Jak urządzić mały balkon – wskazówki i porady

Nawet niewielki balkon może być piękny i praktyczny, stając się przedłużeniem salonu – dodatkową przestrzenią do relaksu czy wypoczynku. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie urządzenie go z pomocą mebli i stylowych dodatków. Co powinno trafić na mały balkon? W jakim stylu go urządzić, by uzyskać najlepsze efekty? O tym wszystkim przeczytacie w dalszej części tekstu.

Do czego przydaje się balkon w bloku?

Wiele mieszkań nawet w centrum wielkiego miasta posiada własny balkon, który zwiększa nieco domową przestrzeń. Tego typu miejsce przydaje się do różnych celów.

Przede wszystkim balkony wykorzystuje się jako dodatkową strefę rekreacyjną, obok standardowego salonu. Zapewniają miejsce do wypoczynku z książką w ręce, spokojnego wypicia kawy lub herbaty, kąpieli słonecznych lub zabaw z dziećmi. Wystarczy tylko ustawić na balkonie odpowiednie meble, jak choćby te od Bazkar. Nawet niewielki balkon potrafi stać się zieloną oazą w miejskiej dżungli. Można uprawiać na nim kwiaty, rośliny zielone, a nawet zioła, przydatne później w kuchni. Co więcej na balkonach można przechowywać rozmaite przedmioty, zwiększając porządek we wnętrzach.

Wygodne miejsce do wypoczynku, czyli idealne meble na balkon

Jakie meble powinny trafić na ciasny balkon? Im mniejszy metraż jest do dyspozycji, tym więcej uwagi trzeba poświęcić na wybór odpowiedniego wyposażenia. W małej strefie rekreacji warto zastosować rozwiązania wielofunkcyjne. Przydają się choćby skrzynie ogrodowe połączone z ławką albo stoliki ze schowkiem. Dzięki nim zapewnia się komfort dla domowników i gości oraz oszczędza przestrzeń użytkową.

Innym rozwiązaniem są składane meble wypoczynkowe. Najczęściej są to lekkie konstrukcje drewniane lub metalowe. Gdy są potrzebne, ustawia się je w wybranym miejscu na balkonie. Jeśli natomiast akurat potrzebuje się więcej przestrzeni, można je szybko i sprawnie złożyć i schować w mieszkaniu.

Małe i piękne – ciekawe pomysły na udekorowanie balkonu

Czy na małym tarasie jest miejsce dla dekoracji? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak zdecydować się na odpowiednie produkty. W niewielkich przestrzeniach najlepiej sprawdzają się bowiem nurty minimalistyczne i nowoczesne, oparte na prostocie i ascetyczności. Pozwala to uporządkować miejsce do wypoczynku oraz sprawić, że wygląda ono na nieco większe niż w rzeczywistości.

Jakie akcesoria wybrać? Idealnie sprawdzają się zwłaszcza tekstylia – miękkie, wielobarwne poduszki na siedziska, dywaniki na balkon. Oprócz nich nie może zabraknąć roślin w doniczkach – najlepiej wiszących lub ustawionych na pionowym kwietniku. Ciekawym rozwiązaniem są ogrody wertykalne, dekorujące jedną ze ścian na balkonie. Sporo dodatkowych inspiracji można znaleźć również na stronie: bud-dom.org.pl.

Balkon dla wymagających – jak zagospodarować ciasną przestrzeń?

Piękny balkon to duma gospodarzy oraz idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich domowników i gości. Nawet jeśli nie dysponuje się dużą przestrzenią, warto zatroszczyć się o ciekawe zaaranżowanie tej strefy. Tak zyskuje się dodatkowe miejsce, w którym chętnie spędza się czas.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności