lederboard

Miesiąc z Lenovo Yoga Book

Firma Lenovo stworzyła jedno z najbardziej charakterystycznych urządzeń 2w1 z Windowsem. Redakcja magazynu Stuff przetestowała, jak Yoga Book sprawdza się w podróży.

 

 

Dzień 1

Nie oszukujmy się, ciężko stworzyć komputer przenośny, który znacząco różniłby się swoją konstrukcją od konkurencji. Nawet tablety, które miały zrewolucjonizować rynek mobilny, coraz bardziej przypominają klasyczne laptopy. Owszem, można pracować na nich, korzystając wyłącznie z ekranu dotykowego, ale ani to przyjemne, ani wygodne.

Inżynierowie Lenovo zdają sobie sprawę z tego, że nie po to inwestujemy w tablety, aby zmieniać je w notebooki i tracić przy tym na mobilności, dlatego zaprojektowali urządzenie 2w1, które zrywa z dotychczasowymi schematami. Lenovo Yoga Book to innowacyjny sprzęt, który ma dostosować się do preferencji użytkownika: posłuży jako tablet, komputer, a nawet podręczny rysownik. Jak to możliwe?

Lenovo-18

Yoga Book może pochwalić się dwoma rozwiązaniami, dzięki którym nie pomylimy go z żadnym innym sprzętem. Od razu spostrzeżesz elegancki zawias 360° pozwalający obrócić ekran o dowolny kąt, ale to nie on jest najciekawszym elementem urządzenia. Tam gdzie spodziewalibyśmy się zobaczyć klawiaturę fizyczną, znajdziemy panel dotykowy, który może wyświetlić klawisze albo posłużyć jako wielki tablet graficzny.

Trzeba przyznać, że żaden konkurent nie zdecydował się na tak odważny krok i nie zredefiniował pojęcia tabletu w taki sposób, w jaki uczynili to spece z Lenovo. Yoga Book z jednej strony jest niezwykle innowacyjnym urządzeniem, z drugiej zaś odważnym eksperymentem.

Aby dowiedzieć się, czy takie urządzenie 2w1 sprawdzi się w codziennej pracy, postanowiliśmy zabrać Lenovo Yoga Booka w podróż i przekonać się, jak poradzi sobie z dala od wygodnego biurka oraz źródła zasilania.

Dzień 2

Lenovo-03

Przez kilka pierwszych godzin wydawało nam się, że ktoś nas oszukał i wysłał kartonowe pudełko w kształcie Yoga Booka. Ten sprzęt jest niesamowicie lekki! Jakim cudem udało się zmieścić te wszystkie podzespoły w czymś, co waży tylko 690 gramów? Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej kompaktowych urządzeń, z którymi mieliśmy do tej pory do czynienia.

Dzień 3

Lenovo-09

Jesteśmy pod wrażeniem, jak piękny i funkcjonalny jest zawias 360°. W ułamku sekundy pozwoli zamienić urządzenie w laptopa, tablet czy cyfrowy szkicownik, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce w walizce podróżnej. Zamiast pakować do niej kilka urządzeń elektronicznych oraz papierowy szkicownik, możemy wziąć ze sobą jeden sprzęt od Lenovo. Ponadto bransoletowa stylistyka zawiasu sprawia, że Yoga Book bardziej przypomina biżuterię niż komputer. Miłośnicy dobrego stylu będą zadowoleni.

Dzień 7

Minął już tydzień, odkąd testujemy Yoga Booka i jedno możemy stwierdzić z całą stanowczością – takiej klawiatury nie ma żaden konkurent. Projektanci wykazali się niezwykłą odwagą, decydując się na usunięcie fizycznej klawiatury i zastąpienie jej gigantycznym gładzikiem, który rozciąga się na całej szerokości dolnej pokrywy urządzenia.

Lenovo-13

Do pracy z klawiszami wyświetlanymi na płaskiej powierzchni dotykowej trzeba się przyzwyczaić, pisaniu na Yoga Booku bliżej do korzystania z tabletu niż z fizycznej klawiatury. W końcu przycisków nie czujesz pod palcami, choć wibrują, kiedy je wciśniesz. Takie rozwiązanie ma ogromne zalety – zrezygnowanie z fizycznych klawiszy umożliwiło odchudzenie urządzenia, zaś wprowadzanie tekstu jest niemal bezgłośne. Co więcej, funkcje „klawiatury” nie kończą się na pisaniu.

Dzień 8

Powiedzmy to sobie wprost – w redakcji Stuffa tylko grafik wie, do czego służy ołówek, ale nawet największe artystyczne beztalencia docenią możliwość wykorzystania tabletu w roli podręcznego szkicownika lub notatnika.

Lenovo-16

Rysik gładko sunie po panelu dotykowym, na którym wcześniej znajdowała się wyświetlana klawiatura, a rysunek odręczny jest precyzyjnie przetwarzany na ten cyfrowy. Użytkownik odnosi wrażenie, że korzysta z klasycznego tabletu graficznego.

Lenovo-14

Dzień 15

Cały poprzedni tydzień Yoga Book spędziła z nami w podróży i jednego jesteśmy pewni – to idealny partner dla osób, które zawsze są w drodze. W pełni naładowany akumulator pozwoli pracować przez kilkanaście długich godzin, a jeśli lubisz umilić sobie biurową rutynę filmem lub muzyką, z powodzeniem popracujesz na nim przez cały dzień roboczy. I wiesz co? Baterii wystarczy ci jeszcze na 2 lub 3 nadgodziny.

Lenovo-02

Dzień 25

Gdy spojrzymy na specyfikację, w oczy rzuca się przede wszystkim dotykowy ekran Full HD, który po złożeniu może pełnić funkcję klasycznego tabletu. Nasz Yoga Book  pracował na Windowsie 10, ale w sprzedaży jest także model z  Androidem, który sprawdzi się w rękach miłośników aplikacji mobilnych.

Lenovo-07

Pozostałe podzespoły odpowiadają standardowym tabletom. Urządzenie napędza Intel Atom x5 wsparty 4 GB pamięci RAM oraz kartą graficzną Intel HD Graphics 400. To uniwersalny towarzysz podróży, który sprawdzi się podczas pracy, na spotkaniu biznesowym, a także w czasie rozrywki po godzinach.

Dzień 30

Yoga Book to nie tylko specyfikacja i podzespoły, to przede wszystkim szeroki wachlarz możliwości. Dzięki swojej wszechstronności jest jednym z najbardziej uniwersalnych sprzętów mobilnych na rynku. Lenovo podjęło odważny krok, projektując tablet z pełnoprawnym Windowsem, zawiasem 360° oraz hybrydową klawiaturą – i w naszych oczach ten eksperyment przebiegł pomyślnie. Laptop do pracy biurowej, szkicownik, odtwarzacz multimediów czy tablet – to ty decydujesz, czym Yoga Book będzie w danej chwili. I to za tę funkcję warto zapłacić.

Lenovo-08

Zdaniem Stuffa

Lekki, wszechstronny i elegancki tablet 2w1. Tak powinno tworzyć się innowacyjne urządzenia

 

Specyfikacja

System Windows 10 Pro

Ekran 10,1″, 1080p

Procesor Intel Atom x5

RAM 4 GB

Grafika Intel HD Graphics 400

Łączność Bluetooth, 4G, microHDMI, microUSB, micro SD

Wymiary 256,5 x 9,6 x 171 mm

Waga 690 g

 

3 199 zł / lenovo.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności