Organizowany od 1990 roku Szczyt określany jest mianem „kobiecego Davos” – to największe
i najważniejsze forum gospodarcze dla kobiet na świecie. Jego ideą jest zwiększanie potencjału ekonomicznego kobiet i ich znaczenia w globalnej gospodarce, poprawa ich sytuacji na rynku pracy, upowszechnianie edukacji i promowanie niezależności ekonomicznej oraz budowa przyjaznego rodzinie środowiska pracy.
W gronie prelegentów i uczestników (bo zapraszani są także mężczyźni) są co roku są szefowe i szefowie państw i rządów, ministrowie, członkowie kadry zarządzającej globalnych korporacji, organizacji pozarządowych i instytucji kultury. Swoją obecność w Warszawie potwierdziły m.in. Atifete Jahjaga, Prezydent Kosowa; Laimdota Straujuma, była premier Litwy; Graca Fonseca, Sekretarz Stanu ds. modernizacji administracyjnej Portugalii; Anja Kopač Mrak, Minister Pracy, Rodziny i Spraw Społecznych Portugalii; Laurence Rossignol, francuska Minister ds. Rodziny, Dzieci i Praw Kobiet oraz Cornelia Quennet-Thielen, niemiecka Sekretarz Stanu ds. Edukacji i Badań. Stronę polską reprezentować będą m.in: Premier RP Beata Szydło, Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki oraz Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania Wojciech Kaczmarczyk, a także Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent Warszawy.
Tematem przewodnim tegorocznego szczytu jest „budowa inkluzywnej gospodarki w epoce cyfrowej” – wiele debat skupi się na innowacyjności i możliwościach oferowanych przez nowe technologie oraz ich znaczeniu w procesie kształtowania gospodarek i udziale kobiet w tych procesach. W programie obrad jest m.in. Ministerialny Okrągły Stół, poświęcony roli partnerstw publiczno-prywatnych w zwiększaniu możliwości ekonomicznych kobiet i dziewcząt; Forum Prezydentów Miast; Forum Kobiet CEO skupione na przyszłości pracy w dobie cyfryzacji i mobilności oraz ściśle męskie Forum CEO skupione na tworzeniu zrównoważonych miejsc pracy.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest międzynarodowa organizacja Globe Women. Spotkanie po raz pierwszy w historii odbędzie się w naszej części Europy; gospodarzami szczytów w ostatnim 10-leciu były m.in. Paryż, Kuala Lumpur, Pekin, Stambuł, Kair czy Hanoi. Polki mogą liczyć na blisko 300 z ponad 1000 miejsc.
– To nie tylko wyjątkowa okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i rozwoju współpracy międzynarodowej, ale też zupełnie bezprecedensowa szansa na promocję Polski, krajowego biznesu i lokalnych przedsięwzięć – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan i przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Organizatorzy przewidzieli sesję poświęconą w całości inwestowaniu i rozwijaniu biznesu w Polsce.
20 bezpłatnych pakietów uczestnictwa mogą otrzymać wyróżniające się studentki polskich uczelni
i szkół biznesu – kandydatki muszą przesłać do organizatora zgłoszenie i krótki esej.
Więcej informacji o Szczycie: http://globewomen.org/globalsummit/