lederboard

Wybieramy domy. Są tańsze od mieszkań


Polacy coraz częściej wybierają domy zamiast mieszkań – żyje w nich już więcej niż co drugi z nas, a odsetek regularnie rośnie. Skąd ta tendencja?

 

Jak wynika z badań Eurostatu, w 2014 roku już 55,2 proc. Polaków mieszkało w domach – odsetek ten systematycznie rośnie od niemal 10 lat (w 2006 roku było to 49,7%).  I choć wciąż jesteśmy lekko poniżej unijnej średniej (58% mieszka w domach), dane te zaskakują. Co sprawiło, że marzenia o własnym domu stały się rzeczywistością?

 

Mieszkania straszą cenami

Decyduje o tym przede wszystkim rozsądna ocena sytuacji – pogodzenie tego, czego oczekujemy od miejsca do życia z ceną, którą jesteśmy za to gotowi zapłacić. Kolejne raporty z rynku mieszkań pokazują, że ceny na rynku pierwotnym i wtórnym utrzymują się na stałym poziomie. W najdroższej Warszawie to średnio 8794 zł (na rynku wtórnym) i 8201 zł (na rynku pierwotnym) za metr kwadratowy mieszkania. Równie wysokie ceny są w Krakowie (ponad 7 tys. zł za mkw.) czy Wrocławiu i Poznaniu (6-6,5 tys. za mkw.). Skłania to do ponownego rozważenia, czy nie korzystniej byłoby rozejrzeć się za działką pod miastem i wybudować dom? – Okazuje się, że mieszkanie w domu jest dziś nie tylko wygodniejsze, ale może być też tańsze. Oznacza to więcej miejsca do życia przy niższym nakładzie kosztów – konkretny zysk i oszczędności, które można przeznaczyć na przykład na wyposażenie, jak wysokiej jakości meble – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. akcesoriów i okuć budowlanych w firmie Häfele. Jak to wygląda w praktyce?

 

Budujemy dom

Do tej pory na mieszkania stawiano głównie ze względów finansowych – dom zdawał się być drogą inwestycją. Jak jest obecnie? Jak wyliczył portal budujemydom.pl, koszt budowy domu o powierzchni 119 mkw. w 2016 wynosi ok. 205 tys. zł do stanu surowego zamknięcia i 360 tys. zł przy całkowitym koszcie inwestycji. Dokładnie oszacowano przy tym koszt m.in. wylania fundamentów, postawienia ścian wewnętrznych, wykonania stropu, pokrycia dachowego, orynnowania i wstawienia okien. Należy oczywiście pamiętać o koszcie działki pod budowę domu. Jak ma się to do kosztu zakupu mieszkania?

 

Taniej niż w mieszkaniu

Niech za przykład posłużą Warszawa i województwo mazowieckie. Według danych z lipca tego roku średnia cena działki budowlanej w stolicy wynosiła ok. 743 zł za metr. W przypadku ziemi poza Warszawą cena zmienia się w zależności od powierzchni działki – do 800 mkw. to koszt 431 zł za metr, a w przedziale 800-1200 mkw. już 223 zł za metr. Średni całkowity koszt działki o powierzchni 500 mkw. pod Warszawą równa się 215 tys. zł, a przy dwukrotnie większej działce 223 tys. zł. Jednocześnie 70-metrowe mieszkanie na tańszym rynku pierwotnym to koszt ponad 570 tys. zł, a 120-metrowego mieszkania blisko 1 mln złotych. – Po latach mieszkania w blokach z wielkiej płyty oczekujemy funkcjonalnej i przestronnej przestrzeni do życia. Najlepiej z parkingiem, w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych. A w mieście wiąże się to z dużymi wydatkami – dodaje Rafał Osiński.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności