lederboard

W I kwartale br. utrzymała się aktywność najemców biur w stolicy.

Aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. była podobna do tej z zeszłego roku. Wynajętych zostało 138,9 tys. mkw. powierzchni biurowej, co było wynikiem niemal takim samym jak w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku – wynika z najnowszego raportu CBRE. W budowie jest obecnie ponad 700 tys. mkw. przestrzeni biurowych, z czego aż 400 tys. mkw. najprawdopodobniej zasili rynek jeszcze w tym roku. Eksperci CBRE wskazują, że choć epidemia opóźnia podejmowanie decyzji przez najemców i nie pozostanie bez wpływu na sektor biurowy, co zobaczymy w wynikach za drugi i trzeci kwartał, to może być on pierwszym, którego sytuacja się ustabilizuje.

 

– Obecnie wpływ epidemii na warszawski rynek biurowy nie jest jeszcze mocno odczuwalny. Prognozujemy jednak, że jej rozwój, skutkujący wstrzymaniem decyzji i weryfikacją niektórych planów, może wpłynąć negatywnie na aktywność najemców w dwóch nadchodzących kwartałach. Wielkość i aktywność polskiego rynku biurowego jest jednak na tyle duża, że wyniki za cały rok nie powinny być bardzo złe. Zmieni się na pewno rodzaj zwieranych transakcji. Będzie mniej nowych umów, więcej renegocjacji i umów krótkoterminowych. Może to przełożyć się też na wzrost zainteresowania elastycznymi przestrzeniami, tzw. coworkingami – mówi Joanna Mroczek, szefowa działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE.

Popyt na biura na tym samym poziomie

Obecnie w Warszawie w fazie realizacji znajduje się ponad 700 tys. mkw. powierzchni biurowej w niemal 30 projektach. W I kwartale 2020 roku do użytku został oddany jeden projekt – pierwszy etap Varso, który oferuje 6,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Natomiast do końca roku spodziewane jest dostarczenie na rynek ponad 400 tys. mkw. biur.

Aktywność najemców w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosła 138,9 tys. mkw., czyli tyle ile rok wcześniej. Wśród zarejestrowanych transakcji najwięcej było nowych umów (55% wliczając umowy przednajmu) oraz renegocjacji (31%). Ekspansje powierzchni odpowiadały za 14% popytu.

Dostępność powierzchni i czynsze bez zmian

Współczynnik pustostanów w Warszawie w I kwartale 2020 roku pozostał niemal bez zmian i utrzymał się na poziomie 7,48%. W ścisłym centrum dostępnej powierzchni biurowej jest jeszcze mniej, bo niecałe 5%. Prognozy wskazują jednak, że w efekcie epidemii poziom pustych biur może tymczasowo wzrosnąć.

Biura bez czarnego scenariusza

Niewątpliwie nie wszyscy najemcy odczują negatywne skutki pandemii, co będzie sprzyjało szybszej regeneracji rynku. Do sektorów, dla których obecna sytuacja może mieć pozytywne skutki, należą: FMCG, IT i telekomunikacja, logistyka, farmacja i ochrona zdrowia, a w dłuższej perspektywie lokalna turystyka wewnątrzkrajowa oraz sektor budowlany, który potencjalnie będzie mógł liczyć na wsparcie rządu i UE. Także dla BPO/SSC, który nie przestaje prężnie działać, Warszawa i inne polskie miasta mogą stać się jeszcze lepszą alternatywą, w porównaniu z innymi rynkami.
W całym roku rynek biurowy nie powinien zanotować drastycznych zmian, co jest pochodną dużej aktywności w poprzednich kwartałach zarówno po stronie podaży, jak też popytu. Jednakże sektory biznesu, które ucierpią wskutek przerw w działalności, będą zmieniać dotychczasowe plany rozwoju, redukować zajmowaną powierzchnię, a w niektórych przypadkach nawet rozwiązywać umowy. Stawki czynszowe dla nowych umów będą negocjowane i zapewne nieco niższe.

– Kluczem do działania w nowych warunkach będzie elastyczność i otwartość na rozmowy. Właściciele, najemcy, instytucje finansujące, jak i firmy serwisowe będą musiały się wspierać i działać wspólnie, żeby jak najszybciej odbudować swoje pozycje. Jeżeli to się uda, sektor biurowy może być pierwszym, którego funkcjonowanie się ustabilizuje – podsumowuje Mikołaj Sznajder, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Pełny raport do pobrania tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności