Czy wynajem długoterminowy samochodu osobowego się opłaca?

Długoterminowy wynajem samochodu osobowego to jeden ze sposobów na jazdę nowoczesnym samochodem bez konieczności jego zakupu. Zanim podejmie się decyzję o najmie, warto się zastanowić, czy będzie to opłacalne rozwiązanie.

 

 

 

 

Najem długoterminowy kojarzy się z leasingiem, ale to nieco inna forma umowy pomiędzy właścicielem auta a korzystającym. Podpowiadamy, co warto rozważyć, decydując się na któreś z tych rozwiązań.

Na czym polega najem długoterminowy auta?

Najem długoterminowy samochodu pod pewnymi względami zbliżony jest do leasingu operacyjnego. To umowa zawierana na określony czas (przeważnie od 2 do 5 lat). W ramach porozumienia jedna ze stron korzysta z pojazdu, za co płaci drugiej comiesięczne raty o określonej wysokości.

Kiedy umowa dobiega końca, samochód najczęściej wraca do właściciela. W ramach najmu korzystający opłaca samą możliwość jazdy, a więc nie finansuje sobie późniejszej opcji wykupu. Z tego względu ewentualne kupno auta po wygaśnięciu umowy może być bardziej kosztowne niż w przypadku leasingu.

Komu i kiedy opłaca się wynajem długoterminowy?

Najem długoterminowy samochodu to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na najnowocześniejszych autach. To opłacalna opcja dla fanów motoryzacji, ponieważ mogą jeździć luksusowymi modelami bez dużych nakładów finansowych – tylko w zamian za regularnie opłacane raty.

Jazda nowoczesnymi samochodami składa się na wizerunek całej firmy. To, jak prezentują się przedstawiciele marek, może wpływać np. na proces pozyskiwania klientów i partnerów biznesowych. Wysokiej klasy pojazd to doskonały dodatek do profesjonalnego obrazu przedsiębiorcy.

Poza tym najem pozwala na bardzo elastyczne warunki umów i częstą wymianę pojazdów. Przeważnie wszystkie koszty eksploatacji (ubezpieczenie czy serwis) pokrywa firma udostępniająca pojazd. To atrakcyjna opcja dla osób, które chcą uniknąć nieprzewidzianych kosztów związanych np. z naprawą. Niespodziewane wydatki mogłyby naruszać kapitał nie tylko małych firm.

Wynajem długoterminowy a leasing – różnice

Wynajem długoterminowy różni się nieco od leasingu samochodu. Przede wszystkim leasing często kończy się wykupieniem pojazdu przez korzystającego po zakończeniu umowy. W przypadku najmu na ogół dochodzi do wymiany auta na kolejne np. jeszcze nowocześniejsze.

Różnica pojawia się także w długości trwania umowy. Wynajem trwa zwykle od 24 do 60 miesięcy, a leasing nawet do 84 miesięcy. W przypadku wynajmu długoterminowego korzystający nie musi martwić się kosztami wymiany opon, przeglądów, ubezpieczenia czy wizyt w serwisie. Wszystkie wydatki pokrywa właściciel. Przy leasingu taki pakiet to zwykle jedna z opcji.

W przypadku wynajmu długoterminowego często spotykany jest limit kilometrów nałożony przez właściciela. Kierujący nie powinien go przekroczyć – w przeciwnym razie będzie musiał ponieść dodatkowe opłaty. Z kolei osoba korzystająca z leasingu takim limitem nie musi się przejmować, co daje większą elastyczność.

Podsumowanie

Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing samochodu mogą być bardzo opłacalne, ale warto porównać wszystkie warunki umowy i wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję. Dlatego sprawdź, czy dana propozycja będzie odpowiadać charakterystyce pracy Twojego przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności