lederboard

Przedsiębiorco – jedź na wakacje! O tym, dlaczego potrzebujemy urlopu

Prowadząc firmę, łatwo jest zapomnieć o własnej potrzebie wypoczynku. Zawsze jest coś do zrobienia i każdy termin na urlop jest nieodpowiedni. Przedsiębiorcy często mają poczucie, że samodzielnie muszą dopilnować biznesu, a bez ich kontroli pracownicy nie będą odpowiednio wydajni. Efekt? Często są przemęczeni, zestresowani i sfrustrowani. O tym, dlaczego przedsiębiorca potrzebuje wakacji, opowiadają eksperci prowadzący swoje firmy.

 

 

Urlop jest tak samo ważny jak praca, dlatego powinien obowiązkowo znaleźć się w kalendarzu każdego przedsiębiorcy. Czas wolny, z dala od codziennych obowiązków, pobudza kreatywność i daje nową energię do działania. Zmęczenie, brak uśmiechu to coś, co trudno ukryć przed klientami i pracownikami, a nie od dziś wiadomo, że wolimy pracować z osobami z pozytywną energią. Zamiast czekać na moment totalnego wyczerpania organizmu, warto zadbać o siebie i zaplanować wakacje.

Nowa perspektywa i inspiracje

Eksperci podkreślają, że odpoczynek jest niezbędny do sprawnego prowadzenia firmy. Pozwala spojrzeć na nią z innej perspektywy, a także zwiększa kreatywność. Ponadto może stać się źródłem biznesowych inspiracji.

– Aby działać, potrzebujemy naładować baterie. Dlatego powinniśmy wręcz odwrócić kolejność: najpierw urlop, potem praca. Bez odpoczynku jest tak, jak bez snu – daleko nie zajedziemy. Wyjazdy i podróże to ponadto doskonała okazja, by zainspirować się, podpatrzeć, jak dana branża działa w innych krajach. Sama wiele idei na biznes zaczerpnęłam właśnie podczas urlopów – bez nich nie miałabym 70% moich pomysłów i 90% energii! – mówi Victoria Iwanowska, organizatorka Kongresu Dobrych Praktyk, CEO Small Step Matters i biura podróży Victoria Travel & Events oraz pomysłodawczyni portalu REDIWO.com, specjalizującego się w wyjazdach na workation.

Przepracowanie może natomiast stanowić zagrożenie dla całego przedsiębiorstwa

– Moi rodzice prowadzili dochodowy biznes i bardzo ciężko pracowali. Jednocześnie nie potrafili odpoczywać – obserwując ich, wiedziałem, że chcę działać inaczej. Umysł, który jest zmęczony, nie jest kreatywny. Z tak pozornie drobnej rzeczy, rodzą się poważne konsekwencje dla całej firmy. Przepracowani przedsiębiorcy nie mają energii potrzebnej, by biznes rozwijał się i dobrze funkcjonował. Bardzo ważna jest umiejętność stworzenia swoistego ekosystemu pracy, w którym jest równowaga oraz miejsce na zadbanie
o potrzeby swoje i swojej firmy.
– dodaje Tomasz Kalko, coach, trener i mówca motywacyjny.

Dobry przykład z góry

Pracownicy biorą przykład ze swoich przełożonych – jeśli widzą, że oni pracują bez wytchnienia, sami czują presję, by działać w podobny sposób. Warto więc być dobrym wzorem łączenia pracy z życiem prywatnym.

Szef, który daje sobie przestrzeń na wypoczynek i czas z bliskimi oraz rozwijanie pozazawodowych pasji, daje dobry przykład swojemu zespołowi. Pokazuje w ten sposób, że sukces w biznesie nie wyklucza szczęścia w innych dziedzinach życia. Przedsiębiorca, który potrafi zostawić na tydzień lub dwa firmę bez bezpośredniego nadzoru to także dowód na to, że firma jest odpowiednio poukładana – są w niej zatrudnione odpowiedzialne osoby, które działają mimo braku bezpośredniego nadzoru. – mówi Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

Granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Nie bez znaczenia jest również fakt, jak pandemia zmieniła nasz sposób funkcjonowania. Przez pracę zdalną nie mamy tak jasnego podziału na czas i przestrzeń zawodową oraz prywatną.

Ostatnie 1,5 roku i przejście na pracę hybrydową bądź całkowicie na pracę zdalną, jeszcze bardziej zatarło granicę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Obecnie, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy odbudowy zdrowia psychicznego. Dostrzegam dużą potrzebę resetu, aby nabrać innej perspektywy do codziennych obowiązków i uświadomić sobie, że oprócz pracy są inne, ważniejsze, aspekty życia. Równowaga pomiędzy nimi, paradoksalnie, podnosi jakość w każdym z nich. – podkreśla Michał Wawiórko, Prezes Zarządu First Byte, właściciela marki Wizlink.

Eksperci, którzy prowadzą swoje firmy i mają bogate doświadczenie w zarządzaniu, potwierdzają – odpoczynek w życiu przedsiębiorcy jest niezbędny w osiągnięciu zdrowego, spełnionego życia. Nie warto więc zwlekać z urlopem i już dziś zaplanować czas na odpoczynek.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności