lederboard

Praca w czasach pandemii: czy na dobre zmieniła nasze spojrzenie na rozwój kariery?

Rok 2020 przyniósł wiele niespodziewanych wydarzeń. Dla większości z nas nowa rzeczywistość była trudna do zaakceptowania – musieliśmy przyzwyczaić się do życia zgodnie z pewnymi schematami. Sytuacja, w której się znaleźliśmy wpłynęła także na rynek pracy. Wszechobecna izolacja i konieczność pozostania w domu, zmusiła pracowników oraz pracodawców do zmiany dotychczasowego trybu działań. Jak się jednak okazuje, pomimo pandemii, wciąż wielu Polaków gotowych jest zmienić ścieżkę kariery i wyjechać za granicę.

 

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Babbel, lidera wśród aplikacji do nauki języków obcych, pandemia i czas izolacji na dobre zmienił podejście Polaków do wielu aspektów życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Konieczność dostosowania się do nowych warunków była, i dla wielu osób nadal jest, czymś, z czym nie do końca potrafią sobie poradzić, zwłaszcza, że wiąże się z lękiem i niepewnością jutra. Bezsprzecznie, obecny okres w niedalekiej przyszłości przyniesie wiele zmian w kontekście kariery zawodowej ludzi na całym świecie.

Ostatni rok nie był łaskawy dla zatrudnionych osób

Niepewność na rynku pracy jest, co zrozumiałe, jedną z okoliczności, która bardzo martwi respondentów przeprowadzonego badania.[1] Wynika z niego, że dla 83,1% ankietowanych w Polsce 2020 rok skutecznie zaburzył ich działania oraz plany zawodowe. Mimo to, starali się oni zachować jak największą motywację. Świadczy o tym fakt, że po utrzymaniu kontaktu z przyjaciółmi i rodziną (40,5%) oraz zachowaniu zdrowia (21,6%), utrzymanie wysokiej wydajności w pracy było jedną z najważniejszych rzeczy podczas lockdownu (17,4%). Ostatni rok nie był więc łaskawy dla dotychczas zatrudnionych osób, co bezpośrednio przełożyło się na ich samoocenę oraz poczucie jeszcze większej izolacji.

Większość Polaków zgodnie stwierdziło, że kluczem do poprawienia produktywności ich pracy była cyfryzacja: 87,8% respondentów zgodnie przyznało, że łączność cyfrowa bardzo pomogła im w pracy podczas pandemii.

Nowy język, nowe możliwości?

Co ciekawe, w skali globalnej, aż 15% badanych zdecydowało się na naukę nowego języka obcego, którą zamierzają wykorzystać do rozbudowania swojego aktualnego CV. W Polsce swoje umiejętności językowe poszerzyło 27% ankietowanych, z czego prawie wszyscy (98,9%) planują użycie nowego potencjału w przyszłości.  32% chce w ten sposób zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku i szanse na zdobycie nowej pracy.

Warto podkreślić, że pomimo pandemii i trybu pracy zdalnej ponad połowa Polaków rozważałaby ubieganie się o pracę za granicą. Co czwarty nie wyklucza takiej możliwości nawet, jeżeli wiązałoby się to z przeprowadzką do innego kraju. Przysposobienie nowego języka obcego jest więc bezpośrednią przyczyną do zmiany toru swojej kariery oraz stanowi bramę do nowych możliwości.

– Pandemia przewróciła do góry nogami świat niemal wszystkich ludzi na całym świecie. Kryzys gospodarczy wpłynął na codzienne życie, w tym i na rynek pracy. Wiele firm, niepewnych, co czeka ich w najbliższej przyszłości, zawiesiło procesy rekrutacyjne. Tym bardziej, podwyższanie swoich kwalifikacji na rynku mogło być owocne dla osób nie tylko szukających pracy, ale i chcących ją utrzymać. Spośród wielu możliwości dalszego samodoskonalenia, szczególnie przydatna jest nauka języków. zwłaszcza, jeśli dana osoba marzy o pracy za granicą. – mówi Renita Käsper, Talent Acquisition Team Lead  w firmie Babbel.

Nowe warunki pracy

Nie można nie odnieść się także do wpływu, jaki praca zdalna wywarła na dynamikę pracy i możliwość zatrudniania nowych osób: w rzeczywistości wiele międzynarodowych firm, nieograniczonych już potrzebą przenoszenia potencjalnych talentów, polega na rekrutacji zdalnej w celu zwiększenia puli swoich pracowników. Podobnie sytuacja kształtuje się, jeśli chodzi o mniejsze firmy lokalne –  te również zaczęły wymagać od swoich podopiecznych określonej znajomości technologii cyfrowych i języków obcych, aby zwiększyć ogólne możliwości przedsiębiorstwa. Jak na tę kwestię zareagowali respondenci badania?

Jak się okazuje, dla wielu osób czynnych zawodowo taki rozwój wydarzeń zadziałał wyłącznie na plus. Praca zdalna ma bowiem wiele zalet, do których niewątpliwie należy niezależność i elastyczność odnośnie miejsca pracy, posiadanie większej ilości wolnego czasu w związku z brakiem potrzeby dojazdu do biura czy nowe możliwości zawodowe. Tylko 7% ankietowanych twierdzi, że powrót do środowiska pracy jest tym, na co najbardziej czeka po ustaniu pandemii. To jednoznacznie mówi nam o tym, jak pracownicy oceniają pracę zdalną, która stała się już naszą nową codziennością.

Nauka nigdy nie jest stratą

Niezależnie od tego, w jakim trybie pracujemy bądź staramy się o pracę, bardzo ważnym aspektem jest samodoskonalenie i rozwój dotychczasowych umiejętności. Jednak bez względu na obecną sytuację zawodową, z całkowitą pewnością można stwierdzić: nauka nowego języka nigdy nie jest stratą czasu! Przeciwnie – w dużym stopniu może przyczynić się do podwyższenia naszych kwalifikacji i okazać się furtką do nowych wyzwań zawodowych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Babbel przez globalną firmę badawczą Dynata w grudniu 2020 r. Brało w nim udział około 8000 uczestników z dziesięciu krajów, w tym również z Polski.  Aby poznać wyniki, jak izolacja wpłynęła na osoby z różnych zakątków świata, wystarczy odwiedzić stronę: https://pl.babbel.com/rozmawiaj-swobodnie

[1] Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Babbel przez globalną firmę badawczą Dynata w grudniu 2020 r., w którym brało udział około 8000 uczestników z dziesięciu krajów, w tym również z Polski.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności