Polska liderem rynku magazynowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W budowie rekordowa ilość powierzchni

Polska magazynami stoi, a będzie ich jeszcze więcej. Obecnie w budowie znajduje się ponad 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowych, co jest najwyższym wynikiem w historii – wynika z raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I kwartale 2018”. Rosnące tempo rozwoju rynku logistycznego potwierdza również aktywność najemców, którzy w I kwartale wynajęli prawie 1,3 mln mkw., czyli o ponad 25% więcej niż rok temu. Eksperci CBRE zwracają uwagę, że rośnie zainteresowanie nowymi lokalizacjami przy zachodniej granicy oraz takimi miastami jak Kielce, Białystok i Olsztynek.

 

– Uczestnicy rynku logistycznego nie zwalniają tempa i zgodnie z naszymi ubiegłorocznymi prognozami, 2018 rok zaczęli bardzo intensywnie. Wystarczy spojrzeć na powierzchnie magazynowe w budowie, aktywność najemców czy spadający wskaźnik pustostanów. Ważny jest również fakt, że magazynowa mapa Polski się rozrasta i na radarze inwestorów pojawia się coraz więcej nowych, dotąd nieeksplorowanych lokalizacji. To dobra wiadomość dla ich rynku pracy. Na przykład w powiecie białostockim stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 10,1%, a w pobliskim powiecie kolneńskim – 15,1%, podczas gdy wskaźnik ogólnopolski był na poziomie 6,6%. Inwestycje logistyczne i przemysłowe oznaczają dziesiątki czy setki nowym miejsc zatrudnienia – komentuje Beata Hryniewska, Dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

Według raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce”, który podsumowuje polski rynek przemysłowo-logistyczny w I kwartale 2018 roku, na rynku znajduje się obecnie 13,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o ponad 20% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 370 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na 1,26 mln mkw., co oznacza ponad 25% wzrost rok do roku.  Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona. Wskaźnik pustostanów w I kwartale wyniósł 4,8%, co oznacza spadek o 1,3 pp. w stosunku do tego samego okresu 2017 roku.

Polska w regionie CEE nie ma sobie równych

Polska jest nadal najbardziej atrakcyjnym rynkiem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszym kwartale w Czechach –  drugim z kolei kraju Europy Środkowo-Wschodniej był prawie trzykrotnie mniejszy (420 tys. mkw.), a podaż niemal dwukrotnie mniejsza (7,2 mln mkw.). Z kolei kraje takie jak Rumunia, Węgry czy Słowacja to już znacznie mniejsze rynki – z podażą w okolicach 2 mln mkw.

Nowe lokalizacje na magazynowej mapie Polski

W 2018 roku w centrum zainteresowania inwestorów nadal będą tereny przy zachodniej granicy, m.in. okolice Zielonej Góry, Świebodzina i Świecka. Jednak deweloperzy wciąż poszukują nowych atrakcyjnych lokalizacji. Na radarze znajdują się takie miasta jak Białystok, Kielce i Olsztynek przede wszystkim z uwagi na dostępność pracowników, których w wielu regionach Polski brakuje.

Magazyny szyte na miarę

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że na polskim rynku logistycznym przybywa budynków zaprojektowanych i zrealizowanych z myślą o ich późniejszej funkcjonalności. Magazyny BTS (ang. build-to-suit), czyli obiekty projektowane i budowane według indywidualnych preferencji i na potrzeby konkretnego klienta, odpowiadały za aż 1/3 całego popytu w I kwartale 2018 roku. To przede wszystkimi wielkie inwestycje takie jak magazyn Zalando w Olsztynku czy centrum dystrybucyjne Leroy Merlin w środkowej Polsce, ale także dwa centra przeładunkowo-dystrybucyjne DHL w okolicach Warszawy.

Pełna wersja raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I kwartale 2018” jest dostępna tutaj.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności