Na czym polega outsourcing płac?

Outsourcing kadr i płac to jedna z najpopularniejszych usług biznesowych. Przekazanie obowiązków związanych z administracją wynagrodzeniami oraz zarządzaniem dokumentacją personalną pracowników podmiotowi zewnętrznemu to sposób na usprawnienie procesów biznesowych. A co z kosztami? Czy outsourcing może być tańszą alternatywą dla działu kadrowego? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

 

Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa?

Administracja wynagrodzeniami

Specjaliści ds. kadr i płac są odpowiedzialni m.in. za prowadzenie akt osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, a także prawidłowe i terminowe naliczanie wynagrodzeń oraz rozliczenia z urzędami.

Zarządzanie dokumentacją personalną

Konsultanci zatrudnieni przez firmę oferującą usługi outsourcingowe zarządzają dokumentacją pracowniczą osób zatrudnionych. Przedstawiają także wymagane dokumenty stosownym organom kontrolnym, reprezentując firmę np. przed urzędnikami Państwowej Kontroli Pracy.

Firma zewnętrzna wspiera swojego klienta we wszystkich bieżących sprawach, świadcząc usługi doradcze z zakresu prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych.

Outsourcing płac – wady i zalety

Jedną z największych zalet outsourcingu jest oszczędność finansowa. Pracodawca nie musi tworzyć nowego stanowiska. Co za tym idzie – nie musi opłacać składek wynikających z Kodeksu pracy, inwestować w kosztowny sprzęt i specjalistyczne szkolenia. Rozpoczynając współpracę z firmą outsourcingową, korzysta ze wsparcia zatrudnianych przez nią pracowników.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu. Firma oferująca usługi outsourcingowe w zakresie twardego HR-u przejmuje wszystkie obowiązki związane z administracją wynagrodzeniami oraz zarządzaniem dokumentacją personalną. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za inne działania, strategiczne z punktu widzenia organizacji, mają więcej czasu na ich realizację.

Outsourcing usług kadrowo-płacowych to także gwarancja bezpieczeństwa. Pracodawca ma obowiązek prawidłowego prowadzenia dokumentacji pracowniczej (o czym mówi art. 94 Kodeksu pracy). Za nieprzestrzeganie prawa pracy grożą wysokie kary finansowe. W przypadku współpracy z agencją oferującą usługi outsourcingowe odpowiedzialność spada na firmę zewnętrzną. Każda profesjonalna agencja HR (jak https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting), oferująca usługi kadrowo-płacowe, ma wykupione ubezpieczenie zawodowe. To gwarancja bezpieczeństwa dla pracodawcy.

Czy wobec tego outsourcing ma jakieś wady? Osoby przyzwyczajone do współpracy stacjonarnej z działem kadrowo-płacowym mogą mieć problem z zaakceptowaniem tego, że osoba zajmująca się administracją wynagrodzeniami oraz zarządzaniem dokumentacją nie jest na co dzień obecna w biurze. Czynnik ten traci jednak na znaczeniu, gdyż powoli przyzwyczajamy się już do modelu pracy zdalnej lub hybrydowej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności