lederboard

Modułowy dom inteligentny


W najnowszym numerze magazynu Stuff przyjrzeliśmy się procesowi projektowania systemu inteligentnego domu. Zobacz, jak zabrać się do tego przedsięwzięcia.

 

Wyobraź sobie dom, który jest nie tylko eleganckim i kosztownym schronieniem, ale także przyjacielem przypominającym o tym, o czym zapomniałeś. Ten sen może się ziścić – Internet Rzeczy już dawno przestał być wyłącznie genialną koncepcją, stał się rzeczywistością.

Szybki i powszechny dostęp do internetu dał nam możliwość bieżącego monitorowania tego, co dzieje się w naszym domu: wystarczy kilka kliknięć, aby na ekranie telefonu wyświetlić podgląd z kamer sieciowych czy zdalnie otworzyć małżonkowi drzwi, gdy wyjdzie z domu bez kluczy. Projektowanie inteligentnego domu jest dziś znacznie prostsze, niż jeszcze dziesięć lat temu. Za sprawą postępującej miniaturyzacji elektroniki nie musimy okablowywać każdego pokoju, by stworzyć wielką, domową sieć urządzeń połączonych. Wystarczy wpiąć odpowiednie czujniki w gniazdka, sparować je ze sobą, ściągnąć odpowiednią aplikację i zacząć uczyć dom, jak ma się zachowywać.

Nieinwazyjny system inteligentnego domu pozwala do woli eksperymentować  z ułożeniem czujników i kamer. Docenią to zwłaszcza ci użytkownicy, którzy do tej pory nie mieli styczności  z zarządzaniem inteligentnym domem. Może okazać się, że kamera w salonie jest zbędna  i o wiele lepiej sprawdzi się  w kuchni, a czujnik ruchu jest w zbyt eksponowanym miejscu i co chwila przypomina o sobie irytującym powiadomieniem.

Jedną  z ciekawszych ofert nieinwazyjnych systemów inteligentnych ma firma D-Link, która już za kilkaset złotych da ci dostęp do prostych zestawów startowych w ramach mydlink Home. To na ich przykładzie pokażemy, jak zaplanować rozmieszczenie elementów twojego nowego, inteligentnego domu.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=u2MMK22JApc

 

Świat bez kabli

Prucie ścian wyszło już  z mody. Współczesne systemy inteligentne bazują na łączności Wi-Fi oraz Z-Wave, a komunikują się za pośrednictwem bazy D-Link DCH-G020 wpiętej do domowego routera. To ona przekazuje dane z czujników, odpowiada za obsługę kamer czy systemu powiadomień. Choć na co dzień nie zauważysz jej działania, bez niej twój inteligenty dom nie umiałby się z tobą porozumiewać. Gdy już ją uruchomisz, możesz przejść do kolejnego kroku  – planowania.

 

Trudne początki

Nie wystarczy podłączyć czujników do prądu, by dodać domowi inteligencji, musisz jeszcze nauczyć je, jak mają reagować na konkretne wydarzenia. Tak działają wszystkie systemy  inteligentne, nie tylko ten od D-Linka.

Zasada jest prosta: akcja wywołuje reakcję. Twoim zadaniem będzie ustalenie zasad, według których komunikują się ze sobą elementy systemu. Zacznij od czujników ruchu – zastanów się, gdzie chciałbyś je umieścić. Jeśli w pomieszczeniu, które chcesz monitorować nie ma widocznego gniazdka, przytwierdź do ściany czujnik ruchu na baterię, wykorzystaj do tego taśmę montażową.

W  kolejnym kroku ustal, jak system zareaguje na ruch – wyśle ci powiadomienie,  a może od razu uruchomi syrenę alarmową?

 

Zrozumieć system

Gdy już opanujesz podstawy, zastanów się, co chcesz osiągną – na razie nie myśl o konkretnych urządzeniach, lecz o tym,  co wykrywają i jak reagują. Możesz wykrywać ruch, dźwięki, zalanie, otwarcie drzwi, wyłamanie czujnika ruchu/otwarcia, zalanie pomieszczenia, zużycie prądu  i przegrzewanie się urządzenia.

 

DCH_107KT_mydlink_home

Do wyboru masz następujące podstawowe reakcje: włączenie/wyłączenie prądu, wysłanie powiadomienia, wysłanie maila, rejestrowanie obrazu i wykrycie syreny. Teraz weź plan domu i oznacz, co musi stać się w danym pomieszczeniu, by wyzwolić daną reakcję, a następnie zobacz, które urządzenia pozwolą ci wykonać dane polecenie. Zwróć uwagę na to, że możesz tworzyć wiele receptur i włączać je lub wyłączać według uznania,  by np. czujnik ruchu podczas twojego pobytu w domu włączał lampki, a gdy jesteś poza domem – aktywował syrenę alarmową. Wykaż się kreatywnością – spraw,  aby przy otwartym oknie inteligentne gniazdko było włączone i wetknij do niego czujnik ruchu i sparuj syrenę alarmową. Jeśli przejdziesz obok włączonego czujnika, rozlegnie się alarm przypominający o otwartym oknie. Jeśli okno będzie zamknięte – czujnik ruchu nie zadziała. Proste, prawda?

 

Przegląd sprzętu

Poniżej przedstawiamy proste zestawienie urządzeń, które wchodzą w skład modułowego domu inteligentnego od D-Linka. Przyjrzyj się, jakie zdarzenie wykrywają, jaką reakcję wywołują i zastanów się, jak sparować je ze sobą, by zautomatyzować twój dom. Pamiętaj też, że o każdym wydarzeniu możesz zostać poinformowany mailowo lub za pośrednictwem aplikacji mydlink Home.

