Zostań członkiem

Otrzymuj najlepsze oferty i aktualizacje dotyczące Magazynu LBQ.

― Reklama ―

spot_img

Jedynie 34 proc. Polek wierzy we własne możliwości, a zdaniem 71 proc. badanych jest to cecha wyróżniająca osoby pewne siebie

Według najnowszego badania pewność siebie jest ważniejsza dla kobiet niż dla mężczyzn, częściej też uważają ją za cechę pozytywną. Zdaniem ponad ⅔ Polaków pewność...
Strona głównaRozmaitościNa którym etapie budowy najlepiej kupić mieszkanie?

Na którym etapie budowy najlepiej kupić mieszkanie?


Rynek pierwotny rośnie w siłę, z roku na rok bije kolejne rekordy ilości oddanych lokali do użytku i pozwoleń na budowę kolejnych. Popyt jest duży, dlatego już w chwili rozpoczęcia powstawania inwestycji, sprzedaje się sporo mieszkań. Czy to duże ryzyko kupować tzw. “dziurę w ziemi”? W którym momencie zakup jest najkorzystniejszy?

 

Według danych opublikowanych przez firmę doradczą REAS wynika, że w 2016 roku sprzedano 61,9 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 13% względem roku poprzedniego. Deweloperzy w obecnej sytuacji nie muszą przyciągać klientów dodatkowymi upustami, ponieważ zainteresowanie nieruchomościami jest duże. Niemniej nie rezygnują całkowicie z różnych form promocji. Mogą je wykorzystać na trzech etapach: kiedy rozpoczyna się budowa inwestycji, kiedy jest w trakcie lub po oddaniu do użytkowania.

Start_Eknlawa Rodzinna

Na początku czy na końcu?

Największe obniżki otrzymamy, kupując ostatnie mieszkania w budynku. Zazwyczaj wtedy rabaty są największe, ponieważ to lokale, które najtrudniej sprzedać.

– Pamiętajmy jednak, że gdy inwestycja jest prawie całkowicie wyprzedana, mamy znacznie ograniczony wybór – tłumaczy Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej P.B. Start. –  Najczęściej są to mieszkania z nietypowym układem pokoi lub o dużym metrażu. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. lokale kompaktowe, które mają mniejszą powierzchnię, z reguły 40-60 mkw, ale posiadają 2 lub 3 pokoje. To one sprzedają się najszybciej, już na pierwszym etapie wprowadzenia inwestycji na rynek – dodaje.

Start_Start City

Rozpoczęcie sprzedaży nowych lokali, najczęściej idzie w parze z rozpoczęciem budowy całej inwestycji. Osoby, które właśnie w takim momencie podejmują decyzję, kupują przysłowiową “dziurę w ziemi”, ale właśnie w tej fazie upusty są najbardziej atrakcyjne i mogą wynieść nawet  10-12%.

– Często spotykaną promocją z okazji rozpoczęcia budowy osiedla jest upust cenowy na pierwsze kilkanaście mieszkań. W naszej najnowszej inwestycji, Enklawie Rodzinnej, przewidujemy rabat na metrze kwadratowym dla pierwszych 30. sprzedanych lokali – wyjaśnia ekspert z firmy deweloperskiej Start.

Sprawdź, zanim kupisz

Mając jedynie wizualizację do wglądu, głównym kryterium wyboru stanie się lokalizacja, centrum czy dobra komunikacja z resztą miasta. Choć zakup na pierwszym etapie powstawania budynku wydaje się najkorzystniejszy – mamy zdecydowanie większy wybór i możemy liczyć na atrakcyjną cenę, należy pamiętać, że oprócz plusów, niesie ze sobą wiele niewiadomych, które warto poznać i sprawdzić.

Jeżeli zakup lokalu w trakcie budowy finansujemy kredytem bankowym, zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami  (ubezpieczenie pomostowe). Rata kredytu jest więc wyższa, niż w przypadku kupna gotowego mieszkania. Należy pamiętać o tym, że czekając na odbiór kluczy, najczęściej ponosimy również koszty najmu innego mieszkania.

Start_Modern House

Podstawowe ryzyko zakupu mieszkania w trakcie budowy wynika z faktu, że przedmiot umowy jeszcze nie istnieje, a my bazujemy wyłącznie na obietnicy dewelopera w kwestii jakości wykonanych prac i użytych materiałów budowlanych.

– W takiej sytuacji najpierw należy sprawdzić danego dewelopera w rejestrze długów, poznać  jaką renomą się cieszy – radzi Marek Szmolke. – Warto także obejrzeć zrealizowane już projekty, zasięgnąć opinii, a także przyjrzeć się inwestycji od strony prawnej – zweryfikować podstawowe dokumenty i zaznajomić się z treścią umowy deweloperskiej. Z kolei zakup mieszkania gotowego wiąże się z krótszym okresem oczekiwania. Zaraz po zapłacie możemy się do niego wprowadzić, w innym przypadku pozostaje nam czekać, czasem nawet kilka lat, nim osiedle powstanie – dodaje.

To, na którym etapie zdecydujemy się na kupno mieszkania, jest głównie sprawą indywidualną. Korzystne promocje mogą pojawić się w każdym momencie. Ważne jednak, by zdawać sobie sprawę, co niesie ze sobą wczesny zakup, a jakie konsekwencje czekają tych, którzy postanowią o tym w ostatniej chwili.