lederboard

Elastyczny czas pracy – czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Coraz więcej pracodawców zapewnia swoim pracownikom elastyczny czas pracy. Jest to rozwiązanie, które wpływa na wygodę wielu osób, a dzięki temu może przyczynić się do zwiększenia wydajności firmy. Jakie przedsiębiorstwa mogą wykorzystać elastyczny czas pracy i czy jest to zgodne z Kodeksem Pracy?

 

Na czym polega elastyczny czas pracy?

Zgodnie z definicją, elastyczny czas pracy to po prostu umożliwienie pracownikom możliwości rozpoczęcia i zakończenia pracy w wybranych przez siebie godzinach. Oczywiście pracownik objęty jest określoną ilością godzin dziennie lub tygodniowo, które musi przepracować. Wielu pracodawców daje też widełki czasowe, w których praca musi zostać wykonana, np. pomiędzy 7 a 16.

Elastyczny czas pracy w Kodeksie Pracy

Elastyczny czas pracy jest uregulowany art. 140 Kodeksu Pracy. W artykule określona jest opisana wyżej definicja, jak również zasady, na jakich przedsiębiorca może taką formę pracy wprowadzić. Pracodawca może zastosować ruchomy czas pracy, jeżeli jest to uwarunkowane rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania. Aktualnie najczęściej stosuje się go w branży handlowej. Nowe dyrektywy z sierpnia 2022 obejmują także elastyczny czas pracy dla rodziców. Zgodnie ze zmianami, pracownik, opiekujący się dzieckiem, do ukończenia przez nie 8 roku życia może złożyć wniosek o zastosowanie elastycznego czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie przyjęty przez pracodawcę, pracownik zostaje objęty specjalną ochroną przed zwolnieniem.

Elastyczny czas pracy – wady i zalety

Elastyczny czas pracy to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy obowiązki zawodowe wiążą z opieką nad dzieckiem. Z takiej formy chętnie korzystają także osoby, których działania zawodowe wymagają przebywania w kilku miejscach oraz osoby, pracujące np. na dwóch etatach. Ruchomy czas pracy wiąże się z dużym ułatwieniem w zakresie rozplanowania dnia bez konieczności brania wolnego lub zmiany trybu pracy.

Taka forma pracy może jednak nie być dobra dla każdego, bowiem wymaga dużej dyscypliny i umiejętności organizacyjnych. Ważne jest to, aby przy wprowadzeniu ruchomych godzin, wciąż zachować pełną wydajność.

Jak przystosować firmowe biuro do elastycznego czasu pracy?

Firmy, które decydują się na elastyczny czas pracy swoich pracowników, muszą zadbać o to, aby przestrzeń w miejscu pracy była dopasowana do takiej formy działania. Jedną z form przystosowania biura do ruchomego czasu pracy, jest inwestycja w tzw. chillout room, czyli strefę relaksu. Jeżeli pracownik sam może sobie wybrać moment odpoczynku, być może, zamiast wychodzić z biura, zdecyduje się na chwilę przerwy w takim pokoju. Coraz częściej pracodawcy wybierają też biurko regulowane ręcznie, które sprawdza się zarówno w biurze, jak i w home office. Ważne jest także zapewnienie pracownikom komfortowego stanowiska pracy. W tym zakresie świetnie sprawdzają się budki akustyczne, pozwalające na maksymalne skupienie, dzięki czemu praca, nawet przy elastycznych godzinach, będzie maksymalnie wydajna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności