lederboard

Odpoczynek i relaks lub łatanie codziennego budżetu – na to przeznaczymy tegoroczny zwrot podatku. Wyniki badania e-file

Blisko ¾ Polaków nie ma problemów z rozliczeniem podatku za 2017 rok, a co drugi ankietowany złożył już roczną deklarację PIT i czeka na swoją nadpłatę. W zależności od przysługujących ulg i odliczeń zwrot podatku dla rodziny z czwórką dzieci może wynieść nawet ponad 7 tys. złotych. Pieniądze wydamy na krótki wypoczynek lub będzie to dodatkowy zastrzyk gotówki na codzienne wydatki – wynika z badania zleconego przez firmę e-file, producenta Programu E-Pity.

 

Do połowy marca 51,4 proc. Polaków złożyło roczne deklaracje w swoim Urzędzie Skarbowym, a 39 proc. zrobi to w najbliższym czasie – wynika z badania SW Research, zlecanego przez firmę e-file. Coraz więcej podatników decyduje się na rozliczenie drogą elektroniczną i jak sami podkreślają jest to dla nich prosty i zrozumiały mechanizm. Aż 73% badanych podkreśliło, że złożenie zeznawania podatkowego nie stanowi dla nich trudności i zajmuje im to niewiele czasu.

PIT na ostatnią chwilę?

Dla częściej niż co trzeciego badanego istotne jest złożenie deklaracji podatkowej najwcześniej jak to możliwe. W tej grupie dwóch na trzech badanych jako główne korzyści z tego działania podaje szybsze uzyskanie zwrotu podatku, a ponad 40 proc. osób chce mieć ten obowiązek już z głowy.

–  Wyniki badania pokazują, że Polacy nie rozliczają się już z Urzędem Skarbowym na tzw. ostatnią chwilę. Dostrzegają korzyści i doskonale wiedzą, że im wcześniej się rozliczą, tym wcześniej otrzymają zwrot podatku. Jednak oprócz terminu liczy się także tryb w jakim złożymy zeznanie. Szybciej dostaniemy pieniądze, jeśli rozliczymy się drogą elektroniczną – wyjaśnia Donata Basińska, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online.

On-line, to nie tylko szybsza, ale również zdecydowanie wygodniejsza forma rozliczenia. Według e-file, średni czas wypełnienia, drukowania lub przesyłania e-pita skrócił się w minionym roku do 7 min i 33 sekund, ale zdarzali się wybitnie szybcy podatnicy, którzy potrafili zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym. W zeszłym roku liczba elektronicznych zeznań wyniosła 9,7 mln, czyli przekroczyła 50 proc. wszystkich wniosków. W tym roku e-deklaracji podatkowych będzie po raz kolejny jeszcze więcej – analizują eksperci e-file.

Pieniądze z PIT na tygodniowy wypoczynek

67 proc. badanych wskazało, że rozliczyło się już z fiskusem, ponieważ chcą otrzymać jak najszybciej zwrot podatku. Taka nadpłata należy się podatnikowi, u którego zaliczki na podatek dochodowy opłacane były w trakcie roku prawidłowo, ale jak się okazało po zakończeniu roku – w kwocie wyższej, niż należny podatek. – Zwrot może wynikać m.in. ze stosowania wspólnego rozliczenia, podwyższonych kosztów podatkowych czy też z wykorzystania ulg podatkowych, takich jak ulga prorodzinna, ulga internetowa, czy odpisy dla osób niepełnosprawnych lub inne odliczenia. Taka należność może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych – dodaje Donata Basińska, ekspert z firmy e-file.

Jak przyznają Polacy, już na początku roku planują na co przeznaczą nadpłacony podatek. Co piąty respondent chciałby wydać pieniądze na odpoczynek, wyjazd z rodziną czy krótki urlop w ulubiony region Polski lub do wymarzonego SPA. Z drugiej strony, niewiele mniejszy odsetek (19 proc.) wskazuje, że te pieniądze posłużą mu na codzienne wydatki. 14 proc. ankietowanych chciałoby je zaoszczędzić, a co dziesiąty – zainwestować w samochód lub remont mieszkania.

Jak wyliczają eksperci e-file, rodzina z dwójką dzieci korzystająca z ulgi prorodzinnej, internetowej (po 300 zł) i ulgi na leki (rehabilitacja 300 zł) oraz darowizny (500zł), w której mąż posiada umowę o pracę (50 000 zł brutto przychód), a żona umowę o pracę przez część roku (3 miesiące) z przychodem 9738,97 brutto, może liczyć przy wspólnym rozliczeniu na zwrot podatku w kwocie 2 848 zł. Taka kwota w pełni pokryje koszty tygodniowego pobytu dla całej rodziny w wymarzonym SPA all inclusive.

W przypadku rodziny z czwórką dzieci korzystającej z ulgi prorodzinnej, na internet (po 300 zł) oraz darowizny (400 zł), kwota zwrotu może wynieść nawet 7105,06 zł. Przy założeniu, że zarobki wyglądają następująco: mąż – umowa o pracę 50 000 zł brutto, żona – umowa o pracę 72 339,39 zł (w tym 47 614,28 zł z praw autorskich). Nadpłata podatku, w takiej wysokości dla sześcioosobowej rodziny, wystarczy na opłacenie dla każdego dziecka rocznego kursu z ulubionego sportu czy hobby. Może to też być świetna okazja do wspólnego kilkudniowego wyjazdu np. w góry lub nad morze.

Na zastrzyk gotówki od Urzędu Skarbowego może liczyć także osoba posiadająca umowę zlecenie z przychodem rocznym 24 000 brutto, po uwzględnieniu kwoty kosztów(4141,92), składki ZUS (3290,40 zł), składki zdrowotnej (1863,84) oraz zaliczki na podatek w trakcie roku (1380zł), otrzyma zwrot podatku w kwocie 818 zł.

Jakie ulgi i dla kogo?

Ulga prorodzinna jest jedną z najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy. Co czwarty badany wskazał, że korzystał w tym roku z tej ulgi. Od podatku PIT w rozliczeniu rocznym można bowiem odliczyć nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, ile dzieci mamy na utrzymaniu i jakie są limity odliczeń w podatku PIT. Inne ulgi wskazane przez Polaków, które wykazują w rozliczeniu podatkowym to: internetowa (10,4 proc.), rehabilitacyjna (6,8 proc.), krwiodawcy (5,3 proc.). Połowa ankietowanych nie korzysta z żadnych ulg albo nie wie, że takie mu przysługują.

Jeśli chcemy ustalić, kiedy na nasze konto wpłynie oczekiwany zwrot, można skorzystać z narzędzia symulacji. e-file zbudował kompletną bazę wszystkich polskich Urzędów Skarbowych (wraz z praktycznymi informacjami dotyczącymi ich pracy), na podstawie, której można poznać przybliżoną datę zwrotu podatku. Podatnicy, którzy złożyli deklaracje podatkowe w styczniu, otrzymywali już zwrot najszybciej, średnio po 23 dniach. Ci, którzy rozliczyli się z fiskusem w lutym otrzymali, pieniądze w marcu – po 26 dniach. Marcowi podatnicy muszą poczekać na swój zwrot średnio 41 dni a kwietniowi 52 dni.

***

O badaniu:

Badanie SW research zostało zrealizowane w dniach 12.03-14.03.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1120 ankiet z osobami powyżej 18 roku życia.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności