lederboard

Wózek widłowy terenowy – czy warto go kupić?

Wózki widłowe terenowe to uniwersalne i wielozadaniowe pojazdy stworzone z myślą o pracy w wymagających warunkach. Jednak nie oznacza to, że sprawdzą się w bezwzględnie każdej sytuacji. Warto przeanalizować, czy ich zakup będzie opłacalny także dla Twojego przedsiębiorstwa.

 

 

Inwestycja z zakup fabrycznie nowego markowego wózka terenowego to wydatek rozpoczynający się od ok. 120 tysięcy złotych. Do powyższej kwoty należy doliczyć oczywiście ubezpieczenie sprzętu, serwisowanie i konserwację, opłacenie kursów dla operatorów czy ewentualne koszty pokrycia zakupu wymiennego osprzętu do wózków. Dlatego, przed zakupem lepiej upewnić się, czy wózek widłowy terenowy jest urządzeniem niezbędnym w firmie, w tym celu najlepiej poznać jego możliwości, zastosowania oraz funkcje jakie może pełnić w przedsiębiorstwie.

Możliwości wózków widłowych terenowych

mozliwosci-wozkow-widlowych-terenowych.jpg

Co wyróżnia wózki widłowe terenowe spośród innych pojazdów jezdniowych unoszących? Przede wszystkim:

  • udźwig – wózki terenowe są znacznie bardziej wydajne niż inne spośród urządzeń o napędzie spalinowym. Ich maksymalny udźwig może wynosić nawet do 10 ton!
  • możliwości jezdne – tym, co zdecydowanie odróżnia wózki terenowe od czołowych jest zastosowanie dwóch wielkości głęboko bieżnikowanych opon pneumatycznych. Ma to na celu poprawę możliwości jezdnych – głównie umożliwienie poruszania się wózkom po terenie pochyłym, wzniesieniach oraz po grząskim gruncie.
  • napęd – wiele modeli pojazdów terenowych może pochwalić się napędem na 2 osie, co znacznie ułatwia i usprawnia poruszanie się po terenie, a także umożliwia rozwijanie większych prędkości.

Poza tym, wózki widłowe terenowe, dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu mogą zyskać nowe funkcje oraz atrakcyjne zastosowania. Mowa tu m.in o pełnieniu funkcji:

  • mini koparki – przez wykorzystanie wymiennych łyżek i czerpaków;
  • zamiatarki;
  • odśnieżarki;
  • chwytaków do beczek czy bel siana.

Każda z tych ról sprawdza się jednak w konkretnych zastosowaniach, a przeznaczenie wózków widłowych terenowych musi być zgodne nie tylko z jego możliwościami, ale również dostosowane do warunków zewnętrznych.

W jakich warunkach mogą pracować wózki terenowe?

Jak zaznaczono powyżej wózki widłowe terenowe przystosowane są nawet do obsługi ładunków w trudnych warunkach – takich jak niekorzystne okoliczności pogodowe, wyboiste ukształtowanie terenu czy podjazdy na wzniesieniach i pagórkach. Nie oznacza to jednak, że wózki terenowe nie posiadają żadnych ograniczeń. Istnieją bowiem miejsca, gdzie tego typu sprzęt nie powinien być wykorzystywany.
Gdzie nie sprawdzą się wózki widłowe terenowe? Pojazdy te nie mogą być użytkowane wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Wynika to z rodzaju napędu jaki posiadają, a ponadto z dużych rozmiarów tego typu wózków. Zatem, o ile wózki terenowe można wykorzystywać w półotwartych magazynach czy pod zadaszonymi wiatami, o tyle – zamknięte magazyny nie są miejscami, gdzie sprawdzi się sprzęt terenowy.
Lepszym rozwiązaniem dla pracy w budynkach są wózki o napędzie elektrycznym, które są bardziej ciche i nie emitują spalin. Mowa tu m.in o:

  • takich jak tutaj – wózkach elektrycznych czołowych;
  • wózkach wysokiego składowania;
  • wózkach paletowych elektrycznych (tego typu jak tu – z masztem lub podestem dla operatora).

Branże idealne dla wózków terenowych

branze-dla-wozkow-widlowych-terenowych.jpg

Każde urządzenie, niezależnie od rodzaju branży w jakiej pracuje, powinno być jak najlepiej dopasowane do charakteru wykonywanych w przedsiębiorstwie zadań. Oznacza to, że wózki widłowe terenowe powinny być wykorzystywane przede wszystkim w sytuacjach, w których będą miały możliwość zaprezentować pełnie swoich możliwości.
Poza standardowym transportowaniem ciężkich ładunków w dużych przedsiębiorstwach, istnieją trzy główne branże, gdzie od lat z powodzeniem wykorzystuje się wózki widłowe terenowe. Są to:
1. Budownictwo – solidne wózki terenowe o dużym udźwigu doskonale radzą sobie z transportowaniem materiałów budowlanych – bez względu na to, czy są to produkty stałe, jak cegły i pustaki, czy sypkie – typu piasek, żwir itp.
Równie ważne co duży udźwig jest także przystosowanie urządzeń do różnego typu rodzajów nawierzchni, co pozwala wózkom terenowym płynnie i bez najmniejszego problemu poruszać się po nierównych i niezagospodarowanych placach budowy.
2. Rolnictwo – z podobnych przyczyn co w budownictwie, wózki widłowe terenowe wykorzystuje się w branży rolniczej. Z łatwością radzą sobie z transportem różnorodnych ładunków (bel siana, zbóż w postaci sypkiej czy warzyw i owoców) oraz mogą poruszać się po każdego typu terenie.
Bez wątpienia znaczne ułatwienie w tym przypadku stanowi możliwość dokupienia i zamontowania elementów osprzętu, które ułatwiają pracę z różnego typu ładunkami.
3. Wojsko – nie każdy o tym wie, ale na świecie, wózki widłowe terenowe bywają z powodzeniem wykorzystywane w wojskowości. Nie straszne im przewożenie ciężkich ładunków, transportów żywności czy elementów budowy baz wojskowych. Pogoda czy niepogoda, wózki terenowe są nieocenioną pomocą w logistyce.

Podsumowanie

podsumowanie.jpg

Zakup wózka widłowego terenowego jest opłacalny pod warunkiem, iż pojazd ten będzie wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem – do transportowania ładunków na zewnątrz budynków.

Wózki widłowe terenowe nie powinny być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń ze względu na szkodliwość spalin, jakie emitują w trakcie pracy.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tych wydajnych pojazdach? Zapraszamy tutaj do artykułu “Wózek widłowy terenowy – pojazd do zadań specjalnych!” – przeczytacie w nim o historii pojazdów terenowych, ich charakterystyce oraz o tym, jak wygląda praca operatora wózka terenowego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Akceptuję zasady Polityki prywatności