Jak nie dać się oszukać w czasie wyprzedaży?

Wyprzedaże zaczynają się zaraz po świetach to czas, w którym każdy jest omamiany napisami sale, promocja, wyprzedaż co sprawia, że wydajemy za dużo. Z tego pośpiechu klikami w linki z wirusami, kupujemy za dużo, kupujemy rzeczy pod wpływem emocji. A nawet zdarza się, że z tego wszystkiego gubimy dokumenty, portfele, zakupy czy też dane osobowe na które czekają oszuści. Krętaczy w okresie wyprzedaży jest coraz więcej, ale jak działa ich psychika – o tym opowie ekspert ds.psychologi oraz hipnozy pan Maksym Komar.

 

Jak działa psychika oszusta?

– To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo przecież kiedy byśmy wiedzieli konkretny argorytm funkcjonowania psychiki oszusta to byśmy mogli przeciwstawić się natychmiast i dość szybko wyłapywać oszustów w tłumie. Kretywność to jest jedna z tych cech, którą oszust posiada i wykorzystuje w swoim działaniu. Często oszuści bywają w życiu codziennym bardzo nieśmiali, zreanieni lub niepostrzegani w społeczeństwie. Dzięki swoim działaniom oszust chce się odegrać, odreagować swoje nieudane życie, by stać się zauważonym przez wzbogacenie się i przez krzywdzenie innych.

– Psychika oszusta jest to psychika osoby, która ma problemy ze sobą. Dlatego, że zdrowy człowiek ze zdrowym rosądkiem nie będzie mieć na celu te cechy, które ma oszust. Dobry człowiek nie będzie wykonywał tych czynności, bo nie zależy mu na korzyściach finansowych i psychicznych za wszelką cenę. Psychika oszusta jest bezkompromisowa i skierowana na zysk, oraz na brak poszanowania w stosunku do osób drugich, trzecich. Najważniejsze jest dobro jego samego” – tłumaczy *Maksym Komar, ekspert ds. psychologii i hipnozy.

Jakie mamy typy/rodzaje oszustów?

Oszustów jest bardzo wielu, podzielić ich możemy ze względu na ich działania, warto ich wynienić by uświadomomić i ostrzec ludzi podczas codziennych działań. Do najpopoularniejszych grup oszustów należą:

  • Oszuści związani z przedpłatami, zaliczkami – często są to organizatorzy wydarzeń, którzy wykorzystaują wizerunek znanych postaci lub przed świętami najczęściej są to fundacje i zbiórki charytatywne. Jedną z takich akcji była akcja charytywna #bojęsięciemności gdzie Robert i Anna Lewandowscy wpłacili 100 tysięcy złotych. Pieniądze miały trafić do leczenie kilku letniego chłopca, który chorował na siatkówczaka, czyli nowotwór oka. Do akcji przyłaczyły się też inne gwiazdy. Po kliku miesiącach udało się odzyskać pieniądze przez Państwa Lewandowskich.
  • Oszuści zawiązani z faszywymi czekami
  • Oszuści imigracyjni
  • Oszuści związani z piramidami finasowymi
  • Oszuści związani z wynajmem nieruchomości to jedna z najbardziej popularnych grup w ostatnich czasach. Najczęściej wymagają zaliczkę przed wprowadzeniem się oraz podpisanie umowy na podstawie zdjęć mieszkania. Zdarza się, że w umowie jest fałszywy adres, lub otrzymuje się nie właściwe klucze. Po zainstniałej sytuacji oszuści nie odbierają telefonu, nie odpisują na wiadomości i “klinet” pozostaje bez pieniędzy i bez mieszkania.
  • Oszuści zatrudniający do pracy ludzi, najczęściej imigrantów którzy nie znają się na prawie jakie obowiązuje w innym państwie
  • Oszuści z metodą “na wnuczka” – najcześciej wybierają numer telefonu z książki telefonicznej w której widnieją starodawne imiona. Osoby starsze są najbardziej ematyczne i zarazem naiwne nabierając się na telefon myśląc, że to ich wnuk/wnuczka potrzebuje pomocy finasowej
  • Oszuści internetowi w szczególności podczas zakupów

Dlaczego czasami sami oszukujemy innych? Co nami kieruje?

Możemy przeanalizować, że my oszukujemy naprawdę w momentach rozpaczy, desperacji, a nawet czasami z bezsilności. Kiedy w nas jest jakiś kokretny motyw bazowany pełen negatywnych i nieprzyjemnych emocji np.: na imprezie karnawałowej chcemy być królową, ale na tym samym wydarzeniu ktoś założył taką samą sukienkę jak my. Wtedy mówimy na tą drugą osobę, że np.: ta dziewczyna zdradza partnera. Działa wtedy w nas tz. psychika oszusta, która czasami się w nas uruchamia niepoświadomie lub świadomie.

Czy możemy się tego “oszukiwania” wyleczyć?

Kiedy zauważymy, że bardzo często się to powtarza to nasze “oszukiwanie” – wtedy warto złosić się do specjalisty. Najważniejsze, aby zakończyć ten proces krzywdzenia innych i wyleczyć swoją psychikę tak by móc godnie żyć i nie powtarzać tych czynności. Takie terapie są dość długotwałe i nie zawsze dają 100% gwaracji, że zostaniemy wyleczeni.

** Maksym Komar ekspert ds.hipnozy i pracy nad umysłem ludzkim, który jest autorem metody terapeutycznej tz. hipnozy niewerbalnej. Maksym jest dyplomowanym i certyfikowanym Hipnoterapeytą Klinicznym, Master Hipnoterapii, Hipnolog, NLP Master Coach. Dyrektor i założyciel Professional Hypnosis Training Institute oraz sekretarz Polskiego Przedstawicielstwa Eastern European Association of Hypnotherapists and Clinical Psychologists. Autor publikacji naukowych na temat Hipnoterapii oraz metod wpływu na psychikę człowieka, prowadzi szkolenia w USA i Europie.

https://maksymkomar.com/

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności