Skuter do miasta – czy warto, na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup skutera do miasta ma bardzo dużo sensu – to znakomity środek transportu, który miejskie korki będzie mijał równie sprawnie, co rower. Jednocześnie, w przypadku dłuższych tras, w tym tych do pracy, nie zafunduje nam on ani potu, ani zmęczenia. Jak więc wybrać odpowiedni skuter do miasta?

 

Skuter – 50 cm3 czy 125 cm3?

Skutery o pojemności 50 cm3 niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli lubimy dynamiczną jazdę – ich moc będzie naprawdę mała, a prędkość może być ograniczona do 45 km/h. Inaczej jest jednak w przypadku skuterów o pojemności 125 cm3. Ich popularność rośnie niezmiennie od roku 2014, kiedy to nowelizacja ustawy sprawiła, że każda osoba, która posiada standardowe prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat, może bez żadnych dodatkowych egzaminów poruszać się skuterami i motocyklami o pojemności właśnie do 125 cm3.

Prawo jazdy kategorii B i skuter 125 cm3 – ograniczenia

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją pewne ograniczenia, które co prawda dotyczą niewielkiej ilości skuterów, ale trzeba o nich pamiętać podczas zakupu. Moc pojazdu, by móc nim kierować bez dodatkowych uprawnień, posiadając jedynie kategorię B, może wynosić maksymalnie 11kW, czyli 15 KM. Jednocześnie, stosunek mocy do wagi motocykla lub skutera nie może być wyższy, niż 0,1kW/kg. Wytyczne te będą jednak bardziej przydatne dla osób, które preferują zakup motocykla, nie skutera.

Pamiętajmy, zarówno moc, jak i wagę skutera znajdziemy w jego dowodzie rejestracyjnym, łatwo więc jest sprawdzić, czy dany pojazd nie będzie problematyczny. Podczas policyjnej kontroli trzeba też pamiętać, że liczy się wartość (waga) wpisana w dowodzie rejestracyjnym, nie zaś ta faktyczna podczas kontroli

Skuter – zalety poruszania się w mieście

Skuter jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na szybkim i tanim poruszaniu się po mieście. Dzięki jego niewielkim rozmiarom będziemy mogli szybko i sprawnie pokonywać korki, a możliwości takiej nie mają ani samochody, ani taksówki, ani miejska komunikacja. Dodatkowo często będzie istniała możliwość darmowego zaparkowania takiego skutera, podczas gdy parkując w danym miejscu samochód, musielibyśmy liczyć się z opłatami za parkowanie. Dodatkowo samo zaparkowanie będzie znacznie prostsze, i często uda nam się ono tam, gdzie nie zmielilibyśmy się nawet samochodem z segmentu A lub B.

Skuter – olbrzymia zaleta, czyli niskie koszty utrzymania

To, co znów przemawia do wyobraźni wielu, są koszty utrzymania. Jak już wiemy, będą one i tak niższe ze względu na mniejsze koszty związane z parkowaniem, ale sam skuter o pojemności 125 cm3 będzie palił około 3 litrów benzyny na 100 km, czyli zapewne przynajmniej 2 razy mniej, niż i tak ekonomiczne pojazdy z segmentu A lub B. W innych przypadkach będzie to nawet wartość trzykrotnie czy czterokrotnie niższa, co znacząco wpływie na nasze koszty podroży i przemieszczania się po mieście.

Samo OC będzie również przynajmniej kilkukrotnie tańsze, niż w przypadku samochodów o nawet niewielkich pojemnościach, należących do segmentu A lub B.

Jak więc widać, posiadanie skutera jest jedną z najtańszych opcji przemieszczania się po mieście.

Skuter – czy trudno nauczyć się nim jeździć?

Jeżeli posiadamy prawo jazdy od przynajmniej 3 lat, przesiadka na skuter nie powinna być dla nas zadaniem wybitnie trudnym. Wręcz przeciwnie, ich obsługa i poruszanie się nimi będzie znacznie prostsze, niż przesiadka na motor o pojemności 125 cm3, w przypadku skuterów bowiem nie ma potrzeby nauki obsługi zmiany biegów czy sprzęgła. Skutery wyposażone są w odśrodkowe sprzęgło i wariator – w praktyce, głównym naszym zdaniem będzie kierowanie oraz przekręcanie manetki gazu, w zależności od naszych potrzeb. Skuter będzie więc również znacznie lepszą propozycją niż motocykl, zwłaszcza dla osób, które nie czują się pewnie na drodze.

Skuter – czy tylko do miasta?

Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na model o pojemności do 125 cm3, możemy spokojnie ruszyć w nim również w krótką trasę. W takim przypadku, skutery o tej pojemności mogą osiągać prędkość już do 100 km/h, dzięki czemu zapewnią już spory komfort jazdy. Dodatkowo często posiadają obszerną kanapę, spory kufer, dużo miejsca na nogi czy odpowiednie osłony, dzięki czemu jazda w trasie nie staje się dla kierowcy katorgą.

Czy warto kupić skuter do miasta?

Jeżeli naszym problem są korki lub duże koszty dotarcia do pracy – jak najbardziej tak. To tani w utrzymaniu i ekologiczny pojazd, który sprawnie omija samochody i sprawia, że dotarcie do pracy staje się znacznie szybsze. Nie bez powodu coraz większa liczba osób w dużych miastach decyduje się na ich zakup.

Partnerem publikacji jest sklep i salon MotoMio.pl

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności