Technologie, w które warto zainwestować, aby nasze mieszkanie było smart

Domy przyszłości to coraz bardziej popularny temat w Polsce. Rozwiązań na rynku jest bardzo dużo, dlatego każde mieszkanie można udoskonalić na własny sposób. W jakie technologie warto zainwestować, aby wprowadzić inteligentne rozwiązania do naszego codziennego życia i zarazem zwiększyć jego komfort?

 

 

 

Smart domy coraz popularniejsze

Próbując rozeznać się we wszystkich dostępnych rozwiązaniach, bardzo łatwo poczuć się przytłoczonym ogromem możliwości. Ciężko też wyczuć, które z zaproponowanych rozwiązań to tylko efekciarski gadżet, a które realnie wpłyną na poprawę jakości naszego życia. Według badania przeprowadzonego przez firmę Somfy już 40% Polaków korzysta z inteligentnych rozwiązań w swoich domach, a liczba ta w najbliższych latach będzie tylko rosła. Niedługo coraz popularniejsze będzie także kontrolowanie urządzeń za pomocą głosu. Warto się przekonywać do nowości i na bieżąco je wdrażać. – Ludzie często kojarzą rozwiązania technologiczne z domami jednorodzinnymi, a wcale nie musi tak być. Tak naprawdę każde mieszkanie może być smart. Część ludzi ma wątpliwości co do przydatności czy trudności w obsłudze takich urządzeń. Jednak korzyści płynących z wdrożenia rozwiązań smart do naszych mieszkań jest bardzo wiele, a proces ich instalacji wcale nie jest skomplikowany. Zawsze można zdać się na pomoc profesjonalisty – przekonuje Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.

Spokojna głowa

Smart plug to inaczej inteligentne gniazdko. Rozwiązania to polega na podłączeniu do gniazdka wtyczki, którą można sterować ze swojego telefonu. Jest to szczególnie przydatne przy gniazdkach, do których podłączamy sprzęty typu żelazko, grzejnik elektryczny czy toster. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy w porannym pośpiechu wyłączyliśmy je przed wyjściem z domu, wystarczy za pomocą aplikacji mobilnej odciąć zasilanie do tego gniazdka w aplikacji. Niektóre z gniazdek smart plug potrafią wykryć zwarcie w urządzeniu. Odcinają wtedy dopływ prądu, chroniąc tym samym resztę urządzeń podpiętych do sieci.

Oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań typu smart. Można nim sterować za pomocą specjalnych aplikacji na smartfonie, tworzonych przez producenta oświetlenia lub wielofunkcyjnych pilotów. Dzięki temu możemy np. dopasować intensywność oświetlenia czy jego barwę. Bardzo przydatne może okazać się zainstalowanie oświetlenia włączającego się poprzez czujnik ruchu. Umieszczenie niewielkich lampek przy podłodze, które w nocy dadzą niedużą, ale wystarczającą ilość światła, aby np. bezpiecznie dojść do łazienki, nie budząc przy okazji innych domowników, to bardzo wygodne rozwiązanie. Możemy także ustawić światło tak, aby włączało się automatycznie o określonej godzinie. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi wstawanie rano o określonej godzinie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze jest jeszcze ciemno. Wykorzystując inteligentne oświetlenie, możemy także zwiększyć bezpieczeństwo naszego mieszkania poprzez zaprojektowanie specjalnych scenariuszy świetlnych. Wystarczy zaprogramować włączanie się świateł tak, aby dawały iluzję obecności kogoś w mieszkaniu, gdy nas nie ma. Nawet tak prostą czynność, jak zwykłe włączanie i wyłączanie światła, można sobie ułatwić poprzez stosowanie w tym celu aplikacji mobilnej.

Spersonalizowany dom

W smart domu możemy także zdalnie regulować temperaturę otoczenia. Jeżeli należymy do osób wrażliwych na temperaturę w pomieszczeniach, to rozwiązanie świetnie się sprawdzi w naszych mieszkaniach. Zwykły termostat pozwala tylko na regulację w manualny sposób, będąc w domu. Dzięki nowoczesnej technologii możemy zaprogramować, jak ma nagrzewać się nasze mieszkanie co do godziny. Z reguły lepiej się śpi w sypialniach, w których panuje minimalnie niższa temperatura. Odpowiednio programując urządzenie, możemy ustawić, aby na godzinę przed naszym snem temperatura w sypialni zaczęła spadać do optymalnego poziomu, który pozwoli nam szybko zasnąć bez wcześniejszego czekania na schłodzenie się pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest też niezwykle przydatne zimą. Wracając do domu, możemy zawczasu włączyć ogrzewanie za pomocą aplikacji i wrócić do ciepłego mieszkania, bez konieczności grzania cały dzień, gdy nie ma żadnego z domowników.

Bezpieczeństwo

Aby lepiej zabezpieczyć nasz dom, możemy wyposażyć go w różnego rodzaju czujniki. Pierwszym z nich może być czujnik otwarcia drzwi. W przypadku gdy niepożądana osoba próbowałaby się dostać do mieszkania pod naszą nieobecność, czujnik uruchamia alarm przeciwwłamaniowy oraz od razu wysyła powiadomienie na nasz telefon o niepokojącym incydencie. Kolejnym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest zainstalowanie czujników zalania przy pralce czy zmywarce, które często włączamy przed wyjściem z domu. Gdy dojdzie do usterki i ze sprzętów AGD zacznie wylewać się woda, czujnik, w zależności od modelu, na który się zdecydujemy, odetnie dopływ wody i zaalarmuje o przecieku. Zainstalowanie czujników to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa. Takie rozwiązania nie łączą się z dużym wydatkiem, a potrafią zapobiec naprawdę ogromnym stratom finansowym.

Dlaczego warto postawić na smart mieszkanie?

Tak jak z każdą inną technologią, rozwiązania smart home to przede wszystkim ułatwienie życia jego mieszkańców. – W czasach, kiedy sporą część swojego czasu spędzamy w domu, warto sprawić, żeby był on dla nas jak najbardziej wygodnym i komfortowym miejscem. Coraz popularniejsze będzie także integrowanie smart rozwiązań w jeden system. Dzięki temu będziemy mieć cały dom pod kontrolą z poziomu aplikacji w telefonie. Jest to szczególnie przydatne, gdy wyjeżdżamy np. na urlop. Mamy wtedy pewność, że nasz dom jest bezpieczny – radzi Tomasz Bednarek z biura sprzedaży dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Tego typu rozwiązania pozwalają także zmniejszyć koszty zużycia energii poprzez dopasowanie zużycia do faktycznych potrzeb mieszkańców. Dzięki możliwości personalizacji urządzeń smart home mamy poczucie, że nasz dom faktycznie z nami współgra i jest przystosowany do naszego stylu życia.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności