lederboard

Na co uważać korzystając z wypożyczalni samochodów?

W Polsce, jak i za granicą na nie ma większego problemu z wypożyczeniem auta. Zazwyczaj są to umowy krótkoterminowe, korzystne dla Klientów potrzebujących samochodu na weekend, krótkie wakacje czy zagraniczną delegację. 

 

 

W Polsce, jak i za granicą na nie ma większego problemu z wypożyczeniem auta. Zazwyczaj są to umowy krótkoterminowe, korzystne dla Klientów potrzebujących samochodu na weekend, krótkie wakacje czy zagraniczną delegację.

Wypożyczalnia samochodów to bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą dużo zobaczyć, ale nie płacić za to ogromnych pieniędzy. Jednak wynajmując auto, trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy.

Niska cena

Wypożyczając auto w danej miejscowości, ceny tych samych usług są zazwyczaj podobne, więc znajdując „wyjątkową” ofertę pod kątem cenowym, należy mieć się na baczności, gdyż z autem lub jego ubezpieczeniem może być coś nie tak.

Chcąc skorzystać z takiej okazji, trzeba dokładnie zapytać sprzedającego o ubezpieczenie OC i AC, udogodnienia w samochodzie, jak np. klimatyzacja, a także jego wyposażenie.

Dokładny stan auta

Niestety, ale wypożyczane samochody mają to do siebie, że wcześniej użytkowane były przez wiele osób, a umowa wynajmu jasno mówi, że za wszystkie szkody płaci Klient.

Często wynajmujący nie oglądają stanu pojazdu, zajęci planowaniem wakacji lub uznając za rzecz naturalną dobry stan auta, a wcale tak nie jest. Wypożyczane samochody są pełne otarć, rys, a nawet wgnieceń, które należy zgłosić w wypożyczalni, aby potem nie być obarczonym ich kosztami.

Dopuszczalny limit kilometrów

Każda wypożyczalnia samochodów ma swoje zasady dotyczące liczby możliwych do zrobienia kilometrów danym autem, które powinny być szczegółowo przedstawione w umowie.

Jeżeli tak nie jest, Klient winien upomnieć się o przedstawienie tych reguł, rzadko zdarza się, aby wypożyczany pojazd nie obejmowała maksymalna ilość możliwych do zrobienia kilometrów. Po ich przekroczeniu, za każdy kilometr Klient musi zapłacić podwyższoną stawkę, co często ukryte jest w zapisach umowy.

Ubezpieczenie samochodu

Przede wszystkim należy zorientować się, czy wynajmowane auto posiada OC, a kolejno zastanawiać się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Jest wiele rzeczy, które mogą przydarzyć się podróżującemu, jak np. wandalizm, uszkodzenia wnętrza, kradzież, od których warto się zabezpieczyć.

Raport Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyszczególnia przypadki, w których ubezpieczający jest zwolniony z odpowiedzialności za zdarzenia niezależne od niego. W umowie zazwyczaj drobnym druczkiem przedstawione są wydarzenia, za które koszty ponosi wypożyczający i to głównie od tych wydarzeń warto się ubezpieczyć, szczególnie na długich trasach.

Stan baku wypożyczanego auta

Nie zawsze, ale często wypożyczalnie wynajmują auta, które mają pełny bak. Trzeba pamiętać o tym, aby zwrócić go z powrotem z podobną ilością. Nie musi być to ilość identyczna, jednak jeśli chce się uniknąć dodatkowych kosztów, warto samochód przed oddaniem zatankować.

Pracownicy firm wypożyczających mogą sami zatankować samochód, jednak wówczas koszt usługi jest dużo większy. Wypożyczalnia do dodatkowych opłat wlicza nie tylko paliwo, którego cena zazwyczaj jest wyższa niż na stacji paliwa, ale także samą usługę tankowania.

Jakie kryteria powinien spełniać kierowca?

Decydując się na wynajem w danej wypożyczalni, trzeba zapoznać się z zasadami tam panującymi, odnoszącymi się do wypożyczających. Większość przedsiębiorstw żąda, aby Klient miał co najmniej 21 lat i 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Co więcej, wypożyczalnie zastrzegają sobie liczbę osób, które mają prawo prowadzić samochód i jeśli zdołają udowodnić najemcy, że udostępnił go osobom trzecim, wówczas czeka go po jego zwrocie niemiła niespodzianka, w postaci dodatkowych opłat.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Wypożyczalnia Samochodów Easymotion – Poznań.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności