lederboard

Ile trwa oczekiwanie na mieszkanie z rynku pierwotnego?


Decydując się na zakup mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, że nie dostaniemy do niego kluczy z dnia na dzień. Często załatwianie wszelkich formalności może pochłonąć trochę czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jak długo przyjdzie czekać na odbiór lokalu i upragnioną przeprowadzkę? W artykule wyjaśniamy, jak wygląda cały proces i ile może potrwać.

 

Źródło finansowania

W pierwszej kolejności musimy przeanalizować swoją sytuację finansową, dysponując odpowiednią kwotą, zakup będzie oczywiście łatwiejszy i szybszy. Jednak zdecydowana większość nie posiada wystarczającej sumy gotówki, dlatego swój pierwszy krok powinni skierować do banku. Warto zacząć od określenia zdolności kredytowej, w której pomoże doradca finansowy, przedstawiając ofertę różnych banków. Gdy uda się ustalić wszelkie informacje (koszt i wysokość rat, maksymalna zdolność), powinniśmy zapoznać się z procedurą przyznania kredytu.

Wybór nieruchomości

Mając tę wiedzę, możemy zacząć szukać lokum. Sprawdzamy okolicę, infrastrukturę, rozwiązania komunikacyjne. Jak już wybierzemy optymalną ofertę, powinniśmy dowiedzieć się o szczegółach dotyczących całej inwestycji – jaki jest jej termin zakończenia i przeniesienia praw własności.

– Informacje te znajdziemy w ogólnym prospekcie, którego każdy nabywca ma prawo zażądać – radzi Agnieszka Więckowska z portalu rynek-deweloperski.pl. – Będą tam również szczegółowe dane dotyczące wybranego lokalu – standardu wykończenia czy rozkładu instalacji. Należy jednak pamiętać, że deweloperzy uruchamiają sprzedaż mieszkań już na wstępnym etapie budowy, bardzo ciężko znaleźć nowe lokum w już zakończonej inwestycji – dodaje.

Warto dowiedzieć się, czy lokale oferowane są z wykończeniem “pod klucz” czy jedynie w stanie deweloperskim. Jeżeli zależy nam na czasie i nie chcemy sami organizować ekipy, warto wziąć pod uwagę pierwszą opcję.

Podpisanie umowy i przyznanie kredytu

Zanim podpiszemy końcowe dokumenty własnościowe, deweloper może zaproponować nam 2 rodzaje umów wstępnych – rezerwacyjną i przedwstępną. Pierwsza pomaga inwestorowi ustalić, czy dana nieruchomość cieszy się zainteresowaniem, dzięki czemu poszczególne etapy budowy mogą zostać szczegółowo zaplanowane. Nabywca, podpisując taką umowę, musi wnieść opłatę, ale w przypadku niezrealizowania inwestycji, kwota ta jest traktowana jako kaucja, co oznacza, że muszą również zostać określone warunki jej potencjalnego zwrotu. Drugi typ ma bezpośrednio prowadzić do zawarcia umowy ostatecznej.

– W zależności od tego, w jakiej formie klient zawrze umowę, czy w zwykłej formie pisemnej, czy w formie aktu notarialnego, przysługiwać mu będą różne prawa – wyjaśnia ekspert z portalu rynek-deweloperski.pl. – W pierwszym wariancie można jedynie wystosować roszczenia odszkodowawcze, w drugim możliwe jest żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej – dodaje.

Przy podpisywaniu umów wstępnych musimy pamiętać o terminach, biorąc pod uwagę otrzymanie kredytu. Po jej zawarciu czas złożyć gotowy wniosek, wraz z niezbędnymi dokumentami do banku. Analiza kredytowa może trwać od dwóch do sześciu tygodni, a po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisujemy umowę. Kupując na rynku pierwotnym, uruchomienie kredytu następuje w transzach, przed podpisaniem dokumentów przyznających tytuł własności.

Odbiór mieszkania

W ile powstaje budynek mieszkalny od dewelopera?

– Przyjęty standard to mniej więcej 24 miesiące – twierdzi Agnieszka Więckowska. – Najnowsze dane GUS podsumowujące rok 2015, wykazują z kolei, że średni czas to 22 miesiące – dodaje.

Jeżeli zdecydujemy się kupić mieszkanie zaraz po uruchomieniu sprzedaży, to właśnie tyle przyjdzie nam poczekać na jego odbiór. Ostatnim etapem będzie odbiór własnego M.

– To bardzo ważny etap, w którym powinien nam towarzyszyć inspektor budowlany. Ogląd mieszkania ma na celu sprawdzenie, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z zawartą umową -wyjaśnia ekspert z portalu rynek-deweloperski.pl. Wszelkie usterki, niedociągnięcia mamy prawo zgłosić, ponieważ podpisując akt własności, oświadczamy, że akceptujemy lokal w obecnym stanie – dodaje.

W zależności od tego, na jakim etapie budowy zdecydujemy się na zakup lokalu, czas oczekiwania będzie inny. Jeżeli nie wystąpią żadne utrudnienia, budynek mieszkalny powinien powstać w rok. W tym czasie należy zadbać o wszelkie formalności i wziąć pod uwagę terminy przyznawania kredytu. Do ostatecznej przeprowadzki trzeba doliczyć prace wykończeniowe i urządzenie mieszkania, a tu czas może być bardzo różny.

 

Źródło: Materiały prasowe

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności