lederboard

Kobieta, która inspiruje – KAT PIWECKA – fotografka gwiazd i dziennikarka podróżnicza

30 września b.r. podczas uroczystej gali wydawnictwo I.D.MEDIA uhonorowało 35 kobiet sukcesu i przyznało im statuetki „Kobieta, która inspiruje 2020”. Wśród nagrodzonych kobiet znalazła się fotografka gwiazd i dziennikarka podróżnicza – Kat Piwecka, która na przełomie 2019 i 2020 obchodzi 10-lecie swojej działalności artystycznej.

 

 

 

„Kobieta, która inspiruje to idealne określenie pasujące do drogi, którą przeszłam od pracy w korporacji do wymarzonej pracy fotografki gwiazd i dziennikarki podróżniczej. Miłość do fotografii i podróży towarzyszyła mi od zawsze. Jestem ekonomistką z wykształcenia, a po skończeniu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu pracowałam przez kilka lat w zawodzie. Jednak nigdy nie byłam szczęśliwa pracując w korporacji. Brakowało mi tego, że nie mogłam rozwinąć skrzydeł i tworzyć kreatywnych projektów. Wiosną 2009 roku postanowiłam, że zostanę fotografem i otworzę studio fotograficzne. Miałam pieniądze z odprawy na kilka miesięcy rozwijania interesu, a na sprzęt dostałam dotację z Unii Europejskiej. Zapisałam się na trzymiesięczny kurs fotografii, żeby dostać jakikolwiek papierek potwierdzający mój nowy zawód. W kilka miesięcy zrobiłam portfolio na stronę internetową, wykonując sesje wszystkim znajomym. Oficjalnie ruszyłam w dzień moich urodzin – w listopadzie 2009 roku. Od tego czasu minęło prawie 11 lat, a ja pokazałam, że warto sięgać po marzenia, a następnie ciężko pracować i być konsekwentnym w swoich działaniach. Przez te lata pomimo trudności udało mi się zrealizować wszystkie wymarzone fotograficzne projekty dzięki mojej odwadze, niesamowitej pracowitości i wytrwałości. Cieszę się, że takie podejście do życia i biznesu może być inspiracją dla innych kobiet” – mówi laureatka nagrody.

Fotografka otworzyła swoje studio fotograficzne w listopadzie 2009 roku. Nigdy nie planowała zajmować się fotografią ślubną, więc idealną opcją były dla niej wchodzące wówczas na rynek polski – sesje ciążowe i niemowlęce. „Moda na fotografię rodzinną przyszła z tzw. Zachodu, a ja byłam jedną z pierwszych fotografek robiących w Polsce sesje ciążowe” – mówi Kat Piwecka. Kiedy po kilku latach na rynku pojawiły się setki tysięcy fotografów rodzinnych, fotografka poszła w kierunku fotografii komercyjnej i biznesowej, którą do chwili obecnej na co dzień zajmuje się w swoim poznańskim studio.

Szczególnie bliska jest dla artystki także fotografia społeczna. Uważa, że misją fotografa jest pokazywanie za pomocą zdjęć ważnych tematów, na które warto zwrócić uwagę i o których jeszcze się za mało mówi. W 2011 roku fotografka poczuła silną potrzebę poruszenia tematu Amazonek i tak powstała wystawa „The Beauty and The Breast” – portrety kobiet po usunięciu piersi oraz druga część wystawy uwieczniająca chorujące mamy z dziećmi, żeby pokazać wsparcie rodziny w walce z chorobą. Była to jedna z pierwszych takich wystaw na świecie i pierwsza w Polsce, kiedy kobiety po raku piersi odważnie pokazały swoje blizny przed obiektywem. Zdjęcia zostały zauważone i Kat Piwecka dostała zaproszenie z Parlamentu Europejskiego do pokazania wystawy, a redakcja Imperium Kobiet towarzyszyła fotografce podczas tego wielkiego wydarzenia. „To było zdecydowanie najbardziej niesamowite doświadczenie w mojej zawodowej karierze i jednocześnie jedna z najbardziej stresujących chwil w moim życiu, bo musiałam wygłosić przemówienie w Parlamencie Europejskim. Jednak najwspanialsze z tego całego projektu były spotkania z kobietami po tak ciężkiej chorobie i nasze rozmowy o życiu. Każde zdjęcie, każdy portret to tak naprawdę historia życia jednej kobiety” – wspomina Kat Piwecka. Jeśli chodzi o fotografię społeczną, to fotografka jest dumna także z innego projektu – spełniła marzenia nastolatek chorujących na raka, wykonując im sesje zdjęciowe.

Podróże podobnie jak fotografia od zawsze były wielką miłością fotografki. Kilka lat temu otworzyła swojego bloga podróżniczego www.fotografkawpodrozy.pl i  tak powstała kolejna wystawa „A Travelling Photographer”, która przez wiele miesięcy stała na terminalach na kilku polskich lotniskach. Fotografka regularnie pisze też artykuły podróżnicze, bo ma ogromną potrzebę dzielenia się swoimi wrażeniami i zdjęciami z wyjazdów. Zaczynała wiele lat temu od cyklu „Matka Polka w podróży” w lokalnej telewizji, potem pisała dla kilku czasopism i portali: Imperium Kobiet, Law Business Quality, Oh!Me, BusinessInsider.com.pl.