 

Czujnik ruchu
Występuje w dwóch wersjach: zasilanej z gniazdka (DCH-S150) oraz na baterię (DCH-Z120). Czujnik mobilny pozwala także sprawdzić temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Wykrywa: Ruch, próbę usunięcia urządzenia

NIK_6910

 

Czujnik otwarcia

Wykrywa, czy drzwi lub okno zostały domknięte. Podobnej jak czujniki ruchu DCH-Z120, pozwala także sprawdzić temperaturę oraz poziom naświetlenia pomieszczenia. Występuje wyłącznie w wersji zasilanej bateryjnie.

Wykrywa: Otwarcie drzwi, próbę usunięcia urządzenia

NIK_6703

 

Miernik zużycia prądu (DSP-W215)
Jeden z podstawowych elementów systemu. Urządzenie pozwala zdalnie sterować zasilaniem, chroni przed przegrzaniem i automatycznie wyłącz się, gdy limit zużycia energii zostanie przekroczony.

Wykrywa: Zużycie prądu, przegrzewanie się urządzenia

Reakcja: Włącz, wyłącz, włącz/wyłącz na 30 sekund, losowo włącz/wyłącz

NIK_6712

Syrena alarmowa
Najprostsze zabezpieczenie dla twojego domu. Głośna syrena wystraszy złodzieja i poinformuje cię o zalaniu pomieszczenia. Występuje w wersji zasilanej z gniazdka (DCH-S220) oraz na baterię (DCH-Z510).

Reakcja: Włącza jeden z 6 alarmów

NIK_6919

Czujnik zalana

Jeśli zapomnisz zakręcić wody w łazience albo z pralki zacznie ciec woda, ten czujnik natychmiast cię o tym poinformuje.

Wykrywa: Zalanie pomieszczenia

NIK_6746

Baza DCH-G020
Jeśli korzystasz z modułów zasilanych baterią (DCH-Z510, DCH-Z110 i  DCH-Z120), musisz ją mieć, by móc nimi zarządzać. Urządzenie ma także dwa złącza Ethernet do podłączenia kamer.

NIK_6715

Kamery bezpieczeństwa

D-Link w ofercie inteligentnego domu oferuje trzy różne kamery IP o różnych parametrach. Najtańsza z dedykowanych kamer, model DCS-935L, rejestruje obraz w rozdzielczości 720p. Sprawdzi się głównie w niewielkich pomieszczeniach, gdyż nie oferuje szerokiego kąta widzenia.

NIK_6877

DCS-5010L to obrotowa kamera, która pozwoli śledzić wszystko to, co dzieje się wokół niej. Choć nie zapewnia wysokiej jakości obrazu, jest najprostszym i najtańszym sposobem na monitorowanie całego pomieszczenia.

NIK_6694

Ostatnia – i zdecydowanie najciekawsza – kamera to model DCS -8200LH. Wyposażoną ją w złącze microSD, dzięki czemu może nagrywać filmy bezpośrednio na karcie pamięci, najlepiej też dogaduje się z aplikacją mobilną – choć wszystkie kamery można zmusić do nagrywania filmów konfigurując je poprzez panel kontrolny na stronie WWW, DCS -8200LH można przypisać akcje bezpośrednio w mydlink Home.

Wykrywa: Ruch i dźwięk

Reakcja: Rozpoczyna nagrywanie

Wejdź na wyższy poziom
Czujniki rozstawione, kamery pracują pełną parą, czas sprawić, by system działał jeszcze sprawniej. W niepamięć odeszły czasy, gdy inwestując w jeden system inteligentny, nie mogliśmy integrować go  z innymi urządzeniami. Apka mydlink Home współpracuje  z serwisem IFTTT, który pozwala łączyć w pary akcja-reakcja urządzenia oraz oprogramowanie różnych firm.

IFTTT

Bateria w telefonie rozładowuje się, albo ktoś dzwoni do ciebie, gdy jesteś na drugim końcu domu?
Żaden problem, syrena D-Link poinformuje cię o konieczności podpięcia smartfonu do prądu
i połączeniu przychodzącym. Przyszła wiadomość na Gmaila? Włącz lampkę podłączoną do inteligentnego gniazdka. A to tylko najbardziej oczywiste pomysły, możesz też skorzystać z kilku szalonych rozwiązań i np. uruchomić ekspres do kawy WeMo, gdy ktoś oznaczy cię na Facebooku, włączyć syrenę, gdy wzejdzie słońce, albo uruchomić pranie gdy wyjdziesz z domu i rozświetlić cały dom na czerwono dzięki żarówkom Hue od Philipsa.

Już sam ekosystem D-Linka nieźle radzi sobie  w inteligentnym domu, ale po sparowaniu ze sprzętami innych firm, tworzy doskonałą sieć urządzeń połączonych. Jeśli chcesz z głową zaprojektować inteligentny dom, zacznij od przejrzenia przepisów w IFTTT, one najdobitniej pokażą ci, co możesz zrobić przy pomocy kilku czujników. A jeśli to możliwe, unikaj tych rozwiązań, które nie korzystają z IFTTT.

Dziękujemy firmie Polkabike za użyczenie roweru do filmu oraz kawiarni “Pokój na lato” za udostępnienie miejsca do zdjęć.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności