Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

kobieta w pracy po urlopie macierzyńskim

Kiedy dopiero zaczynasz urlop macierzyński, może się wydawać, że będziesz miała prawie nieskończoną ilość czasu z dala od biura. Jednak zbyt szybko te tygodnie, miesiące urlopu dobiegają końca. Wtedy przychodzi czas na powrót do pracy, który często może być wyzwaniem. Dostosowanie się do powrotu do pracy i przebywania z dala od dziecka może być trudne pod względem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Spójrzmy prawdzie w oczy: prawie każda nowa mama staje przed niespodziewanymi wyzwaniami po powrocie do pracy. Powrót do biura wymaga o wiele więcej przemyśleń niż można się spodziewać.

 

Powrót na etat

Jeśli powrót do pełnego etatu sprzed ciąży nie wydaje się możliwy do wykonania (lub pożądany), porozmawiaj z szefem przed powrotem o innych opcjach. Czy możesz zmienić godziny pracy na bardziej elastyczne, pracować w domu na pół etatu lub nawet dzielić się pracą, jeśli ma to sens dla twojego stanowiska? Bądź przygotowana na zasugerowanie sposobów, w jaki elastyczny układ mógłby działać, aby szef wiedział, że poważnie myślisz o tym, aby nowa sytuacja nie przeszkodziła w waszej dalszej współpracy.

Może powrót do dawnej pracy nie jest możliwy albo chcesz spróbować czegoś nowego? Wejdź na portal z ofertami pracy, a na pewno coś znajdziesz. Wystarczy prosta fraza typu praca w Gdyni, aby znaleźć nową posadę marzeń!

Zadbaj o rutynę

Niemowlęta i maluchy radzą sobie najlepiej, gdy ich dni są zorganizowane i przewidywalne. Jeśli to możliwe, a jeszcze tego nie zrobiłaś, staraj się utrzymać tę samą rutynę każdego ranka. Jest to ważne, aby pomóc twojej rodzinie wejść w normalny rytm. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Twój proces nie musi być zawiły ani zaangażowany. Wystarczy, że będzie spójny: Może przytulasz się do dziecka podczas jego pierwszego karmienia, podczas gdy twój partner się przygotowuje, następnie przejmuje czytanie książek i zabawę, podczas gdy ty się przygotowujesz, a następnie ty robisz ostatnie karmienie (w razie potrzeby) przed wyjściem.

Jeśli wcześniej nie byłaś zwolenniczką codziennych list rzeczy do zrobienia, teraz jest świetny czas, aby zacząć je tworzyć dla pracy i domu. Ustal, co musi być zrobione, a co może poczekać. Naucz się też swobodnie delegować zadania — zarówno współpracownikom, jak i swojemu partnerowi czy członkom rodziny. Im więcej nieistotnych spraw zdejmiesz ze swoich barków, tym bardziej będziesz mogła skupić się na tym, co ważne.

Co w wypadku choroby?

To nieuniknione, że nadejdzie taki dzień — być może w tym samym dniu co ważne spotkanie, termin lub prezentacja — w którym Twoje dziecko będzie chore i będzie Cię potrzebować. Przygotuj się na ten moment, zanim on nastąpi. Ustal ze swoją drugą połówką, kto będzie głównym kontaktem dla przedszkola lub niani. Jeśli konieczny będzie nieoczekiwany odbiór dziecka, kto będzie za to odpowiedzialny?

Opracuj strategię na wypadek choroby dziecka, wizyt u lekarza i innych wydarzeń, które mogą wymagać od Ciebie niespodziewanego opuszczenia pracy.

Po urlopie macierzyńskim przyszłość twojej kariery może wydawać się nieco mglista. Twoja dotychczasowa perspektywa uległa zmianie, a sposób, w jaki pracowałaś, może teraz nie być dla Ciebie odpowiedni. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być wyzwaniem, ale z odpowiednim wsparciem będziesz mogła pogodzić rodzicielstwo z aktywnością zawodową.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności