Zwroty i niedopłaty podatku – co warto wiedzieć?

Termin na złożenie rocznej deklaracji podatkowej upływa już 2 maja. Warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę – podkreślają eksperci firmy inFakt. Ze względu na złożoności podatkowe, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, złożenie PIT-u w prawidłowy sposób może być utrudnione.

 

 

 

Większość podatników może rozliczyć się za pośrednictwem platformy e-PIT. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę czy umowę zlecenie, zeznanie jest wcześniej przygotowane w systemie i 2 maja zostanie złożone automatycznie. – Zeznanie podatnika będzie automatycznie złożone w wymaganym terminie, ale może się okazać, że będzie w nim niedopłata podatku, a tą trzeba uregulować również do 2 maja. W przypadku nieopłacenia należności w tym terminie, podatnikowi będą naliczane odsetki, które obecnie wynoszą aż 16,5%. Może się więc okazać, że należność znacznie wzrośnie – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Przygotowane wcześniej w systemie zeznanie może też nie zawierać wszystkich PIT-ów, jakie podatnik otrzymał. Nie zwalnia to jednak z ich uwzględnienia w rocznym rozliczeniu. Dodatkowo w systemie mogą wystąpić błędy, takie jak nieprawidłowo zastosowane ulgi lub ich pominięcie. Przykładowo, jeśli podatnikowi w 2022 roku urodziło się dziecko, ulga nie będzie widoczna w systemie.

W związku ze zmianami, które miały miejsce w roku 2022, wielu podatników może skończyć rok z nadpłatą podatku. Może się jednak okazać, a były już takie przypadki, że podatnik otrzyma większy zwrot niż mu się faktycznie należy. – Wielu z nas traktuje pieniądze ze zwrotu podatku jako dodatkowy bonus finansowy i lekką ręką wydaje te środki, bez sprawdzenia czy zostały naliczone prawidłowo w systemie. Trzeba jednak pamiętać, że prędzej czy później fiskus upomni się o zwrot nienależnej nadwyżki zwrotu. Na szczęście nie będzie trzeba płacić odsetek od tej kwoty. Jednak oddawanie już wydanych pieniędzy dla wielu osób może być trudne. Dlatego warto znać właściwą kwotę zwrotu – mówi Piotr Juszczyk.

Co ciekawe, za 2022 r. można dostać wyższy zwrot, niż wynika to ze złożonego zeznania. Po dokonaniu przez podatnika rozliczenia, przeliczany jest podatek hipotetyczny, z zastosowaniem zasad ulgi dla klasy średniej. Jeśli zasady te okażą się korzystniejsze, podatnik otrzyma wyższy zwrot. Po takim rozliczeniu powinna nadejść pisemna informacja od fiskusa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję zasady Polityki prywatności