelnej wyceny, na podstawie której określa się wartość starych monet. Można udać się do stacjonarnych punktów, jednak zakup lub sprzedaż numizmatów z łatwością zostanie przeprowadzona także za pośrednictwem internetu. To wygodne, a zarazem bezpieczne rozwiązanie, które wymaga jednak dopełnienia niezbędnych wszystkich formalności, pozwalających na szybki i bezproblemowy przebieg transakcji. Warto sugerować się cennikiem, podanym na aukcjach internetowych lub zamieszczonych w sklepach numizmatycznych. Nie zaszkodzi również zapoznać się ze średnią ceną zakupu starych monet, która jest przedstawiona w katalogach banknotów kolekcjonerskich.

Stare pieniądze – czy wciąż są wartościowe?

Ceny banknotów kolekcjonerskich różnią się od siebie, jako że o ich wartości decydują różne czynniki jak m.in. nakład starych pieniędzy. To, w jakim wymiarze zostały wyemitowane określone banknoty, przekłada się na ich dostępność, a jak powszechnie wiadomo – trudniej dostępne egzemplarze są droższe, a więc cenniejsze w oczach inwestorów. O znaczeniu danego banknotu świadczy również jego numer seryjny, który pozwala określić dokładny moment produkcji. W ten sposób banknoty o niższym numerze seryjnym są tym bardziej wartościowe, jako że ukazały się jako jedne z pierwszych. Dla niektórych kolekcjonerów nie bez znaczenia pozostaje również ciąg lub kombinacja cyfr w numerze seryjnym. Inaczej postrzegane są pieniądze, zawierające losowe liczby, a w inny sposób te, których numer seryjny przedstawia nieprzypadkowy i uporządkowany ciąg. Przy określaniu wartości numizmatów nie można pominąć także stanu ich zachowania, jako że atrakcyjny wygląd i właściwy sposób przechowywania decydują o atrakcyjności pieniądza.