Polki chcą inwestować w złoto i edukację [RAPORT]

Złoto i srebro to, obok nieruchomości, najczęściej wskazywane przez kobiety aktywa, jeśli chodzi o uzupełnienie portfela – wynika z raportu „Polki i ich inwestycje”. Panie zdecydowanie częściej od panów doceniają także wagę inwestowania w edukację własną i swoich dzieci.

 

Jak inwestują Polki i jakie stoją przed nimi bariery na drodze do bardziej aktywnego inwestowania? To niektóre pytania, na które odpowiedzi przyniósł suplement do raportu „Polak Inwestor 2022”. Wzięto w nim pod lupę różne klasy aktywów inwestycyjnych – od instrumentów finansowych, nieruchomości i walut, przez kruszce, kamienie szlachetne i sztukę, aż po kryptowaluty i startupy. Do badania zaproszono 384 kobiety, z których 43% to inwestorki.

Warto zauważyć, że inwestujące kobiety, częściej niż mężczyźni-inwestorzy, byłyby skłonne w pierwszej kolejności dodać do portfela inwestycyjnego kruszce, czyli złoto i srebro. Popularniejszym aktywem pod tym względem okazały się jedynie nieruchomości. To tylko potwierdza nasze obserwacje, poparte ponad 10-letnią obecnością na rynku, że zainteresowanie metalami szlachetnymi wśród inwestorek i inwestorów rośnie, zwłaszcza w warunkach niestabilnej sytuacji ekonomicznej i dynamicznie zmieniającego się otoczenia geopolitycznego – komentuje Marta Dębska, ekspertka z Goldenmark, jednego z głównych patronów tegorocznej edycji badania.

Więcej aktywnych inwestorek, w porównaniu do inwestujących mężczyzn, byłoby także zainteresowanych uzupełnieniem swojego portfela o kamienie szlachetne. Panie, częściej od panów, posiadają też diamenty wśród już zgromadzonych aktywów. Ponad 30% inwestujących kobiet ma lub miało w swoim portfelu także kruszce.

Kobiety stawiają na edukację

Z kolei wśród kobiet, które do tej pory nie weszły na ścieżkę inwestowania, metale szlachetne – obok obligacji skarbowych, lokat walutowych i nieruchomości – są wymieniane jako te inwestycje, od których mogłyby zrobić pierwszy krok.

Naszą uwagę przykuła jednak dysproporcja między kobietami a mężczyznami we wskazaniu inwestowania w edukację własną i dzieci jako pierwszy krok na drodze do budowania kapitału. Panie zdecydowanie częściej niż panowie wybierały tę odpowiedź – podkreśla Marta Dębska, odpowiadająca w Goldenmark za strategię rozwoju oferty złota i diamentów.

Podobnie, aktywne inwestorki, częściej niż inwestujący panowie, wskazali edukację dla klientów jako aspekt budujący zaufanie do konkretnego instrumentu inwestycyjnego. Ponad połowa inwestorek ufa w dany instrument dzięki przejrzystej ofercie lub solidnym analizom ekspertów.

– Utwierdza to nas w przekonaniu, że podejmowane przez Goldenmark liczne przedsięwzięcia edukacyjne i szerzenie rzetelnej wiedzy o bezpiecznym lokowaniu kapitału są tym, czego potrzeba osobom, które chcą budować majątek dla siebie i przyszłych pokoleń. Dotyczy to zarówno doświadczonych inwestorek i inwestorów, jak i tych, którzy są dopiero na początku tej drogi – dodaje Marta Dębska.

Tegoroczna edycja badania „Polak Inwestor” prowadzona była przez firmę konsultingową iKsync pod patronatem głównym gazety „Parkiet”, PFR Ventures oraz Goldenmark SA i przy aktywnym wsparciu ponad 40 instytucji rynku kapitałowego i mediów finansowych. Raport z badania jest dostępny na stronie: https://polak-inwestor.pl/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności