Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img
Strona głównaRozmaitościKolor ma znaczenie – jak wyrazić siebie z pomocą barw?

Kolor ma znaczenie – jak wyrazić siebie z pomocą barw?

Ponad 50 proc. z nas nie okazuje tego, co naprawdę czuje. Tłumienie emocji to niemal nasza specjalność. Tylko 17 proc. pokazuje nastrój poprzez uśmiech, a zaledwie 2 proc. przez przytulenie[1]. Emocje, choć na co dzień często ignorowane, pozwalają na wyrażanie siebie i swoich uczuć. To one sprawiają, że poprawia się nasze zdrowie, łatwiej radzimy sobie z wyzwaniami i szukamy dla nich rozwiązań. We wzbudzaniu i dzieleniu się emocjami świetnie mogą pomóc nam kolory. Żywe i energetyczne lub stonowane i relaksujące barwy możemy zastosować nie tylko w swoim ubiorze, ale także w dodatkach do domu, czy nawet wnętrzu samochodu. Przez wzrok i pozostałe zmysły, sami możemy wpływać na nasz nastrój oraz nastawienie.

 

 

 

– Można powiedzieć, że każdy z nas jest specjalistą od emocji. Przeżywamy je przecież co chwilę – radość, nadzieję, smutek, wdzięczność i wiele innych. Są naturalne jak oddychanie. A szczególnie bliskie wydają się nam te pozytywne. Nieraz odczuwamy je jako łagodne i przelotne stany przyjemności. Choć bywają ulotne, to mają o wiele większe znaczenie niż myślimy. Pozytywne emocje radykalnie odmieniają naszą codzienność. Pozwalają zobaczyć nowe rozwiązania, wyjść z impasu i stać się lepszą wersją siebie. Oddziałują na nasze zdolności umysłowe, wygląd, a nawet na rytm serca i funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego warto nauczyć się tworzyć takie sytuacje, które wyzwolą w nas pozytywne emocje. komentuje Alina Adamowicz, terapeutka, wykładowczyni, autorka książek i ekspertka akcji „Nastrojowe kolory Polski”.

W poszukiwanie naszych emocji wyrusza także marka Mercedes-Benz. W ramach akcji „Nastrojowe kolory Polski” codziennie przez 2 tygodnie marka skanuje Internet, by stworzyć mapę emocji pojawiających się w mediach społecznościowych – w postach i hasztagach. Celem akcji nie jest analiza psychologicznej czy społecznej sytuacji, ale naświetlenie tematu uczuć i emocji. Siłą tego pomysłu jest prostota i uniwersalność, a jego wymiar jest symboliczny.

Celem jest to, abyśmy zaczęli zwracać uwagę na to, co lubimy robić, po czym czujemy się lepiej, a w efekcie robić tego więcej. Dobrze jest ubierać się w wygodne ubrania, otaczać przedmiotami, które sprawiają nam radość, wybierać zapachy, smaki i kolory wprawiające nas w dobry nastrój i dodające pozytywnej energii – dodaje ekspertka akcji.

Codzienny wykres nastrojów jest tworzony na podstawie danych płynących z szerokiego monitorowania Internetu. Obserwowane są najpopularniejsze social media: Facebook, Instagram, Twitter, a także miejsca dzielenia się opiniami: blogi, fora, a nawet dyskusje toczące się przy podcastach i filmach video. Co ciekawe, wykres nastrojów znajduje odzwierciedlenie w ambientowym podświetleniu wnętrza nowego kombivana premium Klasy T, którego ekspozycja przed warszawską siedzibą Mercedes-Benz Polska jest osią całej akcji.

Akcja rozpoczęła się 28 października i potrwa do 12 listopada.

[1] Dane na podstawie badania: “Emocje Polaków”, Grupa IQS, rok 2022.