Spotify ujawnia, jak zmieniają się nasze preferencje muzyczne wraz z porami roku


Tak, jak zmieniają się pory roku, tak zmieniają się także preferencje muzyczne miłośników muzyki. Aby lepiej poznać zwyczaje swoich użytkowników, Spotify postanowiło przeanalizować liczbę odtworzeń utworów pochodzących od 100 000 najpopularniejszych artystów ostatnich lat.

 

Na podstawie analizy, Spotify stworzyło listę artystów szczególnie popularnych w konkretnej porze roku (lista została opracowana w oparciu o stosunek popularności w danej porze roku do popularności na przestrzeni całego roku). Jak może sugerować intuicja, popularność niektórych artystów jest bardzo mocno związana z konkretną porą roku. Doskonale widać to po obecności na zimowej liście Binga Crosby’ego czy Michaela Buble, którzy swoją popularność zawdzięczają głównie piosenkom, których słuchamy w okresie Bożego Narodzenia.

Przeprowadzona przez Spotify analiza słuchalności najpopularniejszych wykonawców, pozwoliła porównać popularność różnych gatunków w trakcie poszczególnych pór roku z ich popularnością w przeciągu całego roku. Oto kluczowe wnioski:

Jesienią ludzie preferują muzykę tradycyjną, orkiestralną i akustyczną. Zima przynosi szczyt zainteresowania słowem czytanym oraz spokojniejszymi podgatunkami. Co ciekawe, zimą szczególną popularnością cieszą się także utwory związane z muzyką rodzimych artystów. W czasie świąt ludzie zazwyczaj podróżują w rodzinne strony i jak widać chętnie wracają także do muzycznych korzeni.

Wzrost popularności wesołych i skocznych gatunków, jak melbourne bounce czy happy hardcore oznacza początek wiosny. To okres, gdy użytkownicy słuchają najczęściej wykonawców biorących udział Eurowizji (konkurs co roku odbywa się na wiosnę).

Letnie miesiące wśród użytkowników Spotify to czas audiobooków i muzyki kojarzonej z korzystaniem z uroków morskich plaż, jak deep tropical house czy ragga jungle.

Poniżej prezentujemy listę artystów najsilniej powiązanych z daną porą roku:

Jesień
1. R. City
2. Pentatonix
3. Nico & Vinz
4. Michael Bublé
5. One Direction
6. Justin Bieber
7. Ella Henderson
8. Becky G
9. Ryan Adams
10. Iggy Azalea

Zima
1. The Beatles*
2. David Bowie
3. Bing Crosby
4. Yellow Claw
5. Nat King Cole
6. Mark Ronson
7. Bushido
8. Michael Bublé
9. James Newton Howard
10. ZAYN
*The Beatles udostępnili swoją muzykę na Spotify w Święta Bożego Narodzenia 2015, co może wyjaśniać ich wysoką pozycję w okresie zimowym.

Wiosna
1. T-Wayne
2. Natalie La Rose
3. Madeon
4. Wiz Khalifa
5. Mumford & Sons
6. Carly Rae Jepsen
7. Zedd
8. Deorro
9. Lunchmoney Lewis
10. Yelawolf

Lato
1. Mike Perry
2. FRENSHIP
3. Joel Adams
4. Kungs
5. Kent Jones
6. D.R.A.M.
7. Lil Uzi Vert
8. Chance The Rapper
9. Die drei ???
10. MØ

Po więcej ciekawych danych dotyczących preferencji muzycznych użytkowników Spotify, zapraszamy na insights.spotify.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności