Curriculum vitae jest jednym z najczęściej przygotowywanych dokumentów przez osoby poszukujące pracy. Dzięki specjalnym generatorom dostępnym online jest to proces dość prosty, wymagający dostosowania jednego z dostępnych szablonów – wpisania odpowiednich danych. Portale oferują różne warianty CV, które dopasować można m.in. ze względu na rodzaj stanowiska, na jakie aplikujemy. Jakie warianty CV są obecnie najczęściej wykorzystywane?
Jedno CV, kilka wariantów, czyli co wybrać?
Co do zasady wyróżnić można jedne z trzech wariantów CV:
- chronologiczne,
- funkcjonalne,
- mieszane.
To, które zostanie wykorzystane zależy od wielu czynników, dlatego poznajmy bliżej poszczególne warianty.
CV chronologiczne
Największą popularnością cieszy się CV chronologiczne. Forma ta pozwala bardzo wyraźnie i przejrzyście ukazać ścieżkę zawodowego rozwoju kandydata. Dla rekrutera to wygodny sposób na to, aby szybko i wygodnie prześledzić dotychczasowe zatrudnienie, jednocześnie sprawdzając ewentualne luki czy częstość zmian pracy. Tu nic nie da się ukryć, dlatego ten wariant doskonale sprawdzi się u osób, które chcą wyeksponować swoje dotychczasowe osiągnięcia i rozwój kariery zawodowej.
Gdy zależy Ci na eksponowaniu osiągnięć, najlepiej wybrać CV wzór pozwalający wypunktować istotne kwestie. Dokument ten składa się najczęściej z określonych sekcji, w tym: podsumowania, dotychczasowego doświadczenia, posiadanego wykształcenia, wskazania innych umiejętności, a następnie także dodatkowych kursów i szkoleń oraz zainteresowań. Nie można oczywiście zapomnieć o klauzuli.
CV funkcjonalne, dla ceniących sobie indywidualny styl
Dość ciekawa forma, w której chronologiczna kolejność zdarzeń nie jest priorytetowa. Na pierwszy rzut oka dokument może wydawać się nieco nieuporządkowany, w którym panuje chaos, a poszczególne sekcje mieszają się ze sobą. Tutaj na pierwszym planie eksponowane są dotychczasowe osiągnięcia. To świetny sposób, aby podkreślić swoje mocne strony.
W takim wariancie najczęściej typową kolejnością jest: podsumowanie zawodowe, umiejętności i osiągnięcia, wykształcenie (w tym staże i praktyki, posiadane certyfikaty), doświadczenie zawodowe (w którym zazwyczaj podaje się wyłącznie nazwę firmy i zajmowane stanowisko oraz okres zatrudnienia), dodatkowe informacje, w tym referencje oraz klauzulę.
CV mieszane
Najprościej mówiąc, CV mieszane łączy w sobie elementy dwóch poprzednich rozwiązań. Podstawą jest tu wybór najważniejszych elementów z CV chronologicznego i funkcjonalnego i ich prezentacja. To doskonały sposób, aby wygodnie zaprezentować swoją osobę w jak najkorzystniejszym świetle. Sekcje, jakie z reguły są tu umieszczane obejmują: podsumowanie zawodowe, umiejętności, w ramach których wskazywane są zarówno miękkie, jak i twarde kompetencje, a następnie osiągnięcia i dodatkowe informacje. Nie można też pominąć doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy zainteresowania oraz oczywiście – klauzuli.