Wielofunkcyjny kompleks OVO Wrocław zaprojektowany przez Gottesman Szmelcman Architecture został inwestycją roku w prestiżowym konkursie TOPBuilder 2017, który organizuje miesięcznik Builder.
Miesięcznik Builder to pismo branżowe poświęcone architekturze, budownictwu i biznesowi. Od 2009 roku organizuje konkurs, w którym nagradza tytułem i statuetką TOPBuilder najwyższej jakości realizacje, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne, materiałowe i technologiczne.
W tym roku odbyła się ósma edycja – inwestycją roku został futurystyczny kompleks OVO Wrocław.
– OVO Wrocław to jedna z najciekawszych realizacji ostatnich lat w Polsce – mówi Danuta Burzyńska, redaktor naczelna magazynu Builder, członek kapituły konkursu TOPBuilder 2017 – Forma i zastosowane materiały przypominają kultowe światowe realizacje, jak choćby budynek Beko Zahy Hadid, a przy tym OVO stanowi silnie zindywidualizowaną dominantę u zbiegu ulic Oławskiej i Podwale. Z kolei dziedziniec otwarty na przestrzeń biologicznie czynną pozwala użytkownikom biur, hotelu i mieszkańcom apartamentów na kontakt z przyrodą, co wpływa na komfort całodziennego przebywania w obiekcie. Obecnie kładzie się na to duży nacisk, szczególnie w centrach miast, gdzie takiego kontaktu brakuje. To obiekt, który niewątpliwie stanie się symboliczny w centrum Wrocławia.
Nowy standard
Aby uzyskać tytuł TopBuilder należy spełnić szereg kryteriów, które ocenia kapituła konkursowa. W jej skład wchodzą Członkowie Rady Programowej i Naukowej miesięcznika „Builder”. Przewodniczącym jest prof. dr hab. inż. Leonard Runkiewicz, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej i wykładowca Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Kapituła oceniała między innymi jakość i innowacyjność, parametry techniczne, zgodność z polskimi i europejskimi normami, zastosowanie oraz wpływ na środowisko naturalne. Wszystkie te kryteria były sprawdzane w dwuetapowym procesie weryfikacji.
– Realizując OVO Wrocław ustanowiliśmy nowy standard i staliśmy się przykładem umiejętnego łączenia odważnej formy z kompleksową ofertą. Cieszymy się, że dostrzegła to rada naukowa i programowa miesięcznika, w której zasiadają między innymi wybitni przedstawiciele uczelni i dziennikarze, którzy są dobrze zaznajomieni z polskim rynkiem budowlanym. To dla nas bardzo ważne wyróżnienie i motywacja do dalszego rozwoju – mówi Shuckie Ovadiah, jeden z inwestorów i CEO OVO Wrocław.
– OVO Wrocław jest dowodem na to, że dobry projekt, lokalizacja oraz znakomicie dobrana oferta gwarantują sukces inwestycji – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group i jeden z inwestorów OVO Wrocław.
W OVO Wrocław działa już hotel DoubleTree by Hilton Wroclaw, OVO Bar & Restaurant oraz Etno Cafe. W najbliższym czasie otwarcie planuje modern grill CAMPO. Skompletowani są najemcy strefy health & beauty. Tworzą ją Holmes Place, międzynarodowa sieć ekskluzywnych klubów sportowych, Think Love Juices, autorska restauracja słynnej top modelki Anny Jagodzińskiej oraz ekskluzywny salon urody i SPA Kandara.
Mixed use
OVO Wrocław ma dziewięć kondygnacji i 25 metrów wysokości. W oryginalnej bryle wykończonej Corianem mieści wiele funkcji.
– Poza hotelowymi udogodnieniami DoubleTree by Hilton Wroclaw, takimi jak miejsca spotkań czy sala konferencyjna, wprowadziliśmy lokale handlowo-usługowe, gastronomiczne, centrum fitness z basenem i SPA, biura oraz szeroki wybór apartamentów różnej wielkości, w tym penthouse’y – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław i jeden z inwestorów. – Ważnym elementem było stworzenie wewnętrznego patio, dzięki któremu OVO Wrocław jest dostępne dla całego miasta – dodaje.
Autorem projektu jest Gottesman-Szmelcman Architecture. W futurystyczny projekt zainwestowała Wings Properties Sp. z o.o. Inwestorami OVO Wrocław są: Asaf Gottesman, Hoche Partners, Angel Poland Group oraz Shuckie Ovadiah.