„Podróże wiążą się też ze znalezieniem mojego miejsca na ziemii – w Portugalii. Zawsze chciałam mieć swoją drugą bazę, metę gdzieś na południu. I nagle podczas mojej podróży do Portugalii, która była po prostu zwykłym kolejnym wyjazdem, miałam tzw. „click” i można powiedzieć, że dalej to się samo stało. Pomieszkuję tam od wielu lat, fotografuję portugalskie gwiazdy i pracuję nad albumem fotograficznym o całym kraju. Napisałam wiele artykułów o różnych regionach w Portugalii, ale czułam, że to za mało, więc pojawił się pomysł wydania albumu fotograficznego” – zdradza fotografka. Wielki album fotograficzny „In Love With Portugal” ukazał się w tym roku i od razu okaz

ał się sukcesem wśród rozkochanych w Portugalii Polaków oraz Portugalczyków doceniających miłość do ich ojczyzny. Album można zakupić bezpośrednio w studio fotografki lub w sprzedaży wysyłkowej pod linkiem:

 

Fotografka przyznaje, że jej zdjęcia z podróży są zawsze pełne kolorów, a portrety są głównie czarno-białe. Mówi, że świat widzi na kolorowo, a ludzi na czarno-biało. W fotografowaniu ludzi kolor jest jej niepotrzebny, bo skupia się na oczach, spojrzeniach, uśmiechu, emocjach. Jej kadry w większości są bardzo bliskie, są wykonywane przy najprostszym oświetleniu zazwyczaj tylko z okna. Jej prosty i minimalistyczny styl został doceniony przez polskie i portugalskie gwiazdy.   Najnowsza wystawa #photographedbyKatPiwecka jest poświęcona fotografii kobiecej. Tym razem do cyklu portretów fotografka zaprosiła wspaniałe kobiety znane wszystkim z ekranów lub internetu. „Podczas tych sesji miałyśmy razem cudowny czas pełen rozmów o życiu, dużo śmiechu i fajnej atmosfery. Fotografia kobieca jest mi szczególnie bliska, ponieważ kobiety są w większości moimi klientkami (choć nie tylko) i dlatego że każda sesja to takie fajne babskie spotkanie z ciekawą rozmową o naszych doświadczeniach życiowych. Zawsze powtarzam, że każda sesja to dla mnie przede wszystkim cudowne spotkanie i fajna rozmowa, a zdjęcia są drugorzędne, robią się same w międzyczasie” – mówi Kat Piwecka. Wystawa miała swoją premierę 2 marca 2020, a następnie wyruszyła w dwuletnią trasę (lista miejsc, w których można podziwiać wystawę jest na bieżąco publikowana w mediach społecznościowych fotografki).

Wielki jubileusz z okazji 10-lecia pracy zawodowej był także okazją dla artystki do wydania ekskluzywnego albumu z portretami gwiazd i inspirujących osobowości „#photographedbyKatPiwecka 2020”. Okładka albumu należy do polskiej ikony stylu, aktorki i modelki – Heleny Norowicz. Album zawiera blisko 60 sesji na 400 stronach! W albumie znalazły się zarówno sesje aktorek – Tamary Arciuch, Jadwigi Gryn, Pauliny Holtz, Karoliny Nowakowskiej, Joasi Sydor, Andżeliki Piechowiak, Hani Konarowskiej, Joasi Jabłczyńskiej, Olgi Borys, Agnieszki Kawiorskiej, Anity Sokołowskiej, Kamili Kamińskiej, Kasi Pakosińskiej, Kasi Dąbrowskiej, Ani Powierzy, Magdy Emilianowicz, jak i dziennikarek i osobowości telewizyjnych takich jak: Beata Sadowska, Ania Matusiak-Rześniowiecka, Kasia Zdanowicz, Ania Jędrzejowska, Ania Dec, Ania Lucińska, Ania Popek, Beata Chmielowska-Olech, Dorota Gardias, Ania Kalczyńska.

Jest też kilka sesji męskich – piękna sesja na czterdzieste urodziny Stefano Terrazzino zrealizowana w jego rodzinnym mieście na Sycylii, przesympatyczny Bartek Kasprzykowski oraz najsłynniejszy psycholog w Polsce – Mateusz Grzesiak. Jest także kilka sesji pięknych par – narzeczeńskie zdjęcia Beaty Pawlikowskiej i Danniego Murdocka, gorąca sesja na plaży Ewy Szabatin z jej portugalskim mężem, Tamara i Bartek robiący sobie selfie. Są także słynni malarze – polska malarka Mariola Landowska, która żyje pomiędzy Lizboną a Brazylią, Dominik Jasiński sfotografowany w atelier przy swoim portugalskim domu oraz ilustratorka mody Ania Halarewicz na tle ściany ze swoimi dziełami. Są inspirujące kobiety i autorki książek – Kamila Rowińska i dr Iliana Ramirez. Do tego doszły też sesje portugalskich gwiazd – fadista Pedro Moutinho, dwie największe gwiazdy sportu (zaraz po Ronaldo) Joana Schenker i Patricia Mamona, pisarz Jose Micard Teixeira, którego słowa „Mam dość …” cytuje cały świat, czy też prezenter  najpopularniejszej stacji radiowej Jose Coimbra. Album można zakupić bezpośrednio w studio fotografki lub w sprzedaży wysyłkowej pod linkiem:

 

Kat Piwecka – fotografka gwiazd i dziennikarz podróżniczy, od 10 lat prowadzi studio fotograficzne w Poznaniu, kobieta w drodze pomiędzy Polską i Portugalią WWW.KATPIWECKA.COM

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności