Konsekwencje wzrostu inflacji w USA

Szybki wzrost inflacji w USA przekłada się zarówno na dolara amerykańskiego, jak i notowania złota, srebra czy kryptowalut. Najnowsze dane pokazały, że inflacja w USA wzrosła w październiku bardziej niż oczekiwano, do 6,2 proc. Stanowi to najwyższy odczyt od 1990 r. i zwiększa obawy, że presja cenowa może ciążyć na gospodarce znacznie dłużej, niż wcześniej się spodziewano.

 

 

Odżyły także oczekiwania na wcześniejsze zacieśnienie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, a kontrakty terminowe na stopę funduszy Fed zwiększyły szanse na pierwszą pełną podwyżkę stóp procentowych w lipcu 2022 r., a kolejna podwyżka mogłoby mieć miejsce w grudniu 2022 r.

Dolar ze znacznym umocnieniem

Wydaje się, że wzrost inflacji i szans na szybsze podwyżki stóp procentowych mógł zdecydowanie umocnić amerykańską walutę. Indeks dolara amerykańskiego przekroczył w piątek 95 pkt, wspinając się na najwyższy poziomem od lipca 2020 r. Urzędnicy Fed odrzucają jednak dyskusje o podwyżkach stóp procentowych, ale wydaje się, że są podzieleni w tej kwestii.

Kurs głównej pary walutowej spadł poniżej 1,1500 i znalazł się na poziomie widzianym ostatnio w połowie lipca 2020 r. W tym tygodniu euro do dolara zdaje się tracić nieco ponad 1 proc. Kurs GBP/USD z kolei spadł poniżej 1,3400, a brytyjska waluta do USD wydaje się tracić 0,9 proc. Wśród głównych walut świata nie ma takiej, która do USD w tym tygodniu mogłaby zyskiwać.

Metale szlachetne i kryptowaluty z szybkim wzrostem

Bardzo wyraźny wzrost inflacji w USA obudził inwestorów na rynkach metali szlachetnych, gdzie ceny złota czy srebra wyraźnie wzrosły po publikacji CPI. Tylko w tym tygodniu cena srebra mogła wzrosnąć o prawie 5 proc,. powyżej 25 USD za uncję, cena złota zaś zdaje się zwyżkować w tym czasie o niecałe 2,5 proc., docierając w okolice 1860 USD za uncję.

Notowania kryptowalut, jako potencjalnego zabezpieczenia przed inflacją w USA, także zdawały się reagować wzrostami. Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów w pobliżu 69 000 USD po publikacji inflacji, zanim spadł do poziomu 63 000 USD. Co spowodowało spadek? Inwestorzy mogli realizować częściowo potencjalne zyski i zastanowili się, co oznaczają najnowsze dane dotyczące cen konsumpcyjnych.

Kryptowaluty wydają się zyskiwać na wartości od lipca z powodu obaw o inflację, gołębich wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych i rosnącej akceptacji rządu oraz regulacji i oczekiwań na ETF. Oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych mogą jednak zaszkodzić aktywom o wysokiej wycenie ryzyka, w tym bitcoinowi, ponieważ kryptowaluty w dużej mierze prosperowały w środowisku wysokiej inflacji i niskich stóp procentowych.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

*** Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